Sağlık

Akciğer kanseri: Sirkadiyen ritim bozuklukları riski artırabilir

Akciğer kanseri: Sirkadiyen ritim bozuklukları riski artırabilir

Pinterest’te paylaşın
Yeni bir araştırmaya göre sirkadiyen ritimdeki bozulmalar, belirli bir akciğer kanseri türünü tetikleyebilen kansere neden olan bir geni artırabilir. FG Ticaret/Getty Images
 • Sirkadiyen ritimler, uyku-uyanıklık döngüsü de dahil olmak üzere vücuttaki birçok süreci koordine etmekten sorumlu “biyolojik saatler” dir.
 • Vardiyalı çalışma veya jet lag nedeniyle bozulan sirkadiyen ritimler, sağlığı ve esenliği olumsuz etkileyebilir. Bazı araştırmalar, sirkadiyen ritim bozulmasını belirli kanser türleriyle ilişkilendirdi.
 • Şimdi, yeni araştırmalar sirkadiyen ritmin bozulması ile akciğer kanserinin büyümesi arasında moleküler bir bağlantı buldu.
 • Çalışma sonuçları, bozulan sirkadiyen ritimlerin, belirli bir akciğer kanseri türünü tetikleyebilen kansere neden olan bir geni artırabileceğini düşündürmektedir.
 • Bilim adamları, bu keşfin bu geni hedef alan ilaçların geliştirilmesine yol açabileceğini söylüyor.

Sirkadiyen ritimler sağlığı birçok yönden etkiler. Bu biyolojik süreçler uyku düzeninde, sindirimde, vücut ısısında ve hormon salınımında önemli roller oynar.

Bununla birlikte, belirli faktörler bu hassas sistemi etkileyerek sirkadiyen ritimlerin senkronize olmamasına neden olabilir.

2019’da yapılan bir araştırma, sirkadiyen ritmi düzenleyici işlevlerin, hücre büyümesinin kontrolü, hücre ölümü, DNA onarımı ve metabolik değişiklikler dahil olmak üzere kanserde rol oynayabileceğini öne sürüyor. ve acc Araştırma 2016sirkadiyen ritimdeki bozulmalar akciğer kanserinin ilerlemesine katkıda bulunabilir.

Bu kanıtlara rağmen, şimdiye kadar sirkadiyen ritim bozukluğu ile akciğer kanseri arasındaki ilişkiyi inceleyen nispeten az sayıda çalışma bulunmaktadır.

Kaliforniya’daki Scripps Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen ve Rochester Üniversitesi Wilmot Kanser Enstitüsü’ndeki bilim adamlarının ortak yazarı olan araştırma, bozulmuş sirkadiyen ritimler ile yüksek ısı şoku faktörü 1 (HSF1) arasında bir bağlantı keşfetti – akciğer kanserine neden olabilen bir kanser imza geni .

Yakın zamanda yayınlanan çalışmada bilimsel gelişmelerAraştırmacılar, sık sirkadiyen ritim bozukluğu olan kişilerde kanseri önlemek için hedef HSF1’i ilaçlamanın mümkün olabileceğini öne sürüyorlar.

Sirkadiyen ritimler nelerdir?

İnsan günlük ritim esas olarak gün ışığına ve karanlığa tepki verir. Bu doğal süreçler aynı zamanda vücudun uyku-uyanıklık döngüsünden de sorumludur.

Ek olarak, vücudun hücrelerle etkileşime giren spesifik proteinlerden oluşan biyolojik saati, sirkadiyen ritimleri düzenlemeye yardımcı olur.

Vücuttaki hemen hemen her dokunun, hipotalamustaki bir beyin yapısı tarafından kontrol edilen biyolojik bir saati vardır.

Bu kontrol merkezinde, özellikle gün ışığından gelen ışık sinyalleri olmak üzere çevreden bilgi alan ve ileten yaklaşık 20.000 sinir hücresi bulunur.

OKU  Kolesterol düşürücü statinler sık ​​felç riskini azaltabilir

Sirkadiyen ritim bozuklukları da yaygındır. Sirkadiyen ritmin düzenleyici işlevlerini etkileyen faktörler şunları içerir:

 • genetik
 • elektronik cihazlardan gelen ışık
 • Jet lag
 • vardiyalı çalışma

Sirkadiyen ritimler ve kanser arasındaki bağlantı

Yeni araştırmaya göre, sirkadiyen ritimdeki bozulmalar, küçük hücreli olmayan akciğer kanserinin bir alt türü olan pulmoner adenokarsinom (LUAD) riskini etkileyebilir.

İnsanlarda Kirsten sıçan sarkomu (KRAS), LUAD’da yaygın olarak mutasyona uğramış kanserojen bir gendir.

Sirkadiyen ritim bozulmasının akciğer kanserini nasıl etkilediğini incelemek için araştırma ekibi, KRAS’ın neden olduğu akciğer kanserinin (K fareler) özelliklerini modelleyen genetiğiyle oynanmış fareler kullandı. Bir grup fareyi 8 hafta boyunca 12 saat aydınlık ve 12 saat karanlıktan oluşan standart aydınlatma koşulları altında tuttular.

Ek olarak, bilim adamları, dönen vardiyalı çalışma veya kronik jet gecikmesi sırasında bu insanların yaşadıklarını taklit eden aydınlatma koşulları altında başka bir gruba ev sahipliği yaptı.

Ekip, verileri analiz ettikten sonra, standart ışık koşullarına kıyasla kronik jet lag koşullarında barındırıldığında K farelerinin daha fazla akciğer tümörü geliştirdiğini buldu.

Bilim adamları, K farelerinde RNA dizilimini ve gen ekspresyonunu analiz ettikten sonra, sirkadiyen saatteki bozulmaların HSF1’in düzenlenmesini bozduğunu ve akciğer hücreleri üzerindeki etkilerini arttırdığını da buldular.

Çalışma yazarları, bu artan HSF1 sinyalinin, sirkadiyen ritimdeki bir bozulma ile artan kanser riski arasında moleküler bir bağlantıya işaret ettiğini öne sürüyorlar.

Çalışmada insan katılımcıları değil fareler kullanılmış olsa da, bilim adamları HSF1’i ilaçlarla hedef almanın mümkün olabileceğini söylüyorlar – kalıcı sirkadiyen ritim bozukluğu olan kişilerde potansiyel olarak kanseri önlüyorlar.

Sirkadiyen ritimler neden akciğer kanseri riskini artırır?

Senkronize olmayan sirkadiyen ritimler ve artan kanser riski arasındaki bağlantılara rağmen, araştırmacılar, 2019 çalışmasının hakemli dergilerde yayınlandığını belirtiyorlar. kanser keşfi ve PLOS biyolojisi sirkadiyen ritmin bozulmasının kanserin evrensel bir özelliği gibi görünmediğini öne sürüyorlar.

Örneğin, bazı kanser hücrelerinin sirkadiyen saatinin bozulmamış hali vardır, örneğin:

 • melanom
 • bazı lösemi türleri
 • glioblastom

Bununla birlikte, çalışmanın yazarları, akciğerlerin sirkadiyen ritimlerdeki değişikliklere özellikle duyarlı olduğuna dikkat çekiyor.

“Tipik sirkadiyen ritmi bozmak, diğer hücresel tepkilerin düzensizliğine yol açabilir” dedi Dr. Memphis, TN’deki Methodist Le Bonheur Healthcare’de onkolog olan Samuel Riney, Healthline’a verdiği demeçte.

OKU  Matthew Perry'nin ölüm nedeni ketaminin etkilerine ilişkin endişeleri artırıyor

“Bazen bu düzensizlik, kanser riskini artıran sinyal yollarını aktive edebilir.”

Sirkadiyen ritim bozulmasının olumsuz sağlık etkilerini azaltmak

Akciğer kanseri gelişiminde çeşitli faktörler rol oynar, ancak akciğer kanseri geliştirme riskini belirlemek için insanlarda sirkadiyen ritimdeki bozulmalar hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Riney, “Bu çalışma, bir fare modelinde akciğer kanseri gelişme riskinin arttığını gösteriyor” dedi.

“Bunun insan deneklere nasıl uygulanacağı şu anda belirsiz. Dünya Sağlık Örgütü muhtemelen bozulmuş sirkadiyen ritimleri yönetirken kanser nedenirisk seviyesi genellikle bilinmemektedir.”

Bu nedenle Riney, vardiyalı çalışanlar ve sıklıkla jet lag yaşayanlar gibi sirkadiyen ritim bozukluklarına yatkın kişilerin akciğer kanseri için bilinen diğer risk faktörlerinden kaçınmak için önlem almaları gerektiğini öne sürüyor.

Riney, bu risk faktörlerinin şunları içerdiğine dikkat çekti:

 • Sigara içmek
 • solunan kimyasallar (örneğin arsenik, berilyum, kadmiyum, silikon dioksit, vinil klorür, nikel bileşikleri, krom bileşikleri, karbon ürünleri, hardal gazı ve klorometil eter)
 • Pasif duman, radon, dizel egzozu ve asbeste maruz kalma

“Akciğer kanseri riskinizi, değiştirilebilir risk faktörlerini belirlemenize yardımcı olabilecek doktorunuzla tartışmak her zaman akıllıca olur” diye ekledi.

doktor Bronx, NY’deki Albert Einstein Tıp Fakültesi’nde lisanslı bir klinik psikolog ve klinik nöroloji ve psikiyatri doçenti olan Shelby Harris, Healthline’a şunları söyledi:

“Dönüşümlü vardiyalarda çalışıyorsanız, işvereninize gündüz, gece, öğleden sonra vb. arasında dönüşümlü ve dönüşümlü çalışmak yerine saat yönünde (örneğin sabah, gündüz, akşam, gece) çalışıp çalışamayacağınızı sorun. Vardiyalar arasında zıplamaktan biraz daha geç kalmak için vücudun doğal saati ile çalışmak daha kolay.”

getir

Sirkadiyen ritimler sağlık ve esenlik için önemli bir faktördür. Ek olarak, dönüşümlü vardiyalarda çalışan veya sık sık jet gecikmesi yaşayan kişiler sirkadiyen ritimlerinde bozulmalar yaşayabilir.

Yeni fare çalışmasına göre, bozulmuş sirkadiyen ritimler, kansere neden olan bir gen olan HSF1’de bir artışa yol açabilir ve bu, belirli akciğer kanseri türlerinin riskini artırabilir.

Bununla birlikte, araştırmacılar, sirkadiyen ritimleri yaygın olarak bozulan kişilerde kanseri önlemek için HSF1’i ilaçlarla hedeflemenin nihayetinde mümkün olabileceğini öne sürüyorlar.

İnsanlarda daha fazla kanıt bulunana kadar, kronik sirkadiyen ritim bozukluğuyla ilişkili potansiyel sağlık risklerini azaltmak için atabileceğiniz uygulanabilir adımlar var.

İlgili yazılar
Sağlık

Bir biyobelirteç testi, akciğer kanserinden kurtulan bu kişinin hayatını nasıl kurtardı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir