Sağlık

Wegovy gibi ozempik ve kilo verme ilaçları kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Wegovy gibi ozempik ve kilo verme ilaçları kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Pinterest’te paylaş
Ozempic ve Wegovy gibi GLP-1 ilaçları, çeşitli kanser türlerinin riskini azaltabilen “doğal öldürücü hücrelerin” yenilenmesine yardımcı olabilir.
  • Küçük bir araştırmadan elde edilen bulgular, Ozempic ve Wegovy’nin aktif maddesi olan semaglutide içeren ilaçların kanser riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.
  • Tip 2 diyabet tedavisinin, obezitesi olan kişilerde daha az etkili olan kanser hücrelerini eski haline getirdiği gösterilmiştir.
  • Uzmanlar, semaglutidin anti-enflamatuar özelliklerinin ve kan şekeri düzenlemesi üzerindeki etkilerinin bu ilişkiyi açıklayabileceğini söylüyor.

Semaglutide’in (Ozempic ve Wegovy markaları altında satılan) kilo kaybı için “mucizevi bir ilaç” olarak tanımlandığını duymuş olabilirsiniz. Şimdi, yeni araştırmalar, ilacın obez kişilerde kanser riskini azaltmaya da yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Küçük öğrenmek İrlanda’daki Maynooth Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırma, semaglutid gibi glukagon benzeri peptit analoglarının (GLP-1) doğal öldürücü (NK) hücreler olarak adlandırılan doğal olarak oluşan anti-kanser hücrelerini geri yükleyebildiğini buldu.

Çalışmanın yazarları, kısmen NK hücrelerinin “engelli” olması nedeniyle, obez kişilerin kansere yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu belirtmektedir. Semaglutide’in, ilacın kilo kaybındaki ana rolüne bakılmaksızın NK hücrelerinin kanser öldürücü etkilerini geri kazandırdığını buldular ve tedavinin “doğrudan NK hücre motorunu çalıştırdığı” sonucuna vardılar.

Peki bu NK hücreleri kanserle nasıl savaşıyor, neden obez kişilerde bu kadar etkili değiller ve bu çalışmanın sonuçları gelecekteki obezite tedavisi için ne anlama geliyor?

doktor İngiliz doktor ve pratisyen hekim Semiya Aziz, bu sonuçları önemli olarak nitelendirdi.

“Sonuç çıkarmak için çok küçük bir grup insan olduğunu söylemek doğru olur. Bununla birlikte, bu küçük grubun bulgularına dayanarak, bulgular önemli görünüyor ve obezite ile bağışıklık sistemi ve kanser riski arasındaki ilişkiyi anlamak için önemli çıkarımlara sahip olabilir” diye tahmin ediyor.

Doğal öldürücü (NK) hücreler kanser riskini nasıl azaltır?

Aziz, çalışmanın en cesaret verici yanının, semaglutid gibi uzun etkili GLP-1 analogları ile tedavinin, semaglutide’in kilo verme etkilerinden bağımsız olarak, obezitesi olan kişilerde NK hücre işlevselliğini potansiyel olarak eski haline getirebilmesi olduğunu söylüyor.

“Doğal öldürücü (NK) hücreler, doğuştan gelen bağışıklık sisteminin bir parçasıdır ve kanserin önlenmesinde çok önemli bir rol oynar” diye açıklıyor. “Bunu, kanser hücrelerini tanıyarak ve ardından onları sitotoksisite adı verilen bir süreçle yok ederek yapıyorlar.”

OKU  Doğum Kontrolüne Erişim: Eczacılar 20 eyalette reçete yazabilir

NK hücrelerinin obez kişilerde neden daha az etkili olduğu tam olarak net değil, ancak Aziz iki olası neden olarak daha düşük inflamasyona ve değişen hücresel metabolizmaya işaret ediyor.

Semaglutide neden NK hücre fonksiyonunu eski haline getiriyor ve dolayısıyla obezitesi olan kişilerde kanser riskini azaltıyor gibi görünüyor? Bu da tam olarak bilinmiyor. “Bildiğimiz şey, semaglutidin kilo kaybını teşvik ettiği ve obezitenin meme, kolon ve endometriyal kanser dahil olmak üzere çeşitli kanser türleri için bilinen bir risk faktörü olduğu.”

Semaglutidin ayrıca anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. “Kronik inflamasyonun kanserin gelişmesine ve ilerlemesine yol açabileceğini zaten biliyoruz. Bu nedenle semaglutid, enflamasyonu baskılayarak kanser gelişimini destekleyen bazı faktörleri azaltabilir” diye açıklıyor Aziz.

Diğer bir faktör semaglutidin kan şekeri seviyeleri üzerindeki etkisi olabilir. Tip 2 diyabeti tedavi etmesi amaçlanan ilaç, insülin salınımını uyararak ve glukagon üretimini azaltarak kan şekerini düzenler.

Aziz, “Yüksek kan şekeri seviyeleri, karaciğer, pankreas ve kolon kanseri gibi belirli kanser türleri riskinin artmasıyla ilişkilidir, bu nedenle daha iyi kan şekeri kontrolü daha düşük kanser riskine katkıda bulunabilir” diye belirtiyor Aziz.

Bu sonuçlar obezitenin gelecekteki tedavisi hakkında ne söylüyor?

doktor Birleşik Krallık’taki Warwick Tıp Okulu’nda Yardımcı Klinik Profesör Stephen Lawrence, bu çalışmanın obezitesi olan kişilerde vücut sistemlerini olumlu yönde etkileme potansiyelini gösteren bir dizi kanıta katkıda bulunduğunu söylüyor.

Ancak çalışmanın istatistiksel geçerliliğinin küçük bir çalışma olması nedeniyle sınırlı olduğuna dikkat çekiyor.

“Bu çalışmanın değeri, pratik klinik sonuçlara sahip olmaktan çok hipotezler üretmede görülüyor” diyor. “Çalışmanın, müdahalelerin önemini göstermeyi amaçlayan klinik araştırmaları tasarlamak için bir platform sağlayacağını umuyorum.”

Ek olarak, Lawrence’a göre, bağışıklık sistemini zayıflatabilecek ve kanser riskimizi artırabilecek tek faktörün obezite olmadığını hatırlamak önemlidir.

“Kanser gelişiminin çok önemli bir nedeni, çeşitli biçimlerde sağlıksız bir yaşam tarzıdır. Farmakolojik olmayan bir müdahale, bu nedenle, istenmeyen sonuçların riskini azaltmak için yaşam tarzı değişikliklerinden oluşabilir” diye belirtiyor.

Lawrence’ın öne sürdüğü gibi, konu obezite ile mücadele olduğunda Semaglutide gibi ilaçlar en iyi birinci basamak yaklaşım olmayabilir. İlacın alınması, kilo almanıza yol açan davranış ve alışkanlıkları belirlemenize ve sonunda değiştirmenize yardımcı olmayacağı gibi, sizi daha sağlıklı alışkanlıklar geliştirmeye teşvik etmeyecektir.

OKU  Ölçülü içmenin senin için iyi olmadığı ortaya çıktı

Lawrence, “Obesiteli insanlar yüksek metabolik risk altındadır, bu nedenle obeziteyi hedeflemeden bağışıklık sistemini farmakolojik olarak hedeflemek ne arzu edilir ne de kasıtlı olması muhtemeldir.” Dedi.

Diyetinizde uzun vadeli, sağlıklı değişiklikler nasıl yapılır?

Obeziteyle savaşmak ve genel sağlığınızı iyileştirmek istiyorsanız Aziz, küçük, ulaşılabilir diyet değişiklikleri yapmanın ilk durağınız olması gerektiğine inanıyor.

“Bütün, besin açısından yoğun, bitki bazlı gıdalara odaklanan dengeli ve kalori kontrollü bir diyet yiyerek, doğal olarak kilo vermeyi destekleyebiliriz. Yemeklerinize bol miktarda meyve, sebze, yağsız protein, kepekli tahıllar ve sağlıklı yağlar dahil etmek önemlidir” diye tavsiyede bulunuyor.

Aziz, daha fazla egzersiz yapmak, uyku ve stresi yönetmek ve arkadaşlardan ve aileden destek istemek gibi geleneksel kilo verme tavsiyelerinin yanı sıra, davranış ve zihniyetin kilit önem taşıdığını söylüyor.

“Kalıcı değişiklik yapmaya, duygusal yeme ile mücadele etmeye ve yemekle olumlu bir ilişki kurmaya odaklanın” diyor. “Başlamak için iyi bir yer, dikkatli yeme alıştırması yapmak ve beslenme farkındalığı yaratmak için vücudunuzun açlık ve tokluk sinyallerini ayarlamaktır.”

Semaglutide, obezite ile yaşayanlara umut verebilir ve ilacın kanser riskini azaltma ek yararına sahip olması umut verici görünebilir. Ancak Aziz, daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğuna inanıyor.

Yazar, “Çalışma, semaglutidin NK hücre fonksiyonunu eski haline getirerek kanser riskini azaltmadaki potansiyel faydalarını tartışmış olsa da, semaglutidin klinik etkilerini ve uzun vadeli etkilerini tam olarak anlamak için kesinlikle daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu açıktır” diye belirtiyor sıkı yazar.

“Ayrıca, çalışma, GLP-1 tedavisinin potansiyel yan etkileri veya sınırlamaları hakkında herhangi bir bilgi sağlamamakta ve ilacın güvenliğini ve etkinliğini değerlendirmek için daha fazla araştırma, inceleme ve klinik deneylere duyulan ihtiyacın altını çizmektedir.”

Semaglutide ve vücudu nasıl etkilediğine dair daha tam bir anlayışa sahip olana kadar, kilo kaybıyla sonuçlanan sürdürülebilir sağlıklı alışkanlıklar geliştirmek – ve dolayısıyla kanser riskinizi azaltmak – en iyi seçeneğiniz olabilir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

2024'te radarınızda olması gereken en iyi 5 kanser taraması

Sağlık

Keten tohumu bağırsak mikrobiyomunu etkiler ve meme kanseri riskini azaltabilir

Sağlık

Ozempic, Wegovy ve diğer GLP-1 ilaçları kolon kanseri riskini azaltabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir