Oyun Haberleri

Valve, OLED ekranlı ve yeni Sephiroth APU’lu ‘kesin birinci nesil Steam Deck’i’ni tanıttı

Dough Spectrum 4K

Ve bunun gibi, yeni bir Steam Destesi burada. Bir süredir Valve’ın taşınabilir oyun bilgisayarının yenilenmesini bekliyorduk ve bu Steam Deck OLED’ini “kesin birinci nesil Steam Deck, eğer elimizde olsaydı göndereceğimiz şey bu” olarak lanse ediyor.

Yeni Steam Deck OLED, en belirginleri 549 $ 512 GB ve 649 $ 1 TB olmak üzere birkaç çeşitle geliyor. Bu, yalnızca birkaç gün önce satılan orijinal 256 GB ve 512 GB LCD versiyonlarıyla büyük ölçüde aynı fiyat; ancak artık bir OLED ekran ve dolarınızın karşılığında iki kat daha fazla depolama kapasitesi alıyorsunuz. Ve 1 TB sürümüyle, ince bir kılıfın çantaya atılmasını istediğiniz zamanlar için Velcro tutturulmuş iç kaplamaya sahip, yeni, çift kullanımlı, yeni bir kılıfa sahip oluyorsunuz.

Valve, düşük kaliteli seçenek olarak 256GB Steam Deck LCD versiyonunu satmaya (ve desteklemeye) devam edecek, fiyatı 399 dolara düşürecek ve stoklar tükenirken 64GB ve orijinal 512GB Deck’lerde indirim yapacak.

Birkaç haftadır yeni makine üzerinde çalışıyoruz ve Tyler’ın incelemesi size OLED ekranın neye benzediği ve oyun deneyiminizde ne gibi bir fark yaratabileceği hakkında bilmeniz gerekenleri anlatacak. Ancak mesele sadece canlı HDR paneli değil, Valve cihazın neredeyse her yönünü iyileştirme fırsatını değerlendirdi.

Güverte OLED özellikleri

Valve Steam Deck OLED el bilgisayarı

(Resim kredisi: Gelecek)

APU’su: AMD Sephiroth
Litografi: TSMC 6nm
İŞLEMCİ: Zen 2
Çekirdekler: 4
İş Parçacığı: 8
GPU: RDNA2
Hesaplama birimleri: 8
TDP: 4 – 15W
Hafıza: 16 GB LPDDR5-6400
Depolamak: 512GB | 1TB NVMe SSD
Ekran: 7,4 inç OLED
Tepe parlaklık: 1.000 cd/m² (HDR) | 600 cd/m² (SDR)
Yerel çözünürlük: 1280×800
Yenileme hızı: 90 Hz
Ağ: Üç bantlı WiFi 6E, BT 5.3
Pil: 50saat
Fiyat: 549 $ | 649$

En bariz olanı 1280 x 800 OLED paneldir. HDR içeriğini oynatırken 1.000cd/m²’ye kadar en yüksek parlaklık seviyesine ve sıkıcı SDR içeriklerini oynatırken de dikkate değer bir değer olan 600cd/m²’ye kadar çıkabilmektedir. Parlak, etkileyici ve Baldur’s Gate 3 ve Cyberpunk 2077 gibi mükemmel HDR uygulamalarına sahip oyunların gerçekten şarkı söylemesini sağlıyor.

Ancak ekranın cihazın geri kalanı üzerinde düşündüğünüzden daha büyük bir etkisi olma potansiyeli var.

OKU  22 yaşındaki kale simülasyonu Stronghold kesin bir yeniden düzenlemeye kavuşuyor

Valve’den Yazan Aldehayyat bana “Kulağa çılgınca geliyor ama daha büyük bir pilimiz var, çok daha iyi bir ekranımız var ama cihaz aslında daha hafif” dedi. “Artık yaklaşık 30 gram daha hafif ve eğer bir saatten fazla oynuyorsanız fark yaratıyor. Kullanımı çok daha rahat.

“OLED ekran bunu yapabilmemizin nedenlerinden biriydi. Termal modülde iyileştirmeler yaptık. OLED ekran daha ince olduğundan, biraz daha büyük, biraz daha iyi bir fan elde etmek için biraz daha fazla alanımız var. ısı borusu ve ısı eşanjörü. Cihazın artık daha serin çalışması için termal modülde birkaç ince ayar yaptık. Ve aslında, ısının ekranda yoğunlaştığı herhangi bir arka ışık olmadığı için, ekran için çok daha soğuk. dokunma, kullanımı daha rahat ve bunun gibi şeyler.”

Ve bu, yeni Steam Destesiyle olan deneyimimde büyük bir fark yarattı. Geçen yıl Şubat ayında orijinal LCD versiyonunu test etmeye başladığımda sıcak ve gürültülüydü. Şu anda 300’e yakın yazılım güncellemesi yaptık ve durum biraz sakinleşti, ancak OLED sürümü hala fark edilir derecede daha sessiz. Ayrıca daha büyük pil sayesinde daha uzun ömürlüdür.

Ancak Valve’ın da belirttiği gibi oyun performansında herhangi bir artış yok. Lawrence Yang, “Yani aynı performans hedefi” diyor. “Steam Deck LCD’nin oynayabildiği tüm oyunları oynayacak. Ayrıca geliştiricilerin ulaşacakları veya endişelenecekleri yeni bir hedefleri yok, farklı bir doğrulama süreci konusunda endişelenmelerine gerek yok.”

Ancak Steam Deck OLED’in içinde AMD tarafından tasarlanmış yeni bir APU var. Yeni Sephiroth APU, orijinal 7nm Aerith APU’nun 6nm’lik küçültülmüş halidir; bu, yeni Destenin içindeki silikondan da bazı küçük verimlilik kazanımları elde edeceğiniz anlamına gelir. Ancak yalnızca OLED versiyonunda kullanılacak, bu nedenle Valve öngörülebilir bir süre boyunca 399 $’lık 256GB Steam Deck LCD’yi satmaya devam edecek olsa da içindeki orijinal donanımla birlikte olmaya devam edecek.

OKU  Örümcek Adam: Miles Morales Hayranları, Aaron Amca Hakkında Kolayca Gözden Kaçan Bir Ayrıntıya Dikkat Çekti

Bu yeni ve kusursuz Steam Destesinin piyasaya sürülmesiyle Valve, stoklar bitene kadar mevcut modellerinin fiyatlarını düşürüyor. 64GB modeli artık 349$, eski 512GB LCD Deck ise artık 449$ olacak. Ancak arzın kaçınılmaz olarak azalması nedeniyle bu iki model yavaş yavaş yok olacak.

Valf Buhar Ünitesi OLED

(Resim kredisi: Valve)
Steam Deck’te daha fazlası

Steam Deck'in bilgisayar olarak kurulması

(Resim kredisi: Gelecek)

Steam Deck incelemesi: Valve’ın el cihazı hakkındaki kararımız.
En iyi Buhar Güverte aksesuarları: Giyin.
Steam Deck pil ömrü: Gerçek pil ömrü nedir?
En iyi taşınabilir oyun bilgisayarı: En iyi seyahat arkadaşı hangisi?

Ayrıca ABD ve Kanada’dakiler için 679 $’lık özel sınırlı sayıda Steam Deck OLED var (çünkü Valve benden ve benim İngiliz adetlerimden nefret ediyor) bu standart 1 TB versiyondan 30 $ daha fazla, ancak aynı kapasiteyle geliyor ve yarı saydam bir kasaya sahip kontrol çubuklarının, havalandırma deliklerinin ve yeni torx vidalarının çevresinde kırmızı vurgular bulunur.

Ayrıca sınırlı sayıda olmasına rağmen aynı zamanda bir deneme niteliğinde olduğu da söylendi. Aldehayyat, “Bu, farklı renk çeşitleri ve bunun gibi şeylerle gelecekte de yapmaya devam etmek istediğimiz bir şey” diyor.

“Bunu yapabilir miyiz? Peki işe yarayabilir mi?” Yang devam ediyor. “Bu ayın sonlarında insanların bununla ilgilenip ilgilenmediğini gördüğümüzde öğreneceğiz. Eğer insanlar bunu istiyorsa ve eğer isterlerse, o zaman bunu yapmaya devam edeceğiz.”

Yeni modellerden ilki 16 Kasım’da satışa çıkacak, ancak şu anda Valve’ın yeni el cihazının tüm ayrıntıları için Steam Deck OLED incelememizin tamamına göz atabilirsiniz.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.