Sağlık

Ozempic büyük bir kas kütlesi kaybına neden olabilir ve kemik yoğunluğunu azaltabilir

Ozempic büyük bir kas kütlesi kaybına neden olabilir ve kemik yoğunluğunu azaltabilir

Pinterest’te paylaş
Ozempic ve Wegovy gibi kilo verme ilaçları, insanların hızlı bir şekilde kilo vermelerine yardımcı olabilir, ancak yaşam tarzı değişiklikleri yapılmazsa hızlı kas kütlesi ve kemik yoğunluğu kaybına da yol açabilirler. anandaBGD/Getty Images
  • Ozempic ve Wegovy gibi GLP-1 ilaçları almaktan kaynaklanan hızlı kilo kaybı, kas kütlesinde azalmaya, kemik yoğunluğunda azalmaya ve dinlenme metabolizma hızınızda düşüşe neden olarak sarkopeniye yol açabilir.
  • Sarkopeni, kas kütlesinin, kuvvetinin ve fonksiyonunun kademeli kaybıdır ve tipik olarak yaşlanma ile ilişkilidir.
  • Artan protein alımı ve güç ve direnç eğitimi gibi yaşam tarzı değişiklikleri, GLP-1 ilaçları alırken kas ve kemik yoğunluğu kaybıyla mücadeleye yardımcı olabilir.

Ozempic veya Wegovy (semaglutide) ve Mounjaro (tirzepatide) gibi glukagon benzeri peptit 1 (GLP-1) ilaçları alan birçok kişi hızlı kilo kaybı yaşar.

“Ozempic’in klinik bir araştırmasına göre, ilacı 68 hafta aldıktan sonra, katılımcıların %86,4’ü vücut ağırlıklarının %5’ini veya daha fazlasını kaybetti ve %69,1’i vücut ağırlıklarının %10’unu veya daha fazlasını kaybetti.”

Kilo vermenin sağlık açısından faydaları olabilirken, hızlı kilo verme aynı zamanda kas kütlesinde azalmaya, kemik yoğunluğunda azalmaya ve bazal metabolizma hızınızda düşüşe yol açarak sarkopeniye (kas kütlesi, gücü ve işlevinde kademeli kayıp) yol açabilir.

“Sarkopeni yaşlı popülasyonu etkiler ve tipik olarak yaşlanma ile ilişkilidir. Bununla birlikte, doğru beslenme ve egzersiz olmadan Ozempic veya Wegovy gibi GLP-1’ler kullanılarak yapılan hızlı kilo kaybı, her yaşta sarkopeniye (bazen “yağsız yağ” olarak anılır) neden olabilir ve kişinin dayanıklılığını ve yeteneğini azaltarak yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. gibi günlük aktiviteleri gerçekleştirmek için B. sadece merdivenleri tırmanmak,” dedi Dr. NYC’de pratisyen bir endokrinolog ve Found’un baş tıbbi görevlisi olan Rekha Kumar, Healthline’a söyledi.

Sarkopenik obezitenin obeziteyi taklit ettiğini ve bir kişide ortaya çıktığını ekledi. BMI normal veya düşük aralıktadır, ancak yağsız kas kütlesi yüzdeleri o kadar düşüktür ki, metabolik olarak aktif olan tek doku yağ ve kemiktir.

“[It’s] Düşük vücut ağırlığının her zaman bir kişinin daha sağlıklı olduğu anlamına gelmediğini not etmek önemlidir. Bir miktar kilo kaybı sağlandıktan ve kişi bir platoya ulaştıktan sonra, vücut kompozisyonunu değerlendirmek önemlidir.”

Bilim sarkopeni ve GLP-1 hakkında ne diyor? Ozempic gibi ilaçlar

Dr, GLP-1 ilaçlarıyla ilişkili sarkopeni hakkındaki endişelerin, kemik mineral yoğunluğunu ölçmek için spektral görüntüleme kullanan DEXA (çift enerjili X-ışını absorpsiyometrisi) uygulanan katılımcıların küçük bir kısmından geldiğini söyledi. Karl Nadolsky, Amerikan Obezite Tıbbı Kurulu’ndan endokrinolog ve diplomat.

“Bu alt grupta, toplam kütle kaybı neredeyse 14 kg idi ve yaklaşık 8,5 kg (yaklaşık %60) yağ kaybı iken, rapor edilen 5 kg yağsız kütle kaybı %38 idi, bu beklediğimizin en üst noktasında. ” dedi Healthline’a. “Bununla birlikte, yağ dokusu çok fazla ‘yağsız kütle’ içerdiğinden, DEXA bu vücut kompozisyonu değişikliğinin ayrıntılarını birleştirmede kesinlikle kusurludur. Ek olarak, plasebo grubu, yağ kütlesinden (1,37 kg) daha fazla yağsız kütle (-1,83 kg) kaybetti, bu da olası bir hata olduğunu düşündürüyor.”

OKU  Kocam ve ben ikimiz de Ozempic alıyoruz. bizim deneyimimiz böyleydi

Nadolsky, hızlı kilo kaybının genellikle dinlenme metabolizmasını bir dereceye kadar azalttığına dikkat çekti.

örneğin bir meta-analiz bariatrik cerrahi geçiren kişilerin, bariatrik cerrahiden sonraki bir yıl içinde sırasıyla toplam vücut ağırlığı kaybının %21 ve %22’sini yansıtan 8 kg’dan fazla yağsız kütle ve yağsız vücut kütlesi kaybına sahip olduğunu gösterdi.

“İnsanlar kilo verdiklerinde, bu ağırlığın dörtte biri ila üçte biri kas olabilir ve ne kadar hızlı kilo verirsek, kas kaybetme olasılığımız o kadar artar. Kilo veren biri için kas kütlesinde yüzde 20’lik bir azalma normal görünse de, sorun kas kaybının meydana geldiği sürenin uzunluğudur” dedi Kumar.

GLP-1’lerde kilo verme süreci çok hızlı olduğu için, insanlar sarkopenik obeziteden kaçınmak için gıda alımları konusunda ekstra dikkatli olmalı ve özellikle protein alımlarını arttırmalıdır.

Kumar, “GLP-1’in bir yararı genel olarak olumlu kardiyovasküler sonuç verileri göstermiş olsa da (daha az kalp krizi, daha az felç, daha az kardiyovasküler ölüm), bu yararın hastalarda sarkopenik obezite olduğunda mevcut olmayacağını da tahmin ediyorum” dedi.

Yaşam tarzı değişiklikleri nasıl yardımcı olabilir? engellemek GLP-1’leri alırken kas kütlesi ve kemik yoğunluğu kaybı

Aşağıdaki yaşam tarzı değişiklikleri, Ozempic veya Wegovy gibi GLP-1 ilaçları kullanıyorsanız, kas kütlesi ve kemik yoğunluğundaki düşüşleri önlemeye yardımcı olabilir ve aynı zamanda hızlı kilo vermenize yardımcı olabilir.

Protein alımını artırın

A sistematik inceleme ve meta-analiz daha yüksek proteinli diyetlerin, daha düşük protein alımlarına kıyasla daha düşük yağsız kütle kaybı ve daha yüksek yağ kütlesi kaybı ile sonuçlandığını buldu.

Nadolsky, “Diyet ayrıca proteini kişiselleştirilmiş bir şekilde optimize etmelidir.” Dedi.

Aktif kilo kaybı sırasında kas tutulmasını en üst düzeye çıkarmak için Kumar, öğün başına 25-30 gram protein tüketmeye odaklanması gerektiğini söyledi.

“Ayrıca, protein yemek açlığı azaltır, bu nedenle önce nişastalı olmayan sebzelerle doldurun, ardından her öğünde yeterli protein aldığınızdan emin olmak için hala açsanız karbonhidrata geçin” dedi.

Havada kızartılmış tavuk göğsü gibi yemek hazırlığı için ekşi krema ve yağsız protein yerine az yağlı / az yağlı Yunan yoğurdu ve süzme peynir önerir, bu nedenle kolayca erişilebilir. Ek olarak, salatalara fasulye eklemek, pirinç veya makarna yerine kinoayı tercih etmek ve protein tozları ve içecekleri takviye etmek, daha fazla protein almanın iyi yollarıdır.

OKU  Tip 2 diyabet ilacı semaglutid (Ozempic, Wegovy) gençlerin kilo vermesine yardımcı olabilir

kuvvet ve direnç eğitimi

a’ya göre. kalori kısıtlaması sırasında meydana gelen toplam kas kaybı meta-analiz.

Nadolsky, “Terapötik kilo verme müdahalelerinden geçen herkes için bir tür bireyselleştirilmiş direnç eğitiminin dahil edilmesi zorunludur.” Dedi.

Kumar, kuvvet ve direnç eğitiminin aşağıdakileri yaptığını açıkladı:

  • Kilo kaybı sırasında kasları korur, böylece kas yerine yağ kaybedersiniz.
  • Metabolizmanızı hızlandırır ve vücudunuzun gün boyunca, dinlenirken bile daha fazla kalori yakmasına yardımcı olur.
  • Hareket kabiliyetini, günlük yaşam kalitesini artırır ve hem yaşam sürenizi hem de sağlıklı olduğunuz süre olan “sağlık sürenizi” artırır.

Haftada 2-3 kuvvet antrenmanı seansı ile başlamayı öneriyor.

“Mümkünse düzeltin. Bir mola sırasında birkaç tekrar yapmak, koridorda hızlı bir dizi hamle yapmak veya en sevdiğiniz TV şovunun reklam arası sırasında bir tahta tutmak için kendinize meydan okumak için iş yerinizde masanızda dambıl tutun, “dedi Kumar.

İyi bir uykuya öncelik verin

Kumar, sağlıklı, dinlendirici ve tutarlı uyku düzenlerinin vücut ağırlığını ve kas gücünü düzenleyen kortizol ve büyüme hormonu gibi çeşitli hormonları etkilediğini söyledi.

“Bu hormonların optimal sirkadiyen kalıpları, daha sağlıklı vücut kompozisyonuna katkıda bulunabilir” dedi. “Tersine, uyku yoksunluğu, açlık hormonunuzun yüksek seviyelerine yol açarak daha fazla istek duymanıza neden olabilir.”

İlaçla kilo veriyorsanız sağlık uzmanlarına danışın

GLP-1 alırken kas erimesi ve sarkopenik obezite riskinin olmasının nedenlerinden biri de Kumar, bu ilaçları kullanan kişilerin bir tıp uzmanı gözetiminde olması ve bir beslenme uzmanı tarafından desteklenmesi gerektiğini vurguladı. protein ihtiyaçlarını karşılamak ve sağlık risklerinden kaçınmak için durumun böyle olmasını sağlayabilen kayıtlı bir diyetisyen” dedi.

Nadolsky, doktorların obezite hastalarını tedavi ederken bir miktar kilo vermenin potansiyel yan etkilerini göz önünde bulundurmaları ve direnç eğitimi ve protein optimizasyonu ile hastaların bunu hafifletmesine yardımcı olması gerektiğini söyledi.

Bununla birlikte, GLP-1 alırken kilo kaybıyla ilişkili yağsız kütle kaybına rağmen, araştırmanın kişinin sağlığını iyileştirdiğine de dikkat çekti.

Nadolsky, “İyileştirilmiş sağlık, fiziksel işlev ve yaşam kalitesinin yanı sıra kardiyometabolik sağlığı (tip 2 diyabet ve azaltılmış kardiyovasküler sonuçlar gibi) içerir” dedi. “Obezite olmayan hastalarda anti-obezite farmakoterapisi veya cerrahisi kullanmamalıyız ve bu nedenle, belirtilen hasta popülasyonunda kullanıldığında faydalar bu risklerden herhangi birine ağır basar.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Dans etmek kilo vermenize ve yağsız kaslar geliştirmenize yardımcı olabilir

Sağlık

Bu anne neden genç kızını Wegovy almaya teşvik etti?

Sağlık

Ozempic, Moujaro ve benzeri ilaçlar pankreas kanseri riskini artırmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir