Sağlık

TikTok size şimdi yatmanızı hatırlatabilir, daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir mi?

TikTok size şimdi yatmanızı hatırlatabilir, daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir mi?

Pinterest’te paylaş
Luis Velasco/Stocksy
  • TikTok, uyku hatırlatıcıları sağlayacak yeni bir özelliği test ediyor
  • Uzmanlar, aracın değerinden emin değil
  • Sosyal medyayı ve ekran kullanımını yönetmek, iyi uyku hijyeninin sadece bir parçasıdır

TechCrunch’a göre TikTok, kullanıcılara uyumalarını hatırlatacak bir özelliği test etmeye başladı.

Haber, sosyal medya kullanımının manşetleri yakalamaya devam etmesiyle geliyor. Statista tarafından yayınlanan bir araştırma, 2027 yılına kadar dünya çapında 5,85 milyar sosyal medya kullanıcısı olacağını tahmin ediyor.

Uyku hatırlatıcıları, sosyal medyayı kullandıktan sonra daha iyi dinlenmenize yardımcı olabilir mi?

Kullanıcı tarafından ayarlanan bu hatırlatıcıların daha iyi uyumanıza gerçekten yardımcı olup olmadığı tartışmaya açıktır.

doktor Güney Florida’da bir uyku uzmanı olan Camilo Ruiz (DO) karamsar.

“Cehenneme giden yol iyi niyet taşlarıyla döşenmiştir ve içsel platformun sorun olduğu bir durumla karşı karşıyasınız, bu da uyku sorunlarına yol açıyor. Ruiz, devam etmeden önce bir uyarı işareti koyup Tamam veya İptal’e tıklarsanız, bunun insanları platformu bir süre kullanmamaktan caydırmak için muhtemelen çok az işe yarayacağını düşünüyorum” dedi.

Tele sağlık platformu Ognomy’yi kuran ve Buffalo Üniversitesi’nde klinik yardımcı doçent olan Daniel Rifkin, MD, MPH gibi diğer uzmanlar, bu araçların faydalı olabileceğini söyledi. Herhangi bir zamanda uykunun ne kadar önemli olabileceğini kullanıcılara netleştirmeye yardımcı olabilirler.

Rifkin, “Farkındalığı artırıyor” dedi. “Hayatımızın üçte birini buna harcamamıza rağmen uykuyu bir sağlık sorunu olarak o kadar uzun süredir ihmal ettik ki… Bence zaman değişti ve edebiyat değişti. Bu yüzden uyku ve uykunun önemi hakkında gerçekten çok sayıda iyi literatür görüyoruz ve diğer her şey gibi sosyal medya da bu kelimenin yayılmasına yardımcı oluyor.”

Sosyal medyanın uyku hijyeni ile bağlantısı

Uzmanlar, sosyal medyanın uyku düzenimizdeki rolünü düşünürken, daha iyi uyumak için kullandığımız alışkanlıklar ve süreçler olan uyku hijyeni kavramına odaklanmanın önemli olduğunu söylüyor.

OKU  Cilt kanseri: Aşı, nüksetmesini önlemeye yardımcı olabilir

Hackensack JFK Tıp Merkezi’nde uyku tıbbı doçenti ve aynı zamanda Sleep Number’da uyku uzmanı olan Dr. Peter Polos, birçok hasta için ilk adımın sosyal medyanın uykusuzluklarında rol oynadığını fark etmek ve kabul etmek olduğunu söylüyor.

“Önce onlara ‘Evet, yapacağım’ dedirtmelisin. Ardından onlara sosyal medyanın uykuyu neden etkileyebileceğini açıklayın” dedi.

Bunlar, “beklenti, stres, oyun oynarken veya biriyle oynarken oluşan zihinsel uyarımı içerir. Bir de ışığın uykuya dalmayı engelleme açısından sahip olduğu biyolojik etkiler var. [the] melatonin yolu, ”dedi Polos.

Polos, odanızı soğutmanın, yatmadan hemen önce mavi ışığa maruz kalmayı sınırlamanın ve yatak takımlarını dikkatli bir şekilde seçmenin, uyku hijyeni üzerinde saatlerce kıyamet kaydırmadan sonra olanların ötesine geçen bir etkiye sahip olduğunu söylüyor.

Rifkin için iyi bir uyku hijyenini savunmak, yatma zamanının nasıl olması gerektiğine dair önyargılı fikirleri yıkmak anlamına da geliyor. “Yatma vaktinden” çok önce rahatlamaya başlamanız gerektiğine dikkat çekti.

Rifkin, “İnsanlar ‘Ah, yatma vaktim 9:30, yatmam gerekiyor’ diyor” dedi. “Yatağa hazırlanmak ve ardından … loş ışıkta oturmak ve uykunuz gelene kadar yatak odanızın dışında kitap okumak veya müzik dinlemek gibi bir şey yapmak istiyorsunuz.”

bildirimlerin gücü

Bu, bildirimlerin yardımcı olamayacağı anlamına gelmez.

Jeff Kahn MS, kullanıcılarının uyku verilerinin pratikte ne anlama geldiğini anlamalarına yardımcı olan bir şirket olan Rise Science’ın kurucu ortağıdır. öğrenciyken çalıştı araştırma işbirlikçi kısa mesaj hatırlatıcılarının uykuyu iyileştirmeye yardımcı olabileceğini kim keşfetti? Ancak TikTok’un test ettiği gibi girişimlerle ilgili asıl sorunun, tavsiye ile eylemi eşleştirmemesi olduğunu söylüyor.

Kahn, “İnsanlara iyi seçimler yapabilmeleri için bilgi vermemiz gerekiyor” dedi. “Bütün gece TikTok izleyerek ayakta kalırsam 12 saat uyku borcum olacağını ve kendimi kötü hissedeceğimi bilmem gerekiyor. Ve buna yol açacak olan bu geri bildirim döngüsüdür. [cue them to] “Tamam, bu TikTok veya YouTube alışkanlığına nasıl yardımcı olabilirim?” deyin.

OKU  Bindi Irwin endometriozis ile yaşamaktan bahsediyor

Kahn, bildirimleri son derece yararlı bir araç olarak görmek yerine, bunları bir tüketiciye ister kendi şirketlerinden ister Apple’ın Ekran Süresi özelliği gibi bir araç aracılığıyla veri sağlayan daha geniş bir ekosistemin parçası olarak görüyor. Önemli bir değişimin şu anda test edilmekte olandan daha değerli olabileceğini öne sürüyor.

“Bence TikTok ve YouTube umarım evlenebilir [the two approaches and say]”Hey, gece geç oldu, sana daha güven verici genel şeyler sunmaya çalışacağız.”

Ruiz’e göre, sosyal medyada uyumakla ilgili hatırlatmalar, bu sorunların temel nedeni olarak gördüğü şey üzerinde önemli bir etkiye sahip değil: aşırı bilgi yüklemesi.

“Sosyal medyadaki sorun şu ki, insanların tam anlamıyla ağa bağlanabilecekleri bir duruma sahipsiniz, ben buna matris diyorum … ve bu veri ve bilgi bombardımanına haftanın yedi günü, günün 24 saati sahip olun. Ve kopamamak ve kendinize zaman bulamamak sadece ruh sağlığınıza değil, özellikle uyku kalitenize de çok zarar verebilir.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir