Sağlık

Başkan Joe Biden’ın fiziksel muayenesi, birkaç küçük sorun dışında sağlığının iyi olduğunu gösteriyor

Başkan Joe Biden'ın fiziksel muayenesi, birkaç küçük sorun dışında sağlığının iyi olduğunu gösteriyor

Pinterest’te paylaş
Doktorlar, Başkan Joe Biden’ın sağlıklı beslenmesinin ve düzenli egzersizinin onun fiziksel olarak iyi durumda kalmasına yardımcı olduğunu söylüyor. Chip Somodevilla/Getty Images
  • Başkan Joe Biden’ın sağlık sınavı sonuçları geldi ve Başkan’ın fiziksel durumunun iyi olduğu görülüyor..
  • Osteoartrit, mevsimsel alerjiler ve gastroözofageal reflü gibi birkaç küçük sağlık durumu için tedavi görüyor, ancak 80 yaşındaki birine göre sağlığı iyi durumda..
  • Uzmanlar, aktif kalan birçok kişinin 80’li yaşlarına kadar çalışabileceğini belirtiyor.

Başkan Joe Biden’ın rutin sağlık muayenesinin sonuçları geldi ve Başkan’ın fiziksel durumunun iyi olduğu görülüyor.

80 yaşındaki Biden, Perşembe günü Walter Reed Ulusal Askeri Tıp Merkezinde kapsamlı bir fizik muayeneden geçti.

Bir Beyaz Saray brifinginde, doktoru Dr. Kevin C. O’Connor, FAAFP Başkan Biden’ın formda olduğunu ve sağlık önlemlerine ihtiyaç duymadan sorumluluklarını yerine getirebileceğini söyledi.

Genel olarak O’Connor, Biden’ın öksürmesine ve boğazını temizlemesine neden olan osteoartrit ve gastroözofageal reflü de dahil olmak üzere doktorlarının izlemeye devam ettiği bazı küçük sağlık sorunları olmasına rağmen genel olarak sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

Biden’da ayrıca mevsimsel alerjiler, hiperlipidemi ve asemptomatik atriyal fibrilasyon var – bunların tümü ilaçla iyi yönetiliyor.

“Kesinlikle çoğu yaşlı yetişkinin sahip olduğu olağan asemptomatik koşullara sahip, ancak hafif ve iyi kontrollü görünüyorlar. Genel olarak, onu ortalama 80 yaşındaki bir erkeğin çok üstüne koyardım” dedi. Mary Tinetti, Yale Tıbbi Geriatrist ve Connecticut’taki Yale Tıp Okulu’nda Tıp Profesörü.

Başkanın Kireçlenmesi

Biden’ın Kasım 2021’deki son sağlık muayenesinde doktoru, başkanın özellikle ayaklarında eklem sertliği olduğunu tespit etti ve ona ortez takmasını, fizik tedavi görmesini ve düzenli egzersiz yapmasını tavsiye etti.

Sağlık raporuna göre, sert yürüyüşün omurgasındaki spondiloz adı verilen bir durum olan orta ila şiddetli osteoartritik değişikliklerden kaynaklandığı görülüyor.

Eklemler arasında aşınma ve yıpranmaya neden olan spondiloz, başkanlık yaş grubunda sık görülür.

OKU  Alzheimer: MIND'a bağlı olan kişilerde daha az plak, düğüm var

Tinetti, Healthline’a verdiği demeçte, “80 yaşındaki 100 erkeğin röntgenlerine bakarsanız, muhtemelen neredeyse yüzde 80 ila 90’ı spondiloz veya artrit kanıtı bulur” dedi.

Doktoru brifingde, hafif periferik nöropatinin – veya sinir hasarının – Biden’ın yürüyüş değişikliklerine katkıda bulunabileceğini açıkladı.

Bazı durumlarda, etkilenen bölgede fazladan kemik büyüyebilir, bu da yakındaki sinirlere baskı yapabilir ve ağrıya neden olabilir.

Tinetti, “Bu, onun yürüme problemlerinden bazılarına yol açabilecek şeyin bir parçası olabilir,” dedi.

dr’a göre Bir geriatrist ve California’daki Stanford Medicine’deki Uzun Ömür Merkezi’nin eş direktörü Deborah Kado’ya göre, hastalık tipik olarak yavaş ilerliyor ve tedavi ile iyi yönetiliyor.

Kado, Healthline’a verdiği demeçte, “Birçok insan osteoartritten muzdariptir ve ağrı daha şiddetli ve zayıflatıcı olduğunda fizik tedaviden antiinflamatuar ilaçlara ve kortikosteroid enjeksiyonlarına kadar değişen tedavilerle yönetilebilir.”

Biden’ın nörolojik sağlığı

Başkan kapsamlı bir nörolojik muayeneden geçti ve doktoru Parkinson, inme veya multipl skleroz belirtileri bulamadı.

Kado, “Başkan Biden, nörolojik sağlık söz konusu olduğunda tam kapasite görünüyor” dedi.

Başkanlık, Biden’ın aynı anda birden fazla görev yapmasını, odaklanmasını, bilgi toplamasını ve yüksek riskli kararlar almasını gerektirecek.

Kado, “Kamu açısından bakıldığında, bu alanların hiçbirinde bocaladığına dair bir işaret yok” dedi.

Presidential Atriyal Fibrilasyon hakkında bilmeniz gerekenler

Biden’da, kalbin üst odacıklarının (atriyum) alt odacık (ventriküller) ile koordinasyonsuz attığı bir durum olan asemptomatik atriyal fibrilasyon var.

Tinetti’ye göre, AFib’in endişe kaynağı olmasının iki nedeni var.

İlk olarak, pıhtılaşma – düzensiz kasılmalar nedeniyle kan kalbin etrafında toplanabilir ve bazı durumlarda pıhtılaşıp beyne gidebilir ve felce neden olabilir.

Bunu önlemek için atriyal fibrilasyonu olan kişilere kan sulandırıcı ilaçlar verilir. Biden şu anda kanın pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olan bir antikoagülan alıyor.

OKU  İbuprofen gibi ağrı kesiciler artrit iltihabını daha da kötüleştirebilir

İkinci endişe, kanın düzensiz pompalanmasıdır.

Bu, baş dönmesi ve hareket kabiliyetinde azalma gibi sorunlara neden olabilir, ancak Biden bununla mücadele ediyor gibi görünmüyor.

“Kalbi bu açıdan iyi görünüyor. Tinetti, onun için hiçbir belirti yok” dedi.

Biden’ın çalışma yeteneği

Biden’ın 2024’te ikinci bir dönem için aday olmayı planlayıp planlamadığı bilinmiyor, ancak bunu seçerse sağlığı önünde engel olacak gibi görünmüyor.

Kado, “Sağlığı yerinde ve kendisinden on yıl öncesine göre daha sağlıklı görünüyor,” diyor.

Sağlık taraması sonuçlarına göre, Biden iyi besleniyor ve düzenli egzersiz yapıyor, bu da muhtemelen sağlığını korumasına yardımcı oldu.

Kado’nun “sağlıklı yaşlanma ve daha uzun yaşam süreleri dahil olmak üzere olumlu sonuçlara yol açtığı birçok araştırma çalışmasında gösterildi” dediği sıkıntı karşısında bile iyimserliğini koruyor.

Cleveland’daki Case Western Reserve Üniversitesi’nde sağlık hukuku profesörü ve “Aging with a Plan” kitabının yazarı Sharona Hoffman, JD, SJD, Biden gibi birçok Amerikalının 80’li yaşlarında olduğunu söyledi.

İstihdamda Yaş Ayrımcılığı Yasası’nın yaşlı işçileri yaş ayrımcılığına karşı koruduğunu belirtti.

Hoffman, Healthline’a verdiği demeçte, “Fiziksel ve zihinsel olarak bugün bulunduğu kadar formda kalırsa, Biden’ın daha uzun yılları olabilir.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir