Oyun Haberleri

Razer, RTX 40 serisi oyun dizüstü bilgisayarı serisini minimum seviyeye çıkarıyor

The Razer Blade 18 and Razer blade 16 side by side on a green and purple gradient backgound.

Bu yıl Razer, Nvidia’nın RTX 4090 mobil GPU’su ile birlikte Intel’in 13. (yeni sekmede açılır). Razer ayrıca yeni Razer Blade 16’nın beklenenden çok daha küçük bir kasaya yerleştirileceğini duyurdu. O halde, bu yeni nesil oyun dizüstü bilgisayarlarında biraz minimum-maksimum artış oluyor ve gördüğüm kadarıyla, yelpazenin her iki ucunda da etkileyici bir başarı.

Razer’in 2023 oyun dizüstü bilgisayarı serisine ilk kurulumu Blade 16 biçiminde geliyor. Razer, 16 inçlik bir paneli, 13. Nesil Intel ile birlikte mevcut Blade 15’ten yalnızca biraz daha büyük olan bir kasaya sıkıştırmayı başarmanın yanı sıra Core i9 HX serisi CPU ve Nvidia RTX 40 serisi mobil GPU—Blade 16’nın “dünyanın ilk çift modlu Mini LED ekranı” ile geleceğini de duyurdu.

Ne ikili mod ne de Mini LED, dizüstü bilgisayar panelleri için yeni kavramlar değildir. İkisini birleştirmek, esasen Blade 16’nın 16:10 paneli anlamına gelir; bu, 16:10 oyun dizüstü bilgisayarlarından oluşan uzun bir seriden bir diğeridir. (yeni sekmede açılır) CES 2023 için—yaratıcı moddan (2560×1600’de 120Hz veya 4090 modelinin 3840×2400 çözünürlüğünde) özel bir oyun moduna geçme olanağına sahip olacak. Oyun modu, daha yüksek kare hızları karşılığında çözünürlüğü düşürürken yenilemeyi 240 Hz’e kadar başlatır. Panel, 1.000 nit tepe parlaklık ve %100 DCI P3 ile gelen HDR’ye hazır olacak.

Şimdi, önceki incelemelerimizden Razer dizüstü bilgisayarların testlerde biraz ısındığının farkındayız. 12. Nesil Core i7/RTX 3080 Ti özellikli Blade 17 (yeni sekmede açılır) aslında ortalama 100°C CPU sıcaklıklarında. Bu nedenle, daha küçük bir kasaya daha da fazla güç sığdırmanın daha yüksek sıcaklıklara mı yoksa sadece daha fazla termal kısmaya mı yol açacağını öğrenmek için beklememiz gerekecek.

Razer 16 ayrıca 95 W/sa pil ile gelecek, bu yüzden sık sık şarj edilmesi gerekmeyeceğini umuyoruz. Ve her nasılsa, bu makine için yeni 330W GAN adaptörü, önceki modelden çok daha küçük bir şarj cihazı yapıyor – tam olarak %60 daha küçük – bu, şarj cihazınızı bu küçük makineyle birlikte taşımanın, deneyime çok daha fazla ağırlık katmak anlamına gelmeyeceği anlamına geliyor. Taşınabilirlik en yüksek öncelik olduğunda her zaman takdir edilir.

O zaman taşınabilirliğe büyük bir odaklanma ve sevdiğimiz o muhteşem CNC frezeli kasada her şeyin akıllı görünmesini sağlama. Bu birinci sınıf üretim ve bileşen kombinasyonları elbette birinci sınıf bir fiyata gelecek. Blade 16’nın birçok yapılandırma seçeneği 2.700 dolardan başlayacak. Henüz üst düzey fiyatlandırmaya dair bir gösterge yok, ancak bu kadar küçük bir kasadan kaynaklanabilecek olası kısıtlama sorunlarından kaçınmak için muhtemelen bunun için daha düşük özelliklere yöneleceğiz.

En Yüksek Depolama

Mavi arka planda SATA, NVMe M.2 ve PCIe SSD'ler

(İmaj kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi SSD (yeni sekmede açılır): piyasadaki en iyi katı hal sürücüleri
Oyun için en iyi PCIe 4.0 SSD (yeni sekmede açılır): yeni nesil indi
En iyi NVMe SSD (yeni sekmede açılır): SSD iyiliğinin bu şeritleri
En iyi harici sabit sürücüler (yeni sekmede açılır): ufkunuzu genişletin
En iyi harici SSD’ler (yeni sekmede açılır): oyun dizüstü bilgisayarları ve konsolları için eklenti yükseltmeleri

OKU  Elden Ring Boss Denemesi Sihirbazlar Tarafından Mahvoldu

Blade 16’yı tamamen gölgede bırakan Razer, bize “şimdiye kadar yapılmış en güçlü Razer Blade” olan Blade 18’i getirecek. Mümkün olan maksimum TGP’ye kadar pompalanan bu canavarlar, buhar odası soğutması, beş megapiksel web kamerası ile gelecek ve yapılandırmadan bağımsız olarak 240Hz, 2560×1600 panel (yine 16:10 en boy oranıyla).

Razer, Blade 18 ile çok masaüstü benzeri bir deneyim hedefliyor ve bu nedenle dahili bileşenlerini yükseltme potansiyeline sahip olacak – bu, fantastik modüler Framework dizüstü bilgisayarlar gibi bir şey kadar büyük bir başarı olsun (yeni sekmede açılır) başka bir konu, özellikle de bu yüksek güçlü bir oyun dizüstü bilgisayarı olduğu için. En düşük özellikli Blade 18 için fiyatlar 2.900 dolardan başladığından, garantiyi geçersiz kılmaktan biraz korkarım, değil mi?

Size ‘Cult of Razer’ı getiren marka söz konusu olduğunda bu tür fiyatların olması beklenebilir. ‘Nasıl olsa halk alacak’ zihniyeti var. Kendinize bir oyun dizüstü bilgisayarı almak için yeniden ipotek etmeniz gerektiğinde bunun nasıl sallanacağını göreceğiz.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.