Sağlık

Oyuncu Anthony Anderson, tip 2 diyabetle ‘temizlenmekten’ bahsediyor.

Oyuncu Anthony Anderson, tip 2 diyabetle 'temizlenmekten' bahsediyor.

Pinterest’te paylaş
Oyuncu Anthony Anderson, tip 2 diyabetiyle uğraşırken aktif kalmayı başarıyor. Get Real About Diabetes Kampanyası tarafından sağlanan görüntü
  • Amerika Birleşik Devletleri’nde 30 milyondan fazla yetişkin tip 2 diyabet hastasıdır.
  • Oyuncu Anthony Anderson, 20 yılı aşkın bir süre önce hastalığa yakalananlardan biri.
  • Diyet ve egzersiz gibi yaşam tarzı faktörleriyle durumunu yöneterek aktif kaldığını söylüyor.

Tip 2 diyabet, kalp krizi veya felç riskini önemli ölçüde artırır.

Aslında, kalp hastalığı ve diyabet sıklıkla el ele gider.

Ancak tanınmış bir aktör ve komedyen olan Anthony Anderson, bunun sizi üzmesine izin vermeyin diyor.

“Bu bir ölüm cezası değil. Bu hastalıkla yaşayabilir, rahat yaşayabilir ve günlük yaşamınıza devam edebilirsiniz” dedi.

Anderson’ı Blackish veya Law and Order gibi TV programlarından tanıyor olabilirsiniz. Veya onu Berber Dükkanı veya yeni Netflix filmi You People gibi filmlerde görmüş olabilirsiniz. Ya da To Tell The Truth yarışma programına ev sahipliği yapın.

Tip 2 diyabetle aktif kalmak

Anderson, tip 2 diyabetle yaşarken inanılmaz derecede yoğun bir programa devam edebildiğini söylüyor.

Anderson, mesajını “Diyabet Hakkında Gerçekçi Olun” adlı bir kampanyada yaymak için ilaç şirketi Novo Nordisk ile birlikte çalıştı.

Anderson’a yirmi yılı aşkın bir süre önce tip 2 diyabet teşhisi kondu.

“Hayatımı değiştirdi. Sırf ne olduğunu, bundan sonra hangi hareketleri yapmam gerektiğini anlamak için beni biraz yavaşlattı. Ve sağlıklı olmak için ne yapabileceğimi bilmek istedim.” bu hastalıkla yaşamak ve ondan ölmemek.”

Anderson, yaşam tarzının önemli olduğunu bulduğunu söylüyor.

“Akıllı seçimlerle ilgili,” diye açıkladı. “Daha iyi yemek, biraz daha aktif olmak ve [being] vücuduma koyduğum şeylerin bilincinde. 20 yılı aşkın süredir tip 2 diyabet hastasıyım. Şimdi benim için neyin işe yaradığını buldum.

Anderson, yardımcı olan basit günlük rutinler buldu.

“Sabah kalktığımda, gün boyunca tüm karmaşık karbonhidratlarımı almaya çalışıyorum, böylece geceleri uyurken bunlara boğulmuyorum. Spor salonuna gidiyorum” diye ekledi. “Bu, benim için normal bir rutin olana kadar, ölçülü bir şekilde her seferinde bir adım atmakla ilgili.”

OKU  Akıl sağlığı, finansal istikrar, ebeveynlerin çocukları için sahip oldukları en büyük umutlar arasındadır.

Diyabet ve kalp hastalığı arasındaki bağlantı

Diyabet Kalbinizi Nasıl Etkiler?

Uzmanlar, yüksek kan şekerinizin zamanla kalbinizi kontrol eden kan damarlarına ve sinirlere zarar verebileceğini söylüyor.

Ayrıca yüksek tansiyona ve yüksek kolesterole sahip olma olasılığınız daha yüksektir.

Hiçbir şey hafife alınmamalıdır. kalp hastalığı Ana neden Amerika Birleşik Devletleri’nde hem erkekler hem de kadınlar için ölüm.

Anderson, “Bunu tip 2 diyabet teşhisi konduktan sonra öğrendim” dedi. “Ama sadece ikisi arasındaki bağlantının bilinmesi, hayatlarımızı gerçekten düzene sokmamıza ve yapmamız gereken şeyleri yapmamıza hizmet etmeli.”

Tip 2 diyabetle mücadele

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 35 milyon yetişkin tip 1 veya tip 2 diyabet hastasıdır. Vakaların yaklaşık %95’i tip 2 diyabettir.

“Bu yaklaşık on yetişkin Amerikalıdan biri. Bu bireyler muazzam hayatlar yaşayabilirler” dedi Dr. Güney Kaliforniya’da bir endokrinolog olan Helen Baron, Anderson ile Diyabetle Gerçekleşin kampanyasında birlikte çalışıyor.

Healthline’a “Genel olarak diyabetin üç ayaklı bir tabure olduğunu söylemek isteriz ve bu taburenin hayatınızın geri kalanında güçlü ve sağlam bir temel olmasını istersiniz” dedi. “Buna iyi bir diyet, iyi egzersiz ve iyi ilaçlar dahildir.”

Baron, hastaların doktorlarını görmeleri ve bir plan yapmaları için ilk adım olduğunu söylüyor.

“Diyabet, birlikte yaşayabileceğiniz bir şeydir. Hastalarımızın sadece istedikleri yaşam süresini değil, hak ettikleri yaşam kalitesini elde etmelerine yardımcı olabiliriz” diye ekledi.

ünlü etkisi

Halk sağlığı bilgisinin, tutumlarının ve davranışlarının şekillenmesinde ünlülerin etkisini ölçmek zor olabilir.

Yine de Anderson, olumlu geri bildirimler aldığını söylüyor.

“Hayat kurtarabilir. Hayat kurtardı. İnsanlar beni sokakta durdurup kişisel tanıklıklarını veriyor” dedi. “‘Nasıl değiştiğini görüyorum’ diyorlar. Hikayenizi anlatmanızı tavsiye ederim. Ya da ‘Bana 30 kilo, 150 kilo, 200 kilo verdirdin’ diyorlar.”

OKU  Dil engelleri ve ayrımcılık gibi gizli risk faktörleri, kadınların kalp hastalığına yakalanma olasılığını artırabilir

Anderson, insanları tip 2 diyabetle yaşama hakkında bilgi için Get Real web sitesine gitmeye teşvik ediyor. Kişisel yolculuğunun çoğunu paylaşıyor.

“Sana yaptığım şeyleri anlatacağım. Vücut dönüşümü ve sağlıkta yaptığım değişiklikleri görebilirsiniz” dedi. “Yani benim için işe yararsa, daha iyi ve sağlıklı yaşamlar sağlamak için yapmamız gerekenler konusunda topluluğumdaki insanlara canlı bir örnek olmak istiyorum.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir