Oyun Haberleri

PUBG geliştiricisinin NFT metaverse platformu bu yıl geliyor ve kulağa hala saçma geliyor

PlayerUnknown

PUBG geliştiricisi Krafton, NFT’ler ve metaverse maskaralıklarıyla ellerini kirlettiğini açıkladı (yeni sekmede açılır) geçen yıl ve görünüşe göre planları meyvelerini veriyor. Migaloo çalışma başlığına sahip olan metaverse platformunun bu yıl piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Pek çok NFT ve metaverse projesinde olduğu gibi, ilk duyuru oldukça belirsizdi ve olası oyuncuların ne bekleyebileceğine dair gerçek bir gösterge sunmuyordu. Bir yıldan fazla bir süre sonra ve ufukta görünmesiyle hiçbir şey değişmemiş gibi görünüyor. Krafton’un veya ortağı Naver Z’nin aklında ne olduğu hakkında hiçbir fikrim yok.

Duyuruda, “Şirketler platformu geliştirmek için 48 milyar KRW (yaklaşık 36,8 milyon ABD Doları) yatırım yaptı,” diyor ve “Kazanmak için Yarat (C2E) sistemine sahip olan bu sistem, içerik oluşturucuların meta veri deposunda kullanıcıların yapabileceği işler oluşturmasına olanak tanır. NFT’leri ve blockchain teknolojisini kullanarak satın alın ve sahip olun.”

Şimdiye kadar, çok belirsiz. Ne tür şeyler inşa etmek mümkün olacak? Ve neden kimse onları satın almak istesin ki? Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik kavramı artık çok eski, bu nedenle şu anda Krafton’un sunduğu tek şey, kendi başına devrim niteliğinde olmayan ürünlerinizi satmanın bir yolu. Ayrıca etrafta dolaşan diğer metaverse ve NFT projelerinden nasıl ayrılacağı da net değil. “[I]İçerik oluşturucuları teşvik eden ve işlemlerde ve anlaşmalarda şeffaflık sunan yeni bir metaverse platformu olmayı vaat ediyor” diye ekliyor duyuru, ancak yine de, bunların hepsi oldukça karışık.

Naver Z’nin CEO’su Chang-wook Kim, “yeni bir C2E sistemi sunan ve içerik oluşturucuların motive edilme ve ödüllendirilme şeklini dönüştürme potansiyeline sahip, çığır açan bir metaverse platformunun yükselişine tanık olacağımızı” iddia ediyor. Belki bazı serseriler gelip bacaklarınızı kırabilir, eğer kullanıcılarının yapabileceği her şeyi yaratmayı bitirmezseniz. Bu kesinlikle beni motive ederdi.

Bu tür duyurulara karşı inanılmaz derecede şüpheci olmak çok kolay çünkü hepsi, ayrıntılardan yoksun ve bunun neden var olması gerektiğine dair temel soruyu yanıtlamakta her zaman başarısız olan yarı pişmiş yılan yağı sahaları gibi geliyor. Çok yorgunum.

OKU  Destiny 2 moda tutkunları nihayet stil anlayışları için planlanandan daha erken ödüllendirilecek

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.