Genel Kültür

Pompalı Pompasız Su Arıtma Cihazı Arasındaki Fark Nedir

Piyasada en iyi su arıtma cihazı hangisidir diye araştıranlar pompalı ve pompasız seçenekleri görmüşlerdir. Buna bağlı olarak da bu iki tür sistemin birbirinden farkı önemli bir araştırma konusu haline gelir. Öncelikle pompalı ve pompasız cihazlar arasında daha iyi veya daha kötü diye bir karşılaştırma söz konusu değildir. Aradaki farklılık, su tesisatının yapısından kaynaklanır. Pompalı arıtma cihazları elektrik kullanımı gerektirir. Suyu çekmek ve itmek için bir pompa sistemi kullanılır. Bu ise su basıncının düşük olduğu tesisat veya bölgelerde kullanılır. Su basıncının yeterli olduğu yerlerde pompalı cihaz kullanımına gerek duyulmaz. Bununla paralel şekilde pompasız cihazlar elektrik tüketimi gerekmez. Bu yönüyle bir tık daha ekonomik olduğu söylenebilir. Su basıncının yeterli olduğu yerlerde arıtma sistemi suyu çekmek için yeterli enerjiyi kendisi kullanabilir. Bundan dolayı da su basıncı yeterli düzeyde olan bölgeler için en iyi su arıtma cihazı pompasız olanlardır.

Neye Göre Pompalı veya Pompasız Su Arıtma Tercih Edilmeli?

Bu tercihi yaparken dikkat edilmesi gereken tek husus su basıncıyla alakalıdır. Bazı tesisatların yapısı gereği su basıncı düşük olur. Normal musluklar bu suyu çekebilmek için gerekli güce sahiptir. Oysa arıtma cihazlarının enerjisi ise yeterli gelmeyebilir. Bu durumda elektrikli pompaya sahip arıtma cihazları kullanılır. Böylelikle arıtma için gerekli olan su tesisattan çekilebilir. Pompanın kullandığı elektrik tüketimi ise minimal seviyededir. Elektrik faturası üzerinde anlamlı bir değişime neden olmaz.s Aynı şekilde su basıncı yüksek olan yerlerde ise pompasız arıtma cihazları ihtiyacı karşılamaya yetecektir. Dolayısıyla en iyi su arıtma cihazı hangisi denildiğinde tesisatın durumu göz önüne alınarak karar verilmelidir.

Su Basıncının Yeterli Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Bireysel kullanıcıların bunu tespit etme imkanı bulunmaz. Bunun için arıtma cihazı tedarikçi firmasıyla iletişime geçilebilir. Hizmet verilen bölgelerdeki tesisatların durumunu iyi bilen personel, hangi cihazın daha kullanışlı olabileceği konusunda bilgi verecektir. Bir başka yöntem ise aynı apartman veya bölgedeki diğer konutlarla görüşmek olabilir. Su arıtma cihazı kullanan komşular varsa hangi tip cihazı kullandıkları sorulabilir. Buna göre aynı tesisata sahip olunduğu varsayılabilir. Böylelikle kişinin tesisat durumuna en iyi su arıtma cihazı kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

OKU  Teknoloji Yararlı mı Zararlı mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir