Sağlık

D vitamini eksikliği erken ölüm riskinizi artırabilir

D vitamini eksikliği erken ölüm riskinizi artırabilir

Pinterest’te paylaş
Yakın tarihli bir çalışma, D vitamini eksikliği ile artan ölüm riski arasında nedensel bir bağlantı olduğuna dair daha fazla kanıt bulmuştur. Morsa Resimleri/Getty Resimleri
  • D vitamini, vücudun kemik sağlığını ve bağışıklık sistemi işlevini sürdürmesi için ihtiyaç duyduğu yağda çözünen bir besindir.
  • Önceki çalışmalar, D vitamininin iltihaplanmayı ve belirli sağlık koşulları riskini azaltmaya da yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bazı araştırmalar ayrıca düşük D vitamini düzeylerini artan ölüm riskine bağlamıştır.
  • Güney Avustralya Üniversitesi’nden yapılan son araştırmalar, D vitamini eksikliği ile erken ölüm arasında nedensel bir bağlantı olduğuna dair kanıtlar buldu.
  • Çalışma yazarları, bu sonuçların, nüfus genelinde D vitamini eksikliğini önlemek için etkili stratejiler geliştirme ihtiyacının altını çizdiğini söylüyor.

“Güneş ışığı vitamini” olarak da bilinen D vitamini, vücudun güneş ışığına maruz kalmasıyla ürettiği yağda çözünen bir vitamindir. Ayrıca bazı yaygın gıdalarda bulunur.

D vitamini vücutta birden fazla işlevi vardır. Örneğin kemik sağlığı için kalsiyum ve fosforu düzenlemeye, iltihabı azaltmaya ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur.

Ek olarak, D vitamininin kardiyovasküler hastalık (CVD) ve multipl skleroz (MS) gibi belirli sağlık koşulları riskini azaltmak da dahil olmak üzere başka sağlık yararları olabilir.

Bununla birlikte, güneşe maruz kalmaktan veya gıda alımından yeterli D vitamini almamak, olumsuz sağlık etkileri olabilecek D vitamini eksikliğine yol açabilir.

örneğin bir 2017 meta-analizi Düşük D vitamini seviyeleri ile tüm nedenlere bağlı ölüm riskinin artması arasında bir ilişki buldu. Ayrıca bir Çalışma 2021Araştırmacılar, düşük D vitamini seviyeleri ile ölüm arasında nedensel bir bağlantı olduğunu düşündüren genetik kanıtlar buldular.

Güney Avustralya Üniversitesi’nden yeni bir genetik çalışma yakın zamanda yayınlandı. Dahiliye Yıllıkları D vitamini eksikliği ve artan mortalite arasında nedensel bir ilişki için daha fazla kanıt buldu.

Özellikle, araştırmacılar, serum D vitamini düzeyi 25 nmol/L olan bireylerde, serum düzeyleri 50 nmol/L olan bireylere kıyasla tüm nedenlere bağlı ölüm olasılığının %25 arttığını tahmin ediyor.

Güney Avustralya Üniversitesi’nde profesör ve direktör olan çalışma yazarı Elina Hypponen, “D vitamini eksikliği olan bireylerde aşırı ölüm olduğuna dair kanıtlar bulduk ve bu bireylerde D vitamini düzeylerini artırarak ölüm riskini azaltabileceğimizi” söyledi. Avustralya Hassas Sağlık Merkezi’nden Healthline’a.

D vitamini eksikliği nedir?

Halen yaygın olmasına rağmen, uzmanlar genellikle D vitamini eksikliğini serum 25(OH)D düzeylerinin 30 nmol/L’nin altında olması olarak tanımlamaktadır. 30-49 nmol/L arasındaki D vitamini konsantrasyonları yetersiz kabul edilir.

Hala diğerleri kanıt D vitamini eksikliğinin, 50 nmol/L’den düşük bir serum 25(OH)D konsantrasyonu olarak tanımlandığını ve serum konsantrasyonu 30 nmol/L’nin altına düştüğünde ciddi D vitamini eksikliğinin meydana geldiğini ileri sürer.

Çalışmanın yazarları, son tahminlerin, coğrafyaya ve nüfus demografisine bağlı olarak, nüfusun %50’sine kadar D vitamini eksikliği olabileceğini öne sürüyor.

D vitamini durumu ve ölüm riskinin araştırılması

Araştırma ekibi, D vitamini ve ölüm riski arasındaki ilişkileri araştırmak için 307.601 UK Biobank katılımcısını işe aldı. Katılımcılar, işe alım sırasında yaşları 37 ile 73 arasında değişiyordu ve hepsi beyaz, Avrupa kökenliydi.

OKU  Akciğer kanseri: Bir ilaç kombinasyonu tümörleri azaltmaya nasıl yardımcı olabilir?

Daha sonra katılımcının genetik verilerini ve serum 25-hidroksivitamin D 25(OH)D ölçümlerini aldılar.

14 yıllık bir süre boyunca, bilim adamları ayrıca aşağıdakiler de dahil olmak üzere belirli hastalıkların neden olduğu tüm nedenlere bağlı ölümleri ve ölümleri izledi:

  • kalp-damar hastalığı
  • Kanser
  • solunum yolları rahatsızlığı

Araştırma tamamlandığında, bilim adamları katılımcılar arasında 18.700 ölüm kaydetti.

Doğrusal olmayan kullan Mendel rastgeleleştirme Analiz, araştırmacılar, D vitamini seviyeleri arttıkça ölüm riskinin önemli ölçüde azaldığını buldular – ancak bu ilişki, serum seviyeleri 50 nmol / L’ye ulaştığında düzleşti.

Bilim adamları ayrıca, 25 nmol/L’nin altındaki genetik olarak tahmin edilen 25(OH)D seviyelerinin, artan ölüm riski ile en güçlü ilişkiye sahip olduğunu buldular.

Ek olarak, araştırmacılar kanser, kardiyovasküler hastalık ve solunum yolu hastalığından kaynaklanan ölümleri analiz ettiklerinde de aynı ilişkiyi gözlemlediler.

Hypponen, “Bu çalışmada, kardiyovasküler hastalık, kanser ve solunum yolu hastalığına bağlı ölüm dahil olmak üzere tüm ana ölüm nedenlerinde fayda olduğuna dair kanıtlar bulduk.” Dedi.

“Ancak, çoğu durumda, D vitamini düzeylerini artırmanın herhangi bir yararı, düzeyi çok düşük olan kişilerle sınırlıdır.”

Ek olarak, Hypponen, çalışmanın solunum yolu hastalıklarına bağlı ölümlerde azalma gösteren ilk çalışma olduğunu söyledi.

“[It’s] Bunun, D vitamininin erken ölümleri önlemedeki rolüne dair kanıt sağlayan en kapsamlı çalışma olduğunu söylemek güvenlidir” diye ekledi.

Çalışma yazarlarına göre, sigara içmeyen, fiziksel olarak aktif olan ve güney bölgelerinde yaşayan katılımcılar daha yüksek D vitamini seviyelerine sahipti. Daha düşük vücut kitle indeksi ve daha az sosyoekonomik sorunu olan kişiler de daha yüksek puanlara sahipti.

D vitamini seviyeleri neden ölüm riskini etkiler?

Hypponen ve meslektaşı Ang Zhou, PhD tarafından yapılan önceki genetik araştırma, düşük D vitamini durumu ile kandaki inflamatuar bir biyobelirteç olan C-reaktif proteinin yüksek seviyeleri arasında bir bağlantı buldu.

“Daha düşük inflamasyonun bu bulguları açıklamaya kısmen yardımcı olması mümkündür; Bununla birlikte, başka birçok mekanizma da var” dedi Hypponen.

“D vitamininin, çoğu ana organ da dahil olmak üzere vücutta reseptörleri olan bir prohormon olduğunu hatırlamak önemlidir. Bu hormonun seviyelerinin çok düşmesine izin verirsek, birden fazla sistemin bozulması ve bunun sonucunda birçok sistemin bozulması mümkündür. [an] Genel kırılganlıkta artış ve sonuçlarımızın önerdiği gibi, erken ölümlerde artış.”

D vitamini araştırmasının sınırları

Çalışma çok sayıda katılımcıyı içermesine rağmen, bireylerin tümü beyaz Avrupa kökenliydi.

Bu nedenle, bu sonuçların diğer ırklardan veya etnik gruplardan kişilere tahmin edilip edilemeyeceği bilinmemektedir.

Ancak araştırmacılar, analize beyaz olmayan etnik gruplara ilişkin duyarlılık analizlerini de dahil ettiler.

Bu nedenle bilim adamları, çalışma sonuçlarının beyaz etnik popülasyon dışında benzer olabileceğini öne sürüyorlar.

OKU  İnsanlar hem vaping hem de sigara içtiğinde, sigaraları e-sigaralarla değiştirmezler.

D vitamini seviyenizi ne sıklıkla kontrol etmelisiniz?

doktor Redirect Health’in baş sağlık görevlisi ve kurucu ortağı Janice Johnston, Healthline’a sağlık uzmanlarının her zaman rutin D vitamini seviyeleri testi istemediklerini ve bunun genel taramalar için sigorta şirketi kapsamı eksikliğinden kaynaklanabileceğini söyledi.

“Eğer eminsen [health] D vitamini eksikliği için tıbbi durumlar veya risk faktörleri, doktorunuza veya sağlık uzmanınıza sormalısınız. [professional] bir test sipariş etmek için” dedi.

“Zaten D vitamini eksikliği teşhisi konan yetişkinler için, tedaviye başladıktan 3 ay sonra kan seviyelerini izlemek için bir kan testi önerilebilir.”

Ne Kadar D Vitaminine İhtiyacınız Var?

Bir kişinin D vitamini ihtiyacını belirlemek zordur çünkü güneşe maruz kalma ve yılın zamanı gibi faktörlere bağlıdır.

Buna göre Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH)Sağlıklı yetişkinler için önerilen ortalama D vitamini miktarı günde 600 Uluslararası Birimdir (IU). 71 yaş ve üstü yetişkinler günde 800 IU tüketmeyi hedeflemelidir.

Ek olarak, Endokrin Derneği’nin 2011 Klinik Uygulama Kılavuzları, D vitamini eksikliği olan yetişkinlerin tedavisinin sekiz hafta boyunca haftada bir 50.000 IU D2 vitamini veya D3 vitamini veya günde 6.000 IU D2 vitamini veya D3 vitamini içerdiğini ileri sürmektedir.

25(OH)D düzeyleri yeterli olduğunda önerilen idame dozu günde 1500-2000 IU’dur.

Ancak çok fazla D vitamini sağlığınız için de kötü olabilir.

“Yüksek doz veya ‘bolus’ yaklaşımlarına karşı temkinli olurdum, çünkü çoğu durumda arzu edilen sağlık yararlarını elde etme açısından normal, orta doz D vitamini takviyesinden daha az etkili oldukları gösterilmiştir. -D vitamini aynasının seviyeleri.” dedi Hyponen.

D vitamini seviyeleri nasıl artırılır

Johnston, D vitamini açısından zengin gıdaları daha fazla yemenin ve daha fazla güneş ışığı almanın, eksikliğiniz varsa D vitamini düzeylerini artırmaya yardımcı olabileceğini öne sürdü.

D vitamini için önerilen diyet kaynakları şunları içerir:

  • Somon
  • yumurta sarısı
  • D vitamini ile güçlendirilmiş süt ürünleri

Johnston, “Ayrıca, güneşte günlük yürüyüşe çıkmak da D vitamini eksikliğini tedavi etmeye yardımcı olur – ancak güneş kremi sürmeyi unutmayın.” Dedi.

“D vitamini eksikliğiniz tespit edilirse, sağlık uzmanınıza başvurun. [professional may] D vitamini takviyesi almanızı tavsiye ederim.”

getir

D vitamininin vücutta birçok hayati işlevi vardır ve araştırmalar, D vitamini eksikliği olan kişilerin belirli sağlık koşulları için daha yüksek risk altında olabileceğini düşündürmektedir.

Bazı araştırmalar ayrıca düşük D vitamini seviyeleri ile ölüm oranı arasında bağlantılar bulmuştur.

Yeni çalışmanın sonuçları, yeterli D vitamini düzeylerini korumanın tüm nedenlerden erken ölümün önlenmesinde çok önemli olabileceğine dair daha fazla kanıt sağlıyor.

Hypponen, “Bence en önemli şey, herkesin en az minimum D vitamini rezervine sahip olmasını sağlayan etkili bir strateji bulmamızdır.” Dedi.

“Nüfus düzeyinde, önleme anahtardır. Klinik ortamda D vitamini eksikliğini izlemek ve tedavi etmek de yardımcı olabilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir