Sağlık

Şeker ve hareketsiz bir yaşam tarzı erkekleri ve kadınları nasıl etkiler?

Şeker ve hareketsiz bir yaşam tarzı erkekleri ve kadınları nasıl etkiler?

Pinterest’te paylaşın
Güney Ajansı/Getty Images
  • Vasküler insülin direnci, obezite ve tip 2 diyabetin bir özelliğidir.
  • Yaşam tarzı değişiklikleri, kan damarlarının insüline nasıl tepki verdiğini değiştirebilir.
  • Ancak bu değişikliklerin etkinliği kadınlar ve erkekler için farklıdır.

Yeni bir çalışma, daha az egzersiz ve daha fazla şekerli içecekler gibi kısa vadeli yaşam tarzı değişikliklerinin kan damarlarının insüline nasıl tepki verdiğini bozabilir, erkekler ve kadınlar farklı tepkiler verebilir.

insülin yardımcı olur Kan şekeri (şeker) hücrelere taşınırnerede enerji için kullanılabilir. Bu hormon ayrıca kan damarlarının genişlemesine neden olur, bu da dokulara kan akışını -insülin ve glikoz ile birlikte- artırır.

Kan damarlarındaki insülin direnci bu süreci bozar ve etkilenen dokunun hücrelerine daha az glikoz taşınmasına neden olur.

Bu sözde vasküler insülin direnci, obezite ve tip 2 diyabetin bir özelliğidir. Ayrıca tüm vücut insülin direnci gelişmeden önce ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Hareketsiz yaşam tarzının bazı etkilerinden korunan kadınlar

Derginin Kasım sayısında yayınlanan bir çalışmada endokrinolojiAraştırmacılar, yaşam tarzlarını değiştirdiği bilinen etkiyi inceledi. tip 2 diyabet riskini artırmak 36 genç ve sağlıklı erkek ve kadının kan damarlarında.

Katılımcılardan 10 gün boyunca fiziksel aktivitelerini azaltmalarını ve adım sayılarını günde 10.000’den 5.000 adıma düşürmelerini istediler. Katılımcılar ayrıca şekerle tatlandırılmış içecek alımlarını günde altı kutu sodaya çıkardılar.

10 gün sonra, erkek katılımcılar, başlangıçtaki yanıtlarına kıyasla bir insülin infüzyonuna yanıt olarak bacak kan akışını azalttı.

Erkeklerde de hormon düşüşü oldu adropininsülin duyarlılığını, vücut ağırlığını ve kardiyovasküler fonksiyonu düzenlemede rol oynar.

Buna karşılık, kadın katılımcılarda bu değişiklikler meydana gelmemiştir.

Çalışma yazarı Dr. Camila Manrique-Acevedo, Missouri Üniversitesi’nde tıp profesörü. bir açıklamada söyledi.

“Bildiğimiz kadarıyla, bu, vasküler insülin direncinin kısa süreli olumsuz yaşam tarzı değişiklikleri tarafından indüklenebileceğinin ilk insan kanıtıdır” diye ekledi, “ve değişimle ilişkili vasküler insülin direncinin gelişiminde cinsiyet farklılıklarının ilk belgesidir. “adropin seviyesi.”

OKU  Tansiyon ilacı alan kişilerde bunama geliştirme olasılığı daha düşük olabilir

Çalışma, insülin direnci üzerine önceki araştırmaları tamamlıyor

Önceki araştırmalar, bazı genç kadınların uzun süreli oturma nedeniyle kan damarı işlev bozukluğundan erkeklerden daha iyi korunabileceğini düşündürmektedir.

Ayrıca hayvan çalışmalar İnsülin direncinin kaslarda, karaciğerde veya yağ dokusunda gelişmeden önce kan damarlarında geliştiğini buldu. Bu nedenle, vasküler insülin direnci, tüm vücut insülin direncinin erken bir göstergesini sağlayabilir.

Manrique-Acevedo yaptığı açıklamada, vasküler insülin direncindeki cinsiyet farklılıklarını ve insanlar hareketsiz ve şekerli içmeyi bıraktıktan sonra bu vasküler ve metabolik değişikliklerin tersine dönmesinin ne kadar sürdüğünü araştırmaya devam etmek istediğini söyledi. şekerli içecekler.

diyabetin uzun vadeli etkileri

Bu çalışma, fiziksel aktivite eksikliğinin ve ilave şeker alımının artmasının kan damarları üzerindeki kısa vadeli etkilerine odaklandı.

Daha uzun vadede ise diyabetin kan damarlarını ve kalbi çeşitli şekillerde olumsuz etkilediği bilinmektedir. Sonuç olarak, Amerikan Diyabet Derneği’ne göre, kardiyovasküler hastalık diyabetli kişilerde önde gelen ölüm nedenidir.

doktor Irvine, Kaliforniya’daki UCI Sağlık Diyabet Merkezi’nde endokrinolog ve tıbbi direktör olan Qin Yang, tip 2 diyabetin hem büyük hem de küçük kan damarlarına zarar verebileceğini söyledi.

“Büyük kan damarlarının zarar görmesi felç ve kalp krizine neden olabilir” dedi. Ayrıca “gözlerde, böbreklerde ve sinir çevresindeki küçük damar hasarları retinopatiye neden olabilir. [damage to the blood vessels of the retina]Böbrek ve nöropatiden protein sızıntısı [damage to the nerves]”

Kan şekeri seviyeleri kan damarlarını nasıl etkiler?

Kan şekeri iyi kontrol edilmeyen şeker hastalarında kan damarı hasarı daha kötü olabilir.

“Çalışmalar, kalp hastalığı gibi küçük kan damarı bozukluklarını önlemek için kan şekeri seviyelerinin kontrol edilmesinin çok önemli olduğunu açıkça göstermiştir. diyabetik oküler retinopati‘ dedi Yin.

OKU  Saç kökleri artık laboratuvarda yetiştirilebilir: Bunun saç dökülmesi için anlamı nedir?

Kan şekeri düzeylerini kontrol etmek, diyabetli kişilerin kardiyovasküler hastalık riskini düşürmelerine yardımcı olsa da, iyi kontrol edilen kan şekeri düzeylerine sahip olsalar bile, diyabetli kişiler buna sahiptir. artan kalp hastalığı ve felç riski.

Bunun nedeni, yüksek tansiyon, sağlıksız kolesterol seviyeleri, aşırı kilolu veya obez olma, egzersiz yapmama veya sigara içme gibi kardiyovasküler hastalık riskini artıran başka faktörlere sahip olmaları olabilir.

Risklerini azaltmak için diyabetli kişiler, yaşam tarzı değişiklikleri ve/veya ilaçlar yoluyla tüm bunları ele alacak bir plan oluşturmak için doktorlarıyla birlikte çalışmalıdır.

“İnme ve kalp krizini önlemeye yönelik en etkili yaklaşım, risk faktörlerinin çok faktörlü azaltılması gibi görünüyor – kontrol [blood glucose levels]Yang, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol ve sigarayı bırakma” dedi.

İlgili yazılar
Sağlık

Wegovy gibi ozempik ve kilo verme ilaçları kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Sağlık

DSÖ, kilo vermek istiyorsanız bu şekersiz tatlandırıcılardan kaçınmanızı önerir.

Sağlık

Ozempic ve diğer GLP-1 ilaçları kalp krizi riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir