Genel Kültür

Teknoloji Yararlı mı Zararlı mı?

Teknolojinin yararları ve zararlarını anlattığımız bu yazıda çeşitli öneriler ve ipuçları bulacaksınız. Kendiniz ya da çocuklarınız için teknoloji kullanımı ile ilgili birçok bilgi, bu yazıda sizi bekliyor.

90’ların başında cep telefonu ve internetten haberimiz yoktu ama artık teknoloji o kadar ilerledi ki teknolojinin yararları ve zararları konusunu bile irdeleyecek aşamaya geldik. Genel manada hayatı kolaylaştıran özelliği ile bildiğimiz teknolojinin yararlı olduğu kadar dikkat edilmesi gereken tarafları da var. İşte, teknolojinin yararları ve zararlarına kısa kısa örnekler:

Teknolojinin Yararları 

Günümüz koşullarında anne-babalara “ÖCÜ” gibi görünen teknoloji aslında nitelikli kullanıldığında birçok problemi bir anda ortadan kaldırabilecek potansiyelde bir fırsattır. Mesela artık her akıllı telefonda bulunan harita uygulamaları sayesinde hiçbir zaman yolumuzu kaybetmiyor ya da kaybetsek bile saniyeler içerisinde bulabiliyoruz. Binlerce kilometre uzaklıktaki sevdiklerimizle birkaç tuşa basarak görüntülü konuşabiliyor, özlem giderebiliyoruz. Bu örnekleri sayfalarca çoğaltmak mümkün ancak hepimizin zamanı kısıtlı. Dolayısıyla teknolojinin yararlarını maddeler halinde özetleyelim.

  • Teknoloji ile yeterince içli dışlı olmak yeni gelişmeleri de öğrenmeyi ve deneyimlemeyi sağladığından gelecekte var olacak popüler mesleklere karşı bir hazırlık niteliğindedir.
  • Teknolojik imkanları ve teknolojik cihazları kullanan çocukların öğrenme ve kavrama süreçleri daha hızlı olduğundan zihinsel becerileri de gelişim gösterir. Yani buradan hareketle, teknolojinin zeka becerilerinin gelişimine destek olduğunu söyleyebiliriz.
  • Tıp ve eczacılık alanlarındaki teknolojik gelişmeler ile geçmişte ölümcül olan birçok hastalık tedavi edilebilir hale geldi. Önleyici tıp teknolojisindeki gelişmelerle bir hastalık ortaya çıkmadan ya da çok erken süreçlerde tanımlanıp tedavi edilebiliyor.
  • Mühendislik alanındaki teknolojik gelişmeler ile yaşam koşulları artık daha kolay. Örneğin dakikalarca evinizi süpürmeye gerek kalmadan birkaç tuş yardımıyla robot süpürgenizin evi temizlemesini hatta paspaslamasını sağlayabiliyorsunuz.
  • Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler ile bilgiye erişim çok daha kolay bir hale geldi ve öğrenme süreçleri kısaldı. Saniyeler içerisinde cevabını merak ettiğiniz herhangi bir konuda bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Tıpkı bu yazıda olduğu gibi…
  • Online alışveriş teknolojisi ile evinizden hiç çıkmadan birçok ürün ya da hizmeti satın alabiliyor ve saatlerce trafik derdi çekmek, ayakta durmaktan yorulmak ya da mekanlarda sıra beklemek zorunda kalmıyorsunuz.
OKU  Kepez Tüpçü

 

Teknolojinin Zararları 

Teknolojinin yararlarını uzun uzun konuştuk ama zararlarını da göz ardı etmemek gerek. Düzgün kullanılmadığında ya da kullanımı abartıldığında ortaya can sıkıcı sonuçlar çıkabilir. Gelin, birlikte inceleyelim.

Dikkat ve Odaklanma Sorunları: Çok fazla ekrana bakan (telefon, tablet, bilgisayar ve TV) çocuklar ve yetişkinlerde dikkat ve odaklanmada güçlük çekme sorunu ortaya çıkabilir. Ayrıca yine aynı sebepten söylenilenleri akılda tutamama ya da çabuk unutma problemleri de oluşabilir.

Fiziksel Problemler: Özellikle çok fazla oyun oynayan çocuklar ve gençlerde hareketsiz kalmaya bağlı olarak bel, sırt, boyun ve bilek ağrıları sorunları meydana gelebilir. Bundan korunmak için doğru oturma pozisyonunda oturmaya teşvik edilmeli ve en fazla saatte bir olmak üzere 10 dakika mola verilmeli ve hareket edilmelidir. Aynı sebebe bağlı olarak yetersiz ya da fazla beslenme ve dolayısıyla vücut direncinin düşmesi ya da kilo alma gibi sorunlar oluşabilir.

Sosyal Problemler: Çok fazla bilgisayar ya da tablet başında olan bireylerde sosyal iletişim bozuklukları ortaya çıkabilir. Gerçek hayata karışmak yerine sanal ortamlarda kendini var eden bireylerin özgüven becerileri de zedelenir. Bu durum, sözel ve dilsel becerilerin yanı sıra sosyal beceriler ve iletişim kurma becerilerini de kötü yönde etkiler.

Teknolojinin zararlarından korunmak için bu tip problemleri dikkate almalı ve teknoloji kullanımını sınırlandırmalısınız. Bir anda teknolojiyi hayatınızdan çıkartmak yerine kademe kademe azaltarak başarılı bir süreç yönetimi yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir