Sağlık

NFL oyuncusu Damar Hamlin kalp durmasından sonra uyandı: Bilmeniz gerekenler

NFL oyuncusu Damar Hamlin kalp durmasından sonra uyandı: Bilmeniz gerekenler

Pinterest’te paylaş
Kirk Irwin/Getty Images
  • Buffalo Bills futbolcusu Damar Hamlin, Pazartesi gecesi bir maç sırasında müdahale ettikten sonra kalp krizi geçirdi.
  • Hamlin, CPR ve defibrilatör ile sahada canlandırıldı.
  • Ekibe göre, şu anda kritik durumda.
  • Kardiyak arrest, bir müdahale gibi künt kuvvet travmasından kaynaklanabilir.

Raporlara göre Buffalo Bills futbolcusu Damar Hamlin uyanık ve “nörolojik olarak sağlam” görünüyor. bir açıklama takımdan

Hamlin Pazartesi gecesi bir maç sırasında kalp krizi geçirdi.

24 yaşındaki Hamlin’e hemen kardiyopulmoner resüsitasyon (CPR) verildi ve bir defibrilatöre bağlandı.

Sahada hayata döndürüldü ve solunum cihazına bağlanmadan önce ikinci kez hayata döndürüldüğü Cincinnati Üniversitesi Tıp Merkezi’ne götürüldü.

Bugün bir basın toplantısında, Hamlin’i tedavi eden doktorlar son 24 saat içinde belirgin bir iyileşme olduğunu söylediler.

Ekip, onun uyanık olduğunu ve oyunu kimin kazandığını soran bir soru yazabildiğini bildirdi. doktor Cincinnati Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde travma cerrahı ve genel cerrahi bölüm başkanı Timothy Pritts, “Cevap evet, Damar’ı biliyorsun, hayat oyununu kazandın” dedi.

Hamlin’in ekibi, Hamlin’in sahada kalp krizi geçirdiğini ve hastaneye kaldırılmadan önce kalp atışlarının yeniden başladığını bildirerek durumu hakkında sınırlı bilgi verdi.

kalp durmasından sonra iyileşme

dr’a göre Kardiyak elektrofizyolog ve Santa Monica, California’daki Providence Saint John’s Sağlık Merkezi’nde kardiyak elektrofizyoloji ve kardiyak pacing direktörü olan Shephal Doshi, “nörolojik olarak sağlam”, kişinin, yerin, zamanın ve durumun farkında olan bir hastadır.

“Sadece tüm uzuvlarını hareket ettirmelerini ve ardından basit komutları takip etmelerini istiyoruz. Doshi, “Bunlar ilk önce geri gelen eski şeylerden bazıları” dedi.

doktor Temple Üniversitesi Hastanesi Aort Cerrahisi Programı direktörü ve Temple Üniversitesi Lewis Katz Tıp Fakültesi’nde cerrahi doçent yardımcısı Suyog Mokashi, göğüste bir müdahale gibi göğüs travmasının kalp durmasına katkıda bulunmuş olabileceğini söyledi.

OKU  Afib teşhisi konduktan sonra, Siyahların kritik ilaçları alma olasılığı Beyazlardan daha az

“Cihazdan da görebileceğiniz gibi künt göğüs travması, kalpte hızlı yavaşlama, travma veya kompresyon yaralanması ile ilişkilidir. Bu, asemptomatik kalp atışlarından ani ölüme kadar değişen bir spektrumla sonuçlanıyor” dedi.

Ani Kalp Durmasına Ne Sebep Olur?

Kardiyak arrest, kalp aniden atmayı bıraktığında meydana gelir, diyor Dr. Kaliforniya, Santa Monica’daki Providence Saint John Sağlık Merkezi’nde kurul onaylı bir kardiyolog olan Rigved Tadwalkar.

En yaygın nedeni, hızlı ve düzensiz kalp atışına bağlı olarak kalpte meydana gelen elektriksel bir arızadır.

Tadwalkar, “Sonuç olarak, kalp etkili bir şekilde pompalayamaz ve beyin dahil hayati organlar yeterince kan ve oksijen almaz.” Dedi.

Hamlin’in durumunda, futbolcu kısa süre önce kalbe künt travmaya neden olabilecek bir müdahale yapmıştı.

Tadwalkar’a göre, Hamlin’in muhtemelen commotio cordis adı verilen nadir bir komplikasyonu vardı – ventriküler fibrilasyon, mücadele ederken göğsünün yaralanmasından kaynaklanan bir tür kardiyak aritmi.

Tadwalkar, “Darbenin gücü elektriksel olarak kalbi tehlikeli kalp ritmine sokuyor” dedi.

A 2002 çalışması 128 commotio cordis vakasının analizi, %78’inin 18 yaşın altındaki kişilerde meydana geldiğini ortaya çıkardı – %62’si saldırı anında rekabetçi bir sporla uğraşıyordu.

Mokashi, ölümlerin yaklaşık% 75’inin beyzbol, buz hokeyi ve softbol oynayan oyuncularda meydana geldiğini ve bunların çoğunun göğsüne top veya diskle vurulduktan sonra meydana geldiğini söyledi.

Travmatik bir göğüs yaralanması ayrıca kardiyak kontüzyona, aortun yırtılmasına veya yırtılmasına veya kalbe nüfuz etmesine neden olabilir.

Tadwalkar, doğuştan kalp kusurları, kardiyomiyopatiler ve elektrik sistemi sorunları gibi mevcut yapısal sorunlar da dahil olmak üzere kalp durmasının başka nedenleri olduğunu da sözlerine ekledi.

Kalp krizi geçirecek birinin yakınındaysanız ne yapmalısınız?

Kişinin derhal tıbbi yardım alabilmesi için acil servislerle hemen iletişime geçilmesi önemlidir.

OKU  Yeni ilaç baxdrostat, tedaviye dirençli yüksek tansiyonla mücadeleye yardımcı olabilir

Vücudunuza kan akışını sürdürmek için mümkün olan en kısa sürede göğüs kompresyonları veya CPR almalısınız.

İlk birkaç dakika içinde, kurtarma nefeslerini içerebilen CPR hayat kurtarıcı olabilir.

Tadwalkar, “Bu, iki elinizi göğsünüzde ortalamak, dirseklerinizi çaprazlamak ve omuzlarınızı doğrudan ellerinizin üzerinde tutmaktan ibarettir.” Dedi.

Mokashi’ye göre, kalbe elektrik şoku veren bir makine türü olan otomatik harici defibrilatöre (AED) erişilmeden önce 30 kompresyon ve iki nefes uygulanmalıdır.

AED, hastalara defibrilasyon işlemi boyunca rehberlik etmek için sesli talimatlar sağlar.

Tadwalkar, hasta tepkisiz kalmaya devam ederse, CPR’ye devam edilmesi gerektiğini söylüyor.

Kalp durmasından kurtulma böyle görünüyor

CPR bir hastayı canlandırmada başarılı olduğunda, genellikle entübe edilir ve mekanik ventilasyon sağlayan bir ventilatöre bağlanır.

Daha sonra vücudun işlevini sürdürmesine yardımcı olan ilaçlarla tedavi edilirler.

Tadwalkar, kalp durmasının, beyin hasarı, çoklu organ işlev bozukluğu, kan kaybı, pıhtılaşma bozuklukları, elektrolit sorunları, travma ve enfeksiyon dahil olmak üzere tanımlanması ve tedavi edilmesi gereken diğer sağlık koşullarına katkıda bulunabileceğini söyledi.

Tadwalkar, “Bu sorunun karmaşıklığı nedeniyle, iyileşme genellikle uzar, günler ila haftalar sürer ve bazen daha uzun sürer.” Dedi.

Bazı durumlarda, organ disfonksiyonu – örneğin B. Beynin yeterli oksijen almadığı anoksik beyin hasarı – kalıcı olabilir.

Bazı hastalar uzun süreli hasar olmadan iyileşebilir.

Tadwalkar, “Bu durumda, Hamlin’in genç yaşının onu hızlı ve başarılı bir iyileşmeye daha açık hale getireceğini umuyoruz” dedi.

Nihai sonuç

24 yaşındaki Buffalo Bills futbolcusu Damar Hamlin, Pazartesi gecesi bir maç sırasında kalp krizi geçirdi. Genç, sağlıklı insanlarda kardiyak arrest nadirdir, ancak Hamlin muhtemelen göğse bir darbenin kalbin ritmini başlattığı, commotio cordis adı verilen nadir bir komplikasyon yaşadı.

Doktorlar bugün Hamlin’in “nörolojik olarak sağlam” ve tetikte olduğunu söylediler.


Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Akdeniz diyeti bir kadının kalp hastalığı riskini %25 azaltabilir

Sağlık

Kalp hastalığı: "Keto benzeri" düşük karbonhidratlı diyetler riskinizi ikiye katlayabilir

Sağlık

Üreme faktörleri bir kadının kalp sağlığını nasıl etkileyebilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir