Sağlık

Çocuklarda Kötü Beyin Sağlığına Bağlı Obezite: Ebeveynler Ne Yapabilir?

Çocuklarda Kötü Beyin Sağlığına Bağlı Obezite: Ebeveynler Ne Yapabilir?

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, bir çocuğun beyin sağlığının kilo kaybından sonra iyileştirilebileceğini söylüyor. Martin Novak/Getty Images
  • Araştırmacılar, çocukluk çağı obezitesinin beyinde beyaz cevher parçalanması da dahil olmak üzere yapısal değişikliklere yol açabileceğini söylüyor.
  • Uzmanlar, bir çocuk kilo verirse beyindeki bu etkilerin tersine çevrilebileceğini söylüyor.
  • Ebeveynlerin, bütünsel yaşam tarzı değişiklikleri yaparak ve sağlıklı bir örnek oluşturarak çocuklarının kilo vermesine yardımcı olabileceğini söylüyorlar.

Yeni bir araştırmaya göre, çocukluk çağı obezitesi beyinde bilişsel sağlığı etkileyebilecek yapısal değişikliklere yol açabilir.

Connecticut’taki Yale Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar, en yüksek ağırlık ve vücut kitle indeksi (VKİ) skorlarına sahip 9 ila 10 yaş arasındaki çocukların beyinlerinde, beyaz madde bozulması ve serebral korteksin incelmesi dahil olmak üzere bozukluklar olduğunu bildirdi.

Çalışma yazarları, bu bozuklukların muhtemelen çocukların bilişsel kontrolünü, motivasyonunu ve ödüle dayalı karar vermeyi etkilediğini söyledi.

Sonuçlar bugün Kuzey Amerika Radyoloji Derneği’nin yıllık toplantısında sunuldu.

Çalışma henüz hakemli bir dergide yayınlanmadı.

Çocukluk obezitesinin “ciddi sonuçları”

“Beyaz madde bozukluğunun derecesine şaşırdık” dedi Dr. Yale Medicine’de çalışma yazarı ve lisansüstü araştırma görevlisi Simone Kaltenhauser, bir basın açıklamasında.

“Artan BMI ve kilo, yalnızca fiziksel sağlık sonuçlarıyla değil, aynı zamanda beyin sağlığıyla da ilişkilidir” diye ekledi. “Çalışmamız, 9 ve 10 yaşındaki çocuklarda daha yüksek kilo ve BMI z-skorlarının, beyin sağlığını kötüleştiren makro yapı, mikro yapı ve fonksiyonel bağlantıdaki değişikliklerle ilişkili olduğunu gösterdi.”

“Bu, kontrolsüz bırakılırsa, çocukluk obezitesinin ciddi sonuçlara yol açabileceğini gösteriyor” dedi Dr. Leah Alexander, New Jersey’de bir çocuk doktoru.

Alexander, Healthline’a verdiği demeçte, “Bu sonuçlar, çocuklarımızın sağlıklı beyinlere sahip olmasını sağlamak için erken yaşlardan itibaren sağlıklı yaşam tarzlarını teşvik etmeye çalışmamız gerektiğini hatırlatıyor.”

Çocukluk çağı obezitesi araştırmasından detaylar

önceki çalışmalar çocukluk obezitesi ile daha zayıf beyin sağlığı arasında bir bağlantı olduğunu ileri sürmüşlerdir.

OKU  Yutulabilir mide balonu ve zayıflama ilaçları, insanların vücut ağırlıklarının %19'unu kaybetmelerine yardımcı oldu

Bununla birlikte, bu çalışma, türünün ilk örneğiydi ve Ergen Beyin Bilişsel Gelişimi (ABCD) çalışmasının bir parçası olan 9 ila 10 yaşları arasındaki 11.878 çocuktan alınan verileri kullandı.

Çalışmadaki fazla kilolu ve obezite oranları 9 yaşındakiler için yüzde 21 ve 10 yaşındakiler için yüzde 17 idi.

Ulusal ortalama çocukluk obezite oranı yaklaşık yüzde 18’dir.

Bilişsel etkiler tersine çevrilebilir

Çalışma, çocuklarda seçilen bir yaş aralığında obezite ve beyaz madde kaybı arasındaki bağlantıyı inceledi, ancak bu etkilerin yıllar içinde devam edip etmeyeceğini göreceğiz, çalışma yazarları.

arasında benzer şekilde kurulmuş bir bağlantı vardır. obezite ve zayıf beyin sağlığı yetişkinler arasında da.

Ancak uzmanlar, obezitenin tersine çevrilmesiyle beyaz cevher parçalanmasının bazı olumsuz etkilerinin tersine çevrilebileceğini söylüyor.

“Beyaz cevher kaybı için bilinen etkili bir tedavi yoktur. Bununla birlikte, bir çocuğun beyni ergenlik döneminde tam olarak gelişmemiştir, bu da fiziksel aktiviteyi artırmak ve VKİ’yi düşürmek gibi yaşam tarzı değişikliklerinin beyin sağlığını geliştirmek için daha uygun bir ortam yaratmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir” dedi. Healthline’a söyledi. “Egzersiz, hastalıkları önleme, bilişsel gerilemeyi azaltma, kilo yönetimi ve psikolojik faydalar ile ilişkilidir.”

İskender kabul etti.

Obezitenin çocukların beyin sağlığı üzerindeki etkilerinin diyet ve egzersiz gibi yaşam tarzı değişiklikleriyle tersine çevrilebileceğine veya iyileştirilebileceğine dair bazı kanıtlar var” dedi. “Bu, hem fiziksel hem de bilişsel performansta bir artışı içerir. Çalışmalar, kilo vermenin yürütme işlevini, dikkati, hafızayı ve genel bilişsel işlevi iyileştirebileceğini göstermiştir.

Çocuklar için kilo vermenin püf noktaları

Kilo sorunu olan çocukları kilo vermeye teşvik etmeye çalışırken, aşırı kilolu veya obez olmakla ilgili yaygın olumsuz damgalama, çocuklara yarardan çok zarar verebilir, bu nedenle Amerikan Pediatri Akademisi, ebeveynlere ve uzmanlara duyarlı bir yaklaşım önermektedir.

OKU  Yaz Saati Uygulaması Neden Kendinizi Berbat Hisseder?

Örgüt, “Olumlu değişimi motive etmek yerine, bu damgalama, aşırı yeme, sosyal izolasyon, sağlık hizmetlerinden kaçınma, fiziksel aktivitede azalma ve artan kilo alımı gibi obeziteyi şiddetlendiren ve sağlıklı davranış değişikliğine ek engeller yaratan davranışlara katkıda bulunuyor” diye yazdı. 2017’den bir Açıklamada. “Ayrıca, kilo damgası deneyimleri, özellikle ergenler için yaşam kalitesini de önemli ölçüde etkiler.”

Uzmanlar, bunun yerine, obezite ve diğer kilo sorunlarıyla mücadele eden çocukların ebeveynlerinin katı kalori sayımı ve kilo vermeye değil, daha bütüncül yaşam tarzı değişikliklerine odaklanması gerektiğini söylüyor.

Tower, “Ebeveynler, çocuklarının sağlık alışkanlıklarını şekillendirmede önemli bir rol oynayabilir” dedi. “Sağlıklı bir yaşam tarzı göstererek çocuğunuz için bir rol model olun. Çocuklar bakıcılarından öğrenirler. Çocuğunuzun yeni bir şey denerken kendini dışlanmış hissetmemesine yardımcı olmak için sağlıklı seçimler yapmak ve yaşam tarzı değişiklikleri yapmak için çocuğunuzla birlikte çalışabilirsiniz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir