Sağlık

Östrojen: Ömür boyu maruz kalma inme riskini nasıl azaltabilir?

Östrojen: Ömür boyu maruz kalma inme riskini nasıl azaltabilir?

Pinterest’te paylaş
Araştırmacılar ömür boyu östrojene maruz kalmanın felç riskini azaltabileceğini söylüyor. Yarım Nokta Görüntüleri/Getty Images
  • Yeni bir çalışma, uzun süre östrojene maruz kalan kişilerin inme riskinin azaldığını bildiriyor.
  • İskemik felç beyindeki kan damarlarını tıkayan kan pıhtılarından kaynaklanır ve araştırmacılar östrojenin kan damarlarının genişlemesine yardımcı olabileceğini söylüyor.
  • Yaş, genetik ve çevresel ve yaşam tarzı faktörleri dahil olmak üzere östrojen seviyelerini etkileyen çok sayıda faktör vardır.

Östrojen tedavisi ve inme riski üzerindeki etkisi hala çok tartışılan bir konu olmaya devam ediyor.

Çok fazla östrojen üreme sorunlarına neden olabilirken, önceki araştırmalar hormon tedavisinin kesilmesinden sonraki ilk yılda kalp ve inmeden ölüm riskinin arttığını gösteriyor.

Uzmanlar, bunun hormonların kalp sağlığında oynadığı kritik role işaret ettiğini söylüyor.

Dergide bugün yayınlanan yeni bir araştırmaya göre nörolojiÖstrojene uzun süre maruz kalan kişilerde, hem iskemik inme hem de intraserebral kanamayı içeren felç riski daha düşük olabilir.

Beyne kan akışı engellendiğinde iskemik inme meydana gelir. İntraserebral kanama ise beyindeki bir kan damarının yırtılması sonucu iç kanamaya neden olur.

Östrojen çalışmasında araştırmacıların keşfettiği şey

Araştırma için araştırmacılar, inme öyküsü olmayan yaklaşık 123.000 postmenopozal katılımcıyı takip etti ve tıbbi geçmiş, yaşam tarzı ve üreme sağlığı verileri topladı.

Katılımcılar, üreme ömürleri ve ilk adet dönemlerinden menopoza kadar geçen yıl sayısına göre dört gruba ayrıldı.

Araştırmacılar, en uzun üreme ömrüne sahip kadın katılımcıların, en kısa üreme ömrüne sahip kadınlara kıyasla %5 daha az iskemik inme riskine ve %13 daha düşük intraserebral kanama riskine sahip olduğunu bildirdi.

Peige Song, “Çalışmamız, daha yüksek östrojen seviyelerinin, daha uzun üreme ömrü ve hormonal terapi veya doğum kontrolü kullanımı dahil olmak üzere bir dizi üreme faktörüne bağlı olarak daha düşük iskemik inme ve intraserebral kanama riski ile ilişkili olduğunu gösteriyor” dedi. Bir basın açıklamasında Çin’in Hangzhou kentindeki Zhejiang Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çalışma yazarı ve araştırmacı. “Bu sonuçlar, felç önleme için yeni fikirlere yardımcı olabilir, örneğin

OKU  Günde 40-50 tane yerseniz, badem egzersiz sonrası toparlanmayı hızlandırabilir.

doktor Toronto Üniversitesi’ndeki St. Michael’s Hastanesi’ndeki inme programı yöneticisi Atif Zafar, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da bir bağlantı var gibi göründüğünü söyledi.

Zafar, Healthline’a verdiği demeçte, “Uzun üreme ömrü, muhtemelen endojen östrojen hormonunun kardiyoprotektif faydaları nedeniyle kadınlarda felç riskini azaltır.” “Endojen kelimesini kullanıyorum çünkü bu alanda daha fazla araştırma yapılana kadar insanların östrojen takviyesine başlamasını istemiyoruz.”

“Bu alanda daha fazla araştırma yapılmasına rağmen” diye ekledi. “Şahsen, doğal (endojen) östrojende (muhtemelen progesteron ile birlikte) felce karşı koruma sağlayan bir şey olduğuna inanıyorum.”

Östrojen inme riskini nasıl etkiler?

“Östrojenin endotel hücrelerinde nitrik oksit ve prostasiklin sentezini ve salgılanmasını teşvik ederek kan damarlarının genişlemesi olan vazodilatasyona neden olduğu gösterildi” dedi Dr. Alex Polyakov, Avustralya’daki Melbourne Üniversitesi’nde Doçent ve Jinekolog.

Healthline’a “Ayrıca belirli kalsiyum kanallarını aktive ederek kan damarlarındaki düz kas hücrelerini rahatlatır” dedi.

Yeni çalışmanın, östrojene daha yüksek ömür boyu maruz kalmanın, beyinde hematom varlığının neden olduğu bir felç türü olan intraserebral kanamaya karşı koruyucu bir etkiye sahip olabileceğini öne sürdüğünü de sözlerine ekledi.

Polyakov, östrojenin nöronal hasarı azaltmaya yardımcı olabilecek nöroprotektif etkilere ve antioksidan özelliklere sahip olduğunun gösterildiğini söyledi.

Erken menstruasyona başlayan ve menopoza girenlerin daha düşük inme riskine sahip olmasının nedeni, östrojene uzun süre maruz kalmanın felce karşı koruyucu bir etki sağlaması olabilir. Adil Maqbool, Pakistan’daki Allame Iqbal Tıp Koleji’nde beslenme ve metabolik hastalıklar uzmanı.

Maqbool, Healthline’a östrojenin inme riskinin azalmasına katkıda bulunabilecek anti-inflamatuar ve vazoprotektif etkilere sahip olduğunun gösterildiğini söyledi.

Doğum kontrolü ve inme riski

Çalışma, doğum kontrolü kullanımı ile inme riski arasındaki ilişkiyi özel olarak ele almamaktadır.

OKU  16 hastalığa bağlı Listeria salgını, bir ölüm

Polyakov, “Kontrasepsiyon, özellikle hormonal doğum kontrolü, östrojen ve diğer hormonlara farklı türde maruz kalmayı içerir.” Dedi. “Genel olarak, hormonal doğum kontrol yöntemleri vücuttaki östrojen gibi hormonların seviyesini yükseltir ve bazı araştırmalar, bu alandaki kanıtlar kesin olmasa da, hormonal doğum kontrolü kullanımı ile artan inme riski arasında bir bağlantı olabileceğini düşündürmektedir. . “

Östrojen, doğum kontrolü ve inme riski arasındaki kesin ilişkiyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Maqbool, “Önceki çalışmalar, östrojenin kardiyovasküler hastalık ve felce karşı koruyucu etkileri olabileceğini göstermiştir.” “Ancak, östrojenin sentetik formlarını içeren oral kontraseptiflerin bazı durumlarda artmış inme riski ile ilişkili olduğunu not etmek önemlidir.”

Östrojen seviyelerini etkileyen faktörler

Polyakov’a göre östrojen seviyeleri bir dizi faktörden etkilenebilir.

Bunlar şunları içerir:

Yaş: Kadınlar menopoza yaklaştıkça östrojen seviyeleri doğal olarak düşer.

Hormonal kontrasepsiyon: Hap veya RİA gibi hormonal doğum kontrolünün kullanılması, bir kadının östrojen seviyelerini değiştirebilir.

Gebelik: Östrojen seviyeleri hamilelik sırasında artar.

Vücut ağırlığı: Obezite östrojen seviyelerini etkileyebilir çünkü vücut yağı östrojen üretebilir ve depolayabilir.

Genetik: Genetik, östrojen seviyelerinin belirlenmesinde de rol oynayabilir.

çevresel faktörler: Ftalatlar gibi endokrin bozucu kimyasallara maruz kalmak östrojen seviyelerini etkileyebilir.

Yaşam Tarzı Faktörleri: Alkol tüketimi ve sigara da östrojen seviyelerini etkileyebilir.

Polyakov, “Bu faktörlerin östrojen seviyelerini etkileyebilmesine rağmen, genetik, yaşam tarzı ve çevresel faktörlerin karmaşık bir etkileşimi tarafından belirlenen inme riskini mutlaka etkilemediğini not etmek önemlidir.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir