Sağlık

Siyah çay, elmalar ve turpgillerden sebzeler yaşamın ilerleyen dönemlerinde kalp sağlığını nasıl geliştirir?

Siyah çay, elmalar ve turpgillerden sebzeler yaşamın ilerleyen dönemlerinde kalp sağlığını nasıl geliştirir?

Pinterest’te paylaş
Yeni bir çalışma, flavonoid açısından zengin gıdalardan zengin bir diyetin yaşlı kadınlarda kalp krizi ve felç riskini azaltabileceğini gösteriyor. Juan Moyano/Stocksy
  • Abdominal aort kalsifikasyonu (AAC), kanı kalpten karın organlarına ve vücudun alt kısmına taşıyan büyük bir arter olan abdominal aortta kalsiyum birikintilerine neden olur.
  • AAC’li kişilerde kalp krizi ve inme gibi artmış kardiyovasküler olay riski vardır.
  • Yeni bir çalışma, siyah çay, elma ve turpgiller gibi flavonoidler açısından yüksek diyetlerin AAC’yi önleyebileceğini ve özellikle kadınlarda kalp sağlığını koruyabileceğini göstermektedir.
  • Sonuçlar, daha fazla flavonoid gıda tüketen yaşlı kadınların, daha az flavonoid tüketen kadınlara kıyasla AAC’ye sahip olma olasılığının %36 daha az olduğunu gösteriyor.
  • Flavonoidler açısından zengin gıdaların diğer arterlerdeki kireçlenmeyi önleyip önleyemeyeceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Günde bir fincan çay veya bir elma gerçekten doktoru uzak tutabilir mi? Belki değil – ancak yeni araştırmalar, çay, meyve ve turpgiller gibi flavonoidler açısından yüksek diyetlerin kalp hastalığı riskinizi azaltabileceğini gösteriyor.

Avustralya’daki Edith Cowan Üniversitesi’ndeki (ECU) araştırmacılar tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, bitki bazlı gıda kaynaklarından yüksek düzeyde flavonoid tüketen yaşlı kadınların, yaygın abdominal aort kalsifikasyonuna (AAC) sahip olma olasılığının daha düşük olduğunu buldu.

AAC, kalbinizden karın organlarınıza ve alt vücudunuza kan taşıyan büyük bir arter olan abdominal aortanızda kalsiyum birikintileri oluştuğunda oluşur.

AAC kullanan kişiler, kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler hastalık riskinde artışa sahiptir. Ayrıca yaşlandıkça demans geliştirme olasılıkları daha yüksektir.

Cleveland’da kayıtlı bir diyetisyen ve üniversite hastanesi diyabet eğitimcisi olan Janice Friswold, RD, LD, “Bu, flavanoidler açısından zengin bitki bazlı bir diyetin daha fazla tüketilmesinden kaynaklanan kardiyovasküler riskte azalma olduğunu gösteren birçok çalışmadan sadece bir tanesidir.” Yeni çalışmaya dahil olmayan OH, Healthline’a söyledi.

“Flavonoidler üzerine yapılan bazı araştırmalar, aşağıdakiler gibi başka faydalar da göstermiştir: Örneğin, kanser riskini azaltmak veya bilişsel gerilemeyi azaltmak, bu yüzden bu şeyler hakkında söylenecek yalnızca iyi şeyler var.

ECU çalışması yakın zamanda dergide yayınlandı Damar sertliği, tromboz ve damar biyolojisiAmerican Heart Association’ın bir dergisidir.

Flavonoidler nedir?

Flavonoidler, meyvelerde, sebzelerde, baharatlarda, çayda ve diğer bitki bazlı gıdalarda bulunan bir tür bitki bileşiğidir. Hücreleri oksidatif stresin neden olduğu hasarlardan korumaya yardımcı olan antioksidanlardır.

Bilim adamları, 12 ana gruba ayrılan 6.000’den fazla flavonoid türü tanımladılar.

Bu gruplardan altısı ortak gıdalarda bulunur:

flavanoid grubuOrtak gıda kaynakları
antosiyanidinlerBöğürtlen, üzüm ve kırmızı lahana
Flavin-3-ollerÇay, şarap, bitter çikolata, kayısı, elma, çilek ve üzüm
flavanollerÇay, çilek, elma, soğan ve turpgiller ve brokoli, lahana, ıspanak, su teresi ve maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzeler
flavonlarKereviz, acı biber ve maydanoz, nane, kekik ve kekik gibi otlar
flavanonlarLimon, portakal ve greyfurt gibi turunçgiller.
izoflavonlarFasulye, mercimek, bezelye ve tofu ve soya sütü gibi soya bazlı gıdalar
OKU  Hava kirliliği, AFib riskinizi önemli ölçüde artırabilir

Friswold, “Flavonoid açısından zengin gıdalarda yüksek bir diyet yemek gerçekten önemlidir.” Dedi.

“Genellikle insanların almasını önermiyorum [flavonoid] Diyet takviyeleri çünkü flavonoid grubunda 6.000’den fazla farklı fitokimyasal olduğunu biliyoruz ve bazılarını izole ettik ama kim bilir sihirli kombinasyon nedir.

Bunun yerine, Friswold gibi sağlık ve beslenme uzmanları, insanları çeşitli meyveler, sebzeler ve farklı renklerdeki diğer bitki bazlı yiyecekleri tüketerek “gökkuşağını yemeye” teşvik ediyor.

Yüksek flavonoid alımı ve düşük AAC riski

Edith Cowan’ın araştırmacıları, flavonoid tüketiminin kardiyovasküler sağlığı nasıl etkileyebileceğini öğrenmek için Perth Boyuna Yaşlanan Kadınlar Çalışmasına (PLSAW) katılan 881 yaşlı beyaz kadının yeme alışkanlıklarını inceledi.

Bu kadınlar genel olarak sağlıklıydı ve kardiyovasküler hastalık öyküsü yoktu.

Araştırmacılar, katılımcılardan geçen yıl boyunca belirli yiyecek ve içecekleri ne sıklıkta tükettiklerini belirtmek için yiyecek sıklığı anketlerini doldurmalarını istedi.

Araştırmacılar ayrıca katılımcıların vücut kitle indeksi (VKİ), sigara içme öyküsü, fiziksel aktivite düzeyi ve diyabet, kronik böbrek hastalığı, yüksek tansiyon gibi belirli sağlık durumları için teşhis alıp almadıkları veya ilaç alıp almadıkları hakkında bilgi topladılar. (hipertansiyon) veya yüksek kolesterol.

Araştırmacılar, bu faktörleri kontrol ettikten sonra, genel olarak daha yüksek flavonoid alımına sahip yaşlı kadınların, daha düşük flavonoid alımına sahip kadınlara göre %36 oranında daha az yoğun AAC’ye sahip olduklarını buldular.

Siyah çay, katılımcıların diyetlerindeki ana flavonoid kaynağıydı. Günde 2-6 bardak siyah çay içen kadınların güçlü AAC’ye sahip olma olasılığı, siyah çay içmeyen kadınlara göre %16-42 daha azdı.

Siyah çay içmeyen katılımcılarda, diğer diyet kaynaklarından flavonoid alımı hala daha düşük AAC riski ile ilişkiliydi.

Peki ya diğer damarlardaki kireçlenmeler?

Sonuçlar, flavonoid açısından zengin bir diyetin sağlık yararları olduğunu gösterse de, çalışmanın sınırlamaları vardır.

Örneğin, araştırmacılar nispeten sağlıklı ve ırksal olarak homojen bir kadın grubunu değerlendirdiler ve onlara yaşamları hakkında değil, yalnızca son bir yıldaki yeme alışkanlıklarını sordular.

Yeme alışkanlıklarını doğru bir şekilde hatırlamak, özellikle uzun süreler boyunca birçok insan için zor olabilir.

Dr. Johanna Contreras, New York’taki Mount Sinai Hastanesi’nde bir kardiyolog. NY, Healthline dedi.

Sorum şu: Yarından itibaren diyetimi sağlıklı bir diyete çevirirsem bu faydayı elde eder miyim? Yoksa bu, katılımcıların uzun süredir bu şekilde yedikleri için sahip oldukları bir avantaj mı?”

OKU  Kardiyovasküler Hastalık: Haftada 5 yumurta yemek riskinizi düşürmenize yardımcı olabilir

Çalışma ayrıca diğer arterlerdeki kalsifikasyonu değerlendirmek yerine yalnızca AAC’ye odaklandı.

Friswold, “Bir kişinin aort kireçlenmesi olması, ana koroner arterlerinde kireçlenme olduğu anlamına gelmez.” Dedi.

“Bugün, kalsifikasyon için üç ana arteri inceleyen bir CT kalsiyum skoru yapıyoruz.”

Flavonoidlerin başka sağlık yararları da vardır.

Bitki bazlı flavonoid gıdalar, antioksidanlar ve lif gibi sağlıklı besinler açısından yüksektir ve ayrıca iltihaplanma ile savaşmaya yardımcı olabilir.

ECU’nun yeni çalışması, flavonoid açısından zengin, bitki bazlı gıdalarda yüksek bir diyetin potansiyel faydalarını vurgulayan birçok çalışmadan sadece biri.

Örneğin, bir kitabın yazarları Çalışma 2013 Nurses Health Study II’den 18 yıl boyunca 93.600 sağlıklı kadını takip etti ve yüksek antosiyanin alımı olanların kalp krizi riskinin daha düşük olduğunu buldu.

Yazarlar, antosiyaninler açısından zengin olan yaban mersini ve çileğin bariz faydalarını özellikle vurguladılar.

Ve son zamanlarda, yayınlanan başka bir yeni çalışmada nörolojiAraştırmacılar, antioksidan flavanol alımını daha yavaş hafıza kaybına bağladı.

En yüksek flavanol alımına sahip katılımcılar, günde ortalama 15 miligram tükettiler, bu da kabaca bir fincan koyu yapraklı yeşilliklere eşdeğerdir.

Kalp sağlığı için iyi yemek ve daha fazlası

O Amerikan Kalp Derneği (AHA) insanları, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli bitki bazlı gıdaları yemeye teşvik eder:

  • Günde 2,5 porsiyon sebze
  • Günde 2 porsiyon meyve
  • Günde 6 porsiyon tahıl, tam tahılları rafine tahıllara tercih etmek

Friswold, her öğünde ne tür protein tüketeceğinize daha az önem vermenin ve bunun yerine hangi meyve ve sebzeleri yiyeceğinize odaklanmanın yardımcı olabileceğini söyledi.

AHA ayrıca insanları, yağsız protein kaynakları seçerek ve doymuş yağ, trans yağ ve ilave şeker tüketimini sınırlayarak diğer sağlıklı beslenme alışkanlıklarını uygulamaya teşvik eder.

Yeterince uyumak, sigaradan kaçınmak ve düzenli egzersiz yapmak da kardiyovasküler hastalık ve diğer birçok kronik durum riskinizi azaltmak için önemlidir.

Contreras, “Koroner arter hastalığı veya atardamarlarınızda sertleşmiş plaklar için risk faktörleriniz olduğunu biliyorsanız, hastalara her zaman diyetinizi iyileştirmelerini ve hareket etmeye devam etmelerini söylüyorum.” Dedi.

“İyi beslenme ve egzersiz çok önemlidir.”

Getirmek

Yeni araştırma, flavonoidlerin birçok sağlık yararını destekleyen zengin kanıtlara dayanmaktadır.

ECU çalışması, siyah çay ve elma gibi flavonoidler açısından zengin gıdaları yemek ile yaşlı kadınlarda kalp sağlığını iyileştirmek arasında bir ilişki buldu.

Yine de, çalışma öncelikle abdominal aort kalsifikasyonuna (AAC) odaklandı, yani flavonoidlerin diğer arterlerdeki kireçlenmeyi nasıl azaltabileceği konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Diyetinize daha fazla kalp-sağlıklı gıda eklemekle ilgileniyorsanız, daha fazla tavsiye için sağlık ekibinizle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Kalp hastalığı riskinizi azaltmak ister misiniz? karpuz yemeyi dene

Sağlık

Sertleşmiş arterleri olan kadınların kalp krizlerini önlemek için erkeklerden daha fazla tedaviye ihtiyacı vardır.

Sağlık

Ozempic ve diğer GLP-1 ilaçları kalp krizi riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir