Sağlık

Sigara ve vaping benzer kardiyovasküler sağlık etkilerine sahip gibi görünüyor

Sigara ve vaping benzer kardiyovasküler sağlık etkilerine sahip gibi görünüyor

  • Araştırmacılar, e-sigara ve tütün sigaralarının bir kişinin kardiyovasküler sistemi üzerinde benzer olumsuz sağlık etkilerine sahip olduğunu söylüyor.
  • Aynı zamanda sigara ve vapingin aslında kalp sağlığı üzerinde ciddi etkileri olduğunu da ekliyorlar.
  • Hem vaping hem de sigara içmenin solunum tahrişine neden olduğunu söylüyorlar.

Bugün yayınlanan iki çalışma – biri insanlarda, diğeri sıçanlarda – sigara ve e-sigaraların benzer kardiyovasküler etkilerini göstermektedir.

Sonuçlar ayrıca sigara ve elektronik sigaranın birlikte daha ciddi kalp sağlığı sorunları yarattığını gösteriyor.

Araştırmacılar, kan damarı işlevi üzerindeki etkilerin, sigara dumanı veya e-sigara buharının belirli bileşenlerinden ziyade, yabancı bir maddenin solunmasından kaynaklanan hava yollarının tahrişinden kaynaklandığını bildirdiler.

Çalışmalar Amerikan Kalp Derneği’nin hakemli dergisinde yayınlandı. Arterioskleroz, tromboz ve vasküler biyoloji.

Matthew L. Springer, “Bu projenin amacı, yanıcı sigaralar, ısıtılmış tütün ürünleri ve e-sigaralar da dahil olmak üzere artan sayıda solunan tütün ürününün, bu ürünlerdeki temel farklılıklara rağmen neden endotel fonksiyonunu bozduğunu belirlemekti” dedi. , her iki çalışmada da önde gelen Araştırmacılar ve San Francisco, California Üniversitesi Kardiyoloji Bölümü’nde Tıp Profesörü, ifade.

“Tütün dumanında, bazıları e-sigara aerosollerinde orijinal bileşen veya ısıtma işleminin kimyasal reaksiyon ürünü olarak bulunan binlerce kimyasal tespit edildi” dedi. tulum. “Dumanın veya e-sigara buharının hangi belirli bileşeninin kan damarlarının verimli bir şekilde çalışma yeteneğini bozmaktan sorumlu olabileceğini bulmaya çalışıyorduk.”

Sigara ve vaping kardiyovasküler sisteme ne yapar?

Hem sigara hem de e-sigara, endotel disfonksiyonuna, büyük kan damarlarının kalbe ve diğer dokulara yeterli kan sağlamak için yeterince açılamamasına neden olur. Bu durum kardiyovasküler hastalığın erken bir göstergesi olabilir.

Springer’ın takımı rapor edildi sigara dumanından kaynaklanan endotelyal fonksiyonun bozulmasına, belirli bir duman bileşeni değil, hava yollarından gelen vagal girdi neden olur.

sıçanda öğrenmekArteriyel akış aracılı dilatasyon (FMD) – kan damarlarının genişleme yeteneği – geleneksel olarak yanıcı dört tip sigaranın dumanına maruz kalmadan önce ve sonra ölçülmüştür: geleneksel nikotin, azaltılmış nikotin, mentol ilave edilmiş geleneksel nikotin ve Mentol eklendi.

Birçok tütün ürününe eklenen mentol, sigaranın neden olduğu tahrişi azaltabilir ve nikotin bağımlılığının teşvik edilmesinde önemli bir rol oynayabilir.

Çalışma, dört tür sigaranın da kan damarı genişlemesini %20 ila %46 oranında azalttığını buldu. Daha yüksek nikotin seviyeleri, FMD’de daha büyük düşüşler ve FMD’de daha az düşüş ile mentol ile ilişkilendirildi.

OKU  H3N2 grip türü: Hindistan'daki ölümcül salgın hakkında bilmeniz gerekenler

Springer, bunun, mentolün sigara ve elektronik sigara ürünlerinde yararlı bir katkı maddesi olduğunu göstermemesi gerektiğini, çünkü bozulmanın hala önemli olduğunu ve mentolün başka zararlı etkileri olduğunu söyledi.

Uzmanlar Sigaraya Cevap Verdi, Vaping Çalışması

“Bu çalışma, biz doktorların yıllardır bildiğimiz şeyi bir kez daha doğruluyor: Sigara içmenin akciğerlere ve kalbe zararlı olduğunu” söyleyen Dr. Güney Kaliforniya’daki Providence Mission Hastanesi’nde bir göğüs hastalıkları uzmanı olan Robert Goldberg, Healthline’a verdiği demeçte. “Vaping başlangıçta insanların sigarayı bırakmalarına yardımcı olmak için daha güvenli bir seçenek olarak kabul edilirken, aerosol bileşenleri ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından değerlendirilmemiştir.

“Ve e-sigara likiti, ısıtıldığında güçlü bir vazokonstriktör veya tansiyon yükseltici ilaçtır ve vücudunuza son derece hızlı bir şekilde nikotin verir. Bu, akciğerleriniz ve kalbiniz için ciddi bir sağlık riski oluşturuyor” diye ekledi.

Goldberg, orijinal düşüncenin daha güvenli olduğunu çünkü birisinin zararlı dumanı solumadığını söyledi.

“Fakat buhar sıvısının tam kimyasal bileşimini bilmiyoruz” diye açıkladı. “Bildiğimiz şey, sıvıda bulunan diğer bileşenlerin ve kimyasal bileşiklerin kendi sağlık riskleri olduğudur. E-sigara buharını teneffüs etmenin akciğerlerimiz ve kalbimiz üzerindeki toksik yan etkilerini yeni yeni anlamaya başlıyoruz.”

inhalasyon önemlidir

Sıçanlar ayrıca kan damarı genişlemesi üzerindeki etkileri değerlendirmek için duman ve aerosolde bulunan iki ana gaza ve temiz karbon nanoparçacıklarına maruz bırakıldı.

Gazlar ve karbon parçacıkları, dumanın tamamen farklı kimyasal ve fiziksel bileşenlerini temsil etmelerine rağmen, bütün tütün dumanı ile benzer bozulma gösterdi.

Solunan ve kardiyovasküler olumsuz etkilere neden olan belirli bir yabancı madde olmadığını keşfetmek bizi şaşırttı. Springer, “Ne olduğuna bakılmaksızın, bir tür tahriş edici maddenin solunması gerçeğidir” dedi. “Tüm solunan ürünlerin vasküler fonksiyon üzerinde benzer zararlı etkileri olması muhtemeldir.”

Northwell Tütün Kontrolü Sağlık Merkezi’nde klinik program direktörü Patricia Folan Healthline’a verdiği demeçte, bu, vaping ve sigara içme arasında daha az zarar farkı olduğu anlamına gelebilir.

“Birçok yetişkinin hem yanıcı madde hem de e-sigara kullandığı belgelendi” dedi. “Çalışmaya göre, bu, tek başına kullanmaktan daha büyük bir sağlık riski oluşturuyor.”

Folan, “Bu bilgiyi, normal sigaraları küçülterek ve her ikisini de aynı anda kullanırken bir vape ürününü değiştirerek kendilerine yardımcı olduklarını düşünen halkla paylaşmak önemlidir.” Dedi.

OKU  MERS: Virüs hakkında bilmeniz gerekenler ve Dünya Kupası'ndan sonra yayılıp yayılmayacağı

doktor Kaliforniya’daki Providence Cedars-Sinai Tarzana Tıp Merkezi’ndeki yoğun bakım ünitesinin göğüs hastalıkları uzmanı ve tıbbi direktörü Thomas Yadegar, Healthline’a “Herhangi bir tür inhalan, menşei ne olursa olsun, hava yollarındaki kan damarlarını etkiler. Bu, inhale ilaçların uygulanması için temel gerekliliktir.”

Yadegar, “İnhalerler ve nebulizatörler kan damarları yoluyla hava yollarını genişletmeye çalışırken, dumanı, dumanları, tozu veya diğer çevresel tetikleyicileri teneffüs etmek inflamatuar bir kaskadı tetikleyebilir” dedi.

Springer, vasküler bozulmadan sorumlu belirli bir toksinin bulunmamasının, düzenleyicilerin solunan ürünlerin olumsuz etkilerinden kaçınmak için belirli içerikleri yasaklamaya güvenemeyeceği anlamına geldiğini söyledi.

Sigara içmenin uzun vadeli etkileri, vaping

İkinci çalışma, uzun süreli vaping ve sigara içmenin, farklı şekillerde de olsa, endotel fonksiyonunu etkileyen kanda değişikliklere neden olduğunu buldu.

“Sonuçlarımız, yanıcı sigaralar içilmemesine rağmen, vapingin kanda kan damarlarında sızıntı potansiyelini artıran değişikliklere neden olduğunu ve hem sigara içmenin hem de vapingin kanda endotel disfonksiyonuna yol açan değişikliklere ve gelecekteki risk artışına neden olduğunu gösteriyor. Aksi takdirde sağlıklı insanlarda kardiyovasküler olaylar” dedi Springer.

“Düzenleyicilerin, doktorların ve halkın, vapingin iyi huylu olmadığını anlaması önemlidir” diye ekledi. “Sigara ve elektronik sigaranın benzer olumsuz kardiyovasküler etkileri olabilir, ancak her durum diğerinin yapmadığı bazı potansiyel olarak zararlı etkilere neden olur. Bu farklılıklar, ikili ürün kullanımının, yani yanıcı sigaraların içilmesinin ve ayrıca e-sigara ürünlerinin kullanılmasının, aslında damar sağlığı için tek başına sigara içmekten veya vaping yapmaktan daha kötü olabileceğini düşündürmektedir.

vaping sigarayı nasıl durdurabilirim

Doktorlar, araştırmaları nasıl yorumlarsanız yorumlayın, sigara içmenin ve elektronik sigara içmenin tehlikeyi yönetmenin en iyi yolu olduğunu söylüyorlar.

Sigarayı bırakmanın kanıta dayalı yolunun, yerel eczanenizde tezgahta bulabileceğiniz Nikotin Değiştirme Terapisi (örn. yamalar, sakız, pastiller, vb.) ile birlikte Bırakma Koçu danışmanlığından geçtiğini biliyoruz.” , Mary Martinasek, bir solunum terapisti ve Florida’daki Tampa Üniversitesi’nde halk sağlığı doçenti Healthline’a verdiği demeçte.

Martinasek, “Bu yöntem, bırakmaya yönelik kanıta dayalı tek yaklaşımdır.” Dedi. “Smokefree.gov bu bilgiyi özetliyor. Florida gibi birçok eyalet bu ürünleri ücretsiz olarak sunuyor ve ücretsiz “Koçtan Çıkma” danışmanlığı sunuyor.”

“Amerikan Pediatri Akademisi, bir gençse, doktorlara 18 yaşın altındaki kişilere nikotin replasman tedavisi reçete etmelerini tavsiye etti” diye ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir