Sağlık

Parkinson hastalığı: Bir öksürük ilacı ilerlemesini yavaşlatmaya nasıl yardımcı olabilir?

Parkinson hastalığı: Bir öksürük ilacı ilerlemesini yavaşlatmaya nasıl yardımcı olabilir?

Pinterest’te paylaş
Araştırmacılar, Avrupa’da kullanılan bir öksürük ilacının Parkinson hastalığının ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini umuyor. Visoot Uthairam/Getty Images
 • Bilim adamları, öksürük ilacı ambroksolün, Parkinson hastalığının ilerlemesini yavaşlatmak için bir faz 2 klinik çalışmasında umut vaat ettiğini bildirdi.
 • Faz 3 klinik deney şimdi başlıyor.
 • Ambroksol ABD’de onaylanmamıştır ancak Avrupa’da yaygın olarak öksürük kesici olarak kullanılmaktadır.

Bilim adamları, Parkinson hastalığının tedavisi için öksürük ilacı ambroksolün potansiyel faydalarını araştırmaya devam ediyor.

İngiltere’deki Cure Parkinsons kuruluşu, VanAndel Enstitüsü ile birlikte, Parkinson hastalığının ilerlemesini yavaşlatmak veya durdurmak için potansiyel bir ilaç olarak ambroksolün 3. aşama klinik denemesi için şu anda 330 kişiyi işe alıyor.

Katılımcılar iki yıl boyunca ambroksol veya plasebo alırlar. Araştırmacılar yaşam kalitesini ve hareketleri belirleyici faktörler olarak ölçecekler.

“Bu, potansiyel olarak bizi kişiselleştirilmiş tıbba yaklaştıracak çok büyüleyici bir araştırma alanı” dedi Dr. Melita Petrossian, nörolog ve Kaliforniya’daki Providence Saint John Sağlık Merkezi’ndeki Hareket Bozuklukları Merkezi’nin yöneticisi.

“Günümüzde, Parkinson hastalığı ‘herkese uyan tek’ bir yaklaşımla tedavi ediliyor; sağlık uzmanları hastalara egzersizin önemi, Akdeniz diyeti ve beyindeki dopamin kaybını ele alan ilaç seçenekleri hakkında tavsiyelerde bulunuyor, örneğin: amantadin ve dopamin agonistleri” dedi.

“Egzersiz ve diyetin daha düşük bir ilerleme oranı ile ilişkili olduğuna dair iyi kanıtlar olmasına rağmen [Parkinson’s], mevcut ilaçlar ilerlemeyi yavaşlatmaz ve sadece hastalığın semptomlarını tedavi eder. Hastalığın ilerlemesini önlemek için acilen daha iyi tedavilere ihtiyaç vardır. [the disease],” o ekledi.

Potansiyel Parkinson ilacının Faz 2 çalışma sonuçları

Yakın tarihli bir faz 2 klinik deneyinin başarısı, yaklaşan faz 3 denemesine yol açtı.

Güvenlik ve tolere edilebilirliğin test edildiği faz 2 çalışmasının sonuçları 2020 yılında yayınlandı. Araştırmacılar, ambroksolün hücrelerdeki glukoserebrosidaz düzeylerini artırarak hastalığı yavaşlatabileceğini bildirdi. Bu kimyasal, hücrelerdeki atık proteinlerin etkili bir şekilde uzaklaştırılmasını teşvik eder.

OKU  Neden kadınların ani kalp durmasından hayatta kalma olasılığı erkeklerden daha az?

Ambroksol, solunum bozukluklarında mukusu azaltmak için kullanılan reçetesiz satılan bir ilaçtır. Amerika Birleşik Devletleri’nde Gıda ve İlaç İdaresi tarafından kullanım için onaylanmamıştır, ancak Avrupa’da mevcuttur ve yaygın olarak öksürük önleyici olarak kullanılır.

Faz 2 çalışması, Parkinson hastalığının ilerlemesini yavaşlatma potansiyeli gösterirken, çalışmanın asıl amacı ilacın güvenliğini test etmekti.

Çalışma için ambroksol dozu, öksürük kesici olarak alındığından yaklaşık 10 kat daha yüksekti ve onayın izin verdiğinden daha uzun süre alındı.

Parkinson hastalığı hakkında bilmeniz gerekenler

Parkinson hastalığı, istemsiz veya kontrol edilemeyen hareketlere neden olan bir beyin bozukluğudur. Ulusal Yaşlanma Enstitüsü.

“Nasıl başladığını kimse bilmiyor,” dedi Dr. Pietro Mazzoni, nöroloji doçenti ve Ohio Eyalet Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi’nde Hareket Bozuklukları Bölümü’nün eş direktörü.

“Genetik faktörlerin ve çevresel faktörlerin olası bir rolü çok olası bir rol var, ancak beyin değişikliklerini tetikleyen ilk süreci bilmiyoruz. [Parkinson’s]Mazzoni Healthline’a söyledi. “Bu beyin değişiklikleri, hareketlerimizi kontrol etmek için dopamin kullanan beyin devrelerinde nörotransmitter dopamini üreten nöronların kademeli hastalığından ve nihai ölümünden oluşur. Örneğin, belirli bir miktarda dopamin normalde ne kadar hızlı yürüdüğünüzü ve diğer hareketleri yaptığınızı belirler. Dopamin seviyeleri düştüğünde yürüme ve diğer hareketler yavaşlar.”

Semptomlar şunları içerir:

 • Ellerde, kollarda, bacaklarda, çenede veya kafada titreme
 • kas sertliği
 • hareket yavaşlığı
 • Bozulmuş denge ve koordinasyon
 • Depresyon ve diğer duygusal değişiklikler
 • Yutma, çiğneme veya konuşma zorluğu
 • idrar sorunları veya kabızlık
 • cilt problemleri
 • uyku bozukluğu
 • hafıza sorunları
 • tükenmişlik

Semptomlar kademeli olarak ortaya çıktığı için, tedavinin ne zaman gerekli olduğunu bilmek zor olabilir.

Mazzoni, bir aile üyesinin genellikle fiziksel veya davranışsal farklılıkları fark edeceğini söyledi. Örneğin:

 • Yürümedeki yavaşlama, eş ile yürürken geride kalma gibi görünebilir.
 • Diğerleri azalmış bir yüz ifadesini huysuz, üzgün veya kayıtsız bulabilir.
 • Seslerin seviyesini düşürmek, eşler arasında sinir bozucu alışverişlere yol açabilir.
 • Güvensiz hissetmek ve kaldırım gibi alçak engellerin üzerinden geçmek.
 • El yazısı küçülür veya tavuk çizikleri gibi görünür.
 • Az enerji.
OKU  DEHB ve bağırsak sağlığı: çalışma, mikrobiyomdaki mantarlarla bağlantı buluyor

Semptomlar ortaya çıkmadan önce, bazı insanlar uyku sorunları, huzursuz bacaklar, kabızlık ve koku kaybı yaşarlar.

Parkinson hastalığı için en önemli risk faktörü yaştır. Çoğu insan 60 yaşından sonra geliştirir, ancak yaklaşık yüzde 5 ila 10’u erken başlar – 50 yaşından önce. Erken başlangıç ​​genellikle kalıtsaldır.

Parkinson hastalığının tedavileri

Parkinson hastalığının tedavisi kişiye ve semptomlarına bağlıdır. Bununla birlikte, bazı genel yaklaşımlar vardır.

“Çeşitli formlarda egzersiz, Akdeniz diyeti, iyi kalitede ve miktarda uyku, sosyal katılım ve depresyon ve anksiyete tedavisi, depresyonun ilerlemesini yavaşlatmakla ilişkilidir. [Parkinson’s] ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi,” dedi Petrossian.

“Levodopa, amantadin, dopamin agonistleri ve MAO-B inhibitörleri gibi ilaçların yanı sıra cerrahi tedaviler arasında derin beyin stimülasyonu ve odaklanmış ultrason yer alıyor. Fiziksel, mesleki ve konuşma terapisi de yönetimin anahtarıdır” diye ekledi.

“Yapbozun eksik parçası ilerlemesini yavaşlatan bir ilaç. Dolayısıyla, Ambroksol bunu yapabilirse, bu büyük bir küresel atılım olacaktır,” dedi Petrossian.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir