Oyun Haberleri

Microsoft başkanı AB bulut anlaşmasına açıklık getiriyor, popüler oyunlar rakiplere ‘otomatik olarak’ lisanslanacak ve ‘bu küresel olarak geçerli olacak’

Microsoft

Microsoft’un önerilen 68,7 milyar dolarlık Activision Blizzard satın alımını onaylatmak için yaptığı devasa artışın iş sonuna ulaşıyoruz ve bu haftanın başlarında Microsoft ileriye doğru büyük bir adım attı. AB Komisyonu anlaşmayı onayladı. AB düzenleyicisi, Birleşik Krallık’ın Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA) ile birlikte, gelişmekte olan bulut oyun pazarıyla ilgili aynı endişelerin çoğuna dikkat çekti. anlaşmayı engelleyeceğini söyleyenancak nihayetinde Microsoft’un önerdiği çareler tarafından ikna edildi.

Microsoft, tümü 10 yıl süreli olmak üzere aşağıdaki taahhütleri teklif etti:

  • AEA’daki tüketicilere, istedikleri herhangi bir bulut oyun akışı hizmeti aracılığıyla, lisansına sahip oldukları tüm mevcut ve gelecekteki Activision Blizzard PC ve konsol oyunlarını izlemelerine olanak tanıyan ücretsiz bir lisans.
  • AEA tabanlı oyuncuların herhangi bir oyunu oynatmasına izin vermek için bulut oyun akış hizmeti sağlayıcılarına karşılık gelen ücretsiz bir lisans [of] Activision Blizzard’ın PC ve konsol oyunları.

AB, bu endişeleri “tamamen ele aldığını” ve “mevcut duruma kıyasla bulut oyun akışı için önemli bir gelişmeyi temsil ettiğini” düşünüyor.

Şimdi Microsoft başkan yardımcısı ve başkanı Brad Smith, Microsoft’un burada tam olarak vaat ettiği şeyin ayrıntılarını doldurdu. Smith, “Avrupa Komisyonu, Microsoft’tan popüler Activision Blizzard oyunlarını otomatik olarak rakip bulut oyun hizmetlerine lisanslamasını istedi” dedi. “Bu, küresel olarak geçerli olacak ve dünya çapında milyonlarca tüketiciye bu oyunları seçtikleri herhangi bir cihazda oynama yetkisi verecek.”

Daha fazla gör

Buradaki en ilginç unsur, Smith’in anlaşmaların sınırlı süreli doğasından bahsetmeyi uygun bir şekilde unutması dışında, Microsoft’un bunu açıkça küresel bir taahhüt haline getirmeyi seçmiş olmasıdır, oysa tüm AB’nin endişesi Avrupa Ekonomik Alanı’nda olup bitenlerdir. . Bunun nedeni elbette, en büyük sorunun Call of Duty’nin Xbox’a özel bir potansiyel haline gelmesi olacağını öne süren tüm erken sohbetlere rağmen, düzenleyicileri gerçekten endişelendiren şeyin bulut oyun pazarının geleceği olduğu ortaya çıktı: Ve Microsoft’un hala birkaç tane var. dünya çapındaki diğer düzenleyicileri memnun etmek için.

CMA dün İngiltere milletvekillerinin önünde anlaşmayı engelleme kararını savundu ve “rekabete aykırı birleşmelere göz yummayacağını” söyledi. Yine de kararına itiraz ediliyor, bu süreç uzun sürebilecek ve potansiyel olarak anlaşmanın CMA’ya yeniden havale edilmesine yol açabilecek bir süreç. Bu arada ABD’de Federal Ticaret Komisyonu anlaşmayı engellemek için dava açıyor. Yani bu daha bitmedi.

OKU  Ash, Pokemon Anime Özel Dizisinde Gizemli Babasından Hediye Aldı

Microsoft, taahhüdün ne kadar kısa olduğunu tam olarak anlayamasam da, böylesine kapsamlı bir lisans teklifinin bu şüphelerden bazılarını gidereceğini umuyor olacaktır. Bulut oyun pazarından bahsederken on yıl hiçbir şey ifade etmiyor ve Microsoft bu anlaşmayı aşmak için ne derse desin, şirketi bu taahhütlerden oldukça kısa sürede vazgeçme konusunda özgür bırakıyor. Microsoft, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri değil çünkü düzenleyicilerin önünde önümüzdeki on yıl boyunca sadece güneş ve lolipop olsa bile iyi oynuyor.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.