Oyun Haberleri

Finaller oyunu yavaşlattığı için Steam’de eleştirildi, ancak geliştirici oyunun hızlarını hiç değiştirmediğini söylüyor

the finals free-to-play FPS

Eski Battlefield geliştiricilerinin son derece yıkılabilir FPS’si Finals, dün gece The Game Awards’ta sürpriz olarak tanıtıldı. Shooter, yakın zamanda yüz binlerce oyuncunun ilgisini çeken çok başarılı bir açık betayı sonlandırmıştı, ancak çoğu kişi (ben de dahil) Embark Studios’un oyunu 2023’ün sonundan önce çıkarmayı planlayıp planlamadığını merak ediyordu. Artık geldi ve lansman günü geldi. iyi gidiyor: The Finals şu anda Steam’de en çok oynanan oyunlardan biri ve yalnızca PC’de eş zamanlı oyuncu sayısı 200.000’i aştı.

Ancak bir sorun var; pek çok kişi Embark’ın açık beta ile lansman arasında oyuncu hareketini yavaşlatmasından memnun değil. Geri itme o kadar güçlü ki Finaller şu anda Steam’de 3.000’den fazla olumsuz yorumla “Karışık” olarak duruyor ve bunların çoğu hareketle ilgili.

“Betada hareketin ne kadar akıcı ve yumuşak bir his verdiğini hatırlıyor musunuz?” Steam kullanıcısı ThatTimberWolf’un en çok oy alan kullanıcı incelemesini okur. “Evet, TÜM sınıfların hareket hızını gözle görülür miktarda azalttılar ve bazı animasyonlarda gecikmelere neden oldular. Artık her şey son derece yavaş geliyor, Light sınıfını oynarken bile.”

Başka bir olumsuz yorumda “LÜTFEN LÜTFEN LÜTFEN hareket değişikliklerini geri alın. <3" yazıyor.

Bir başkası “Hızı geri alın korkaklar” diyor.

Ancak Embark, oyuncu hızlarını değiştirmediğini söylüyor hiç açık betadan bu yana ve oyuncuların neden öyle olduğunu düşündüğünden pek emin değil. Yine de birkaç iyi tahminleri var.

Embark topluluğu lideri Dusty Gustafsson şunları yazdı: “Açık Beta’dan şu ana kadar hareketin hissiyatına ilişkin geri bildirimlerinizi araştırıyorduk. İki test arasında hareket sisteminde veya hareket hızında herhangi bir değişiklik olmadığı için kesin olarak belirlemek zor oldu.” Finaller Discord sunucusu.

final anlaşmazlığı

(Resim kredisi: Anlaşmazlık)

“Herkesin oyunu farklı şekilde deneyimlemesine neden olabilecek birkaç şey belirledik. Geçtiğimiz ay, animasyonlarda, seslerde ve ayarlarda küçük ayarlamalar yaptık; bunlar bir arada, daha yavaş hareket hissi veriyor olabilir; özellikle de hafif ve orta arketiplerde.”

OKU  The Elder Scrolls 6 'ön üretim' aşamasından çıktı ancak Pete Hines, bunu duymaya başlamamızın 'yıllar' alacağını söylüyor

Gustafsson ayrıca daha yavaş hareket yanılsamasına neden olabilecek belirli bir ortamı da belirledi. “Ayarlar da sıfırlandı, dolayısıyla FOV varsayılan olarak 71 olarak ayarlandı.” Embark, bahsedilen animasyon değişikliklerinden bazılarını yeniden dengelemek için çalışıyor ancak Gustafsson, “sizin açınızdan, FOV’unuzu değiştirmenin gerçekten yararlı olabileceğini” öne sürüyor.

Bu durumu kesinlikle büyüleyici buluyorum. FOV’un birinci şahıs oyunun algılanan hızı üzerinde büyük bir etkisi olabileceği doğrudur. Bir FPS’de FOV’u maksimuma çıkarmak, çevresel görüşünüzü genişleterek ekranın kenarlarındaki nesnelerin daha hızlı hareket ediyormuş gibi görünmesini sağlayan bir balık gözü efekti yaratır. Düşük FOV’lar için bunun tersi doğrudur; etrafımızdaki dünyanın değiştiğini ne kadar az görürsek, onu o kadar yavaş algılarız.

O halde Embark’ın çalışmalarını kontrol edelim. Her iki klipte de FOV’un varsayılan 71’e ayarlandığı Light sınıfı bir yapının açık betadan son sürüme kadar hareket hızı.

Finaller – Hareket karşılaştırması”

Bana da aynı görünüyor. Belki Embark’ın bahsettiği animasyon değişikliklerinden bazılarını kaçırıyorum, ancak suçlunun bu olduğunu düşünmüyorum. Finallerin mevcut sürümünde 71 FOV ile 100 FOV arasındaki fark şu şekilde görünüyor.

Finaller – Hız testi”

Gece ve gündüz. FPS oyuncuları, çevresel görüşün artması nedeniyle varsayılan FOV’larını artırma eğilimindedir, ancak daha az konuşulan bir fayda, çoğu atıcının, daha hızlı hareket ettiğimizi düşündüğümüzde kendini çok daha iyi hissetmesidir. Finallere verilen tepkilerin de gösterdiği gibi beynimiz, bunun bir bakış açısı meselesi olduğunun farkına bile varmadan hız farkını algılayabiliyor.

Bununla birlikte, daha yüksek FOV’un bir değiş-tokuşu vardır. Yanlarınızda daha fazlasını görebilirsiniz, ancak doğrudan önünüzdeki her şey biraz küçülür, bu da bir atıcının uzaktaki hedefleri takip etmesini zorlaştırabilir. Bu nedenle e-spor profesyonellerinin, doğruluğunuzu artırmak için FOV’unuzu olabildiğince düşürmenizi, hatta daha küçük bir en-boy oranında oynamanızı önerdiğini sıklıkla duyacaksınız. Bunların hiçbirini önermiyoruz ancak en rahat ettiğiniz görünürlüğü bulmak için Finals’ın FOV kaydırıcısıyla denemeler yapmalısınız. The Finals gibi uzun menzilli çatışmaların ve bolca dikeyliğin olduğu bir oyun için muhtemelen 85-90 FOV ile tam ortasına ineceğim.

OKU  Oyuncu Red Dead Redemption 2'nin Fotoğraf Modunu Kullanırken Korkunç Bir Ayrıntı Fark Ediyor

Bu özel tepkinin muhtemelen büyük bir yanlış anlama olduğunun farkına varan bazı Steam oyuncuları, Finallerin inceleme ortalamasına verilen zararı, bir kaç tavsiye içeren olumlu eleştirilerle telafi etmeye çalışıyor.

ඞ adlı kullanıcıdan gelen bir çürütme yazısı şöyle: “‘Karışık’ incelemelere rağmen oyun mükemmel. Olumsuz yorumların çoğu, oyun içi ayarlarını nasıl değiştireceğini bilmeyen kişilerden geliyor.”

Silver Bullet kullanıcısı “Gerçekten bakış açısını 100’e çıkar” diye yazdı.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.