Sağlık

Diz osteoartriti: Koşmak sonuçta riski artırmayabilir

Diz osteoartriti: Koşmak sonuçta riski artırmayabilir

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, koşmanın yağlamayı artırarak eklem sağlığını iyileştirebileceğini söylüyor. Yarım Nokta Görüntüleri/Getty Images
  • Araştırmacılar, yaygın inanışın aksine koşmanın diz ve kalça kireçlenmesi riskini artırmayabileceğini söylüyor.
  • Aslında uzmanlar, koşmanın yağlamayı artırarak eklem sağlığını iyileştirebileceğini söylüyor.
  • Bununla birlikte, koşmanın kişinin genel fiziksel sağlığına, yaşına ve kilosuna uygun bir seviyede yapılması gerektiğine dikkat çekiyorlar.

Geleneksel bilgelik bize, yüksek etkili bir spor olan koşmanın kaçınılmaz olarak dizlere ve kalçalara zarar verdiğini ve uzun vadede potansiyel olarak osteoartrite neden olduğunu söyler.

Ancak yeni bir çalışma, durumun böyle olmayabileceğini öne sürüyor.

Amerikan Ortopedi Cerrahları Akademisi’nin yıllık toplantısında sunulan bir çalışmada, Illinois’deki Northwestern Üniversitesi’nden bir ekip yaklaşık 4.000 Chicago Maratonu katılımcısıyla bir anket gerçekleştirdi ve eğlence amaçlı koşmanın diz veya kalça hastalığı riskinin artmasıyla ilişkili olmadığını buldu. osteoartrit ile ilişkilidir.

“Bence bu çalışmadaki en önemli çıkarımlarımızdan biri aktif eklemlerin sağlıklı eklemler olduğudur” dedi Dr. Matthew Hartwell, California Üniversitesi, San Francisco’da bir ortopedist ve çalışmanın baş yazarı (Hartwell, çalışmanın yapıldığı sırada Northwestern ile bağlantılıydı).

“Bu çalışmada maraton koşucularının bu grubu için, artan yaş, BMI (vücut kitle indeksi), ailede artrit öyküsü ve önceki yaralanmalar dahil olmak üzere artrit için risk faktörleri maraton koşmayan normal bireylerden farklı değildi. Hartwell, yürümeyi önleyen kalça ve / veya diz veya önceki kalça ve / veya diz ameliyatı, “diye açıkladı.

Çalışma henüz hakemli bir dergide yayınlanmadı.

Koşmak eklem sağlığına yardımcı olur mu yoksa engel olur mu?

Osteoartrit daha fazlasını etkiler 32 milyon yetişkin Amerika Birleşik Devletleri’nde, onu en yaygın artrit şekli yapıyor.

Eklemlerdeki kıkırdak parçalandığında, altta yatan kemiğin dejenerasyonuna yol açtığında ortaya çıkar. Dejeneratif bir hastalık olarak geri döndürülemez ve genellikle zamanla kötüleşir.

OKU  Kalp Sağlığı: Düzenli Egzersizle Kombine Edilen Yoga Size Nasıl Fayda Sağlayabilir?

Koşudan etkilenen iki bölge olan diz ve kalça eklemlerinde yaygın olarak meydana geldiği için, bazıları bu duruma koşmanın neden olabileceğine ve daha da kötüleşebileceğine inanmaktadır.

Ancak Arthritis Foundation, durumun böyle olmadığını söylüyor ve çalışma, koşma ve osteoartrit arasındaki bağlantıya yeni bir bakış açısı sağlıyor.

Hartwell, Healthline’a kendisinin ve meslektaşlarının bazı bulgularına şaşırmadıklarını söyledi – özellikle koşmanın osteoartrit için bir risk faktörü olmadığı gerçeği.

Öte yandan, kaç koşucunun antrenmanlarını azaltmalarının tavsiye edildiğini bildirmesine şaşırdılar.

“Yaklaşık 4 koşucudan 1’ine daha az koşmaları gerektiği söylendi, bu da sağlık sektöründe koşmanın eklemleriniz için kötü olduğuna dair dogmanın devam ettiğini gösteriyor” dedi.

Bir teori, koşmanın eklemleri sürekli yağlayarak sağlıklı tutmaya yardımcı olabileceğidir. Eklemler, sinovyal sıvı olarak bilinen eklemde yağlama sıvısının tutulmasına yardımcı olan bir astar, sinovyum içerir.

Hartwell, “Koşmanın yararına ilişkin önerilen bir teori, eklem bozulmasını tetikleyebilecek anti-enflamatuar aracılarda düşük olan sağlıklı bir sinovyal sıvı ortamını koruma üzerindeki etkisidir” dedi.

“Sinovyal sıvı sağlığı ile eklem mekaniğinin osteoartritin ilerlemesi üzerindeki etkisi arasında karmaşık bir etkileşim vardır ve sözü edilmeyen diğer birçok faktör de yıkımı etkiler, ancak bu çalışmadan çıkarabileceğimiz sonuç, bu maraton koşucuları kohortunda, koşma- ilgili tarih, kalça ve / veya diz artriti öyküsü bildiren kişilerle ilişkili değildi” diye ekledi.

Yük yönetimi, çalıştırmanın anahtarıdır

doktor Los Angeles’taki Cedars-Sinai Kerlan-Jobe Enstitüsü’nde cerrahi olmayan ortopedist ve spor hekimliği doktoru ve Ulusal Hokey Ligi Anaheim Ducks’ın tıbbi direktörü Kenton Fibel, Healthline’a koşmanın sağlıklı olduğunu söyledi – ama yine de iyi hazırlanmış olmak

“Farklı aktiviteler farklı kaslar gerektirir ve farklı eklemlere farklı yükler yükler” diye açıklıyor. “Örneğin, bisiklet sürmekten koşmaya geçiş yapan biri için, daha fazla yükün üstesinden gelmelerini sağlayacak şeyler olan kalça addüktörlerini ve dörtlü kaslarını güçlendirmeye odaklanmalarının gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum.”

OKU  Aynı gün ayakta tedavi prosedürleri kalça, diz ve diğer ameliyatların geleceği olabilir

Fibel ayrıca, osteoartriti olan kişilerin, aşırıya kaçmadıkları sürece, koşmak gibi bir miktar fiziksel aktiviteyi tolere edebildiklerini keşfettiklerini de söyledi.

“Çok erken bir zamanda çok şey yapmak istemiyorlar, bu yüzden artan stresi tolere edebilmeleri için genellikle onları güçlendirmeye çalışıyoruz” dedi. “Sonra kilometrelerini dozlarda artırabilirler, böylece herhangi bir semptomu olmaz.”

osteoartrit belirtileri

Osteoartritten kaçınmak istiyorsanız, birkaç uyarı işaretine dikkat etmelisiniz.

Fibel, eklem ağrısının genellikle bir koşudan sonraki gün, koşu sırasında olduğundan daha belirgin olabileceğini söylüyor.

Fibel, “Risk faktörlerinden bazıları genetik veya aile öyküsü ile, bazen de kilo alımıyla ilgilidir – obezite kesinlikle eklemlere daha fazla baskı uygular” dedi. “Baktığımız tüm risk faktörleri bunlar. Bazılarını değiştirebilir ve geliştirebiliriz, bazılarını ise yapamayız.”

Her durumda, sorumlu bir koşu programı genel zindelik için iyidir ve artmış osteoartrit riski ile ilişkilendirilmemesi gerektiğini belirtti.

Hartwell, “Bu çalışmadan net olan şey, tek başına koşmanın insanların artrit bildirdiğinin bir göstergesi olmadığıdır, bu nedenle, hastalarımızı artriti korumadan önce yaptıklarını düşündükleri için koşmaktan caydırmamalıyız” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir