Sağlık

Tip 2 diyabet ilacı semaglutid (Ozempic, Wegovy) gençlerin kilo vermesine yardımcı olabilir

Tip 2 diyabet ilacı semaglutid (Ozempic, Wegovy) gençlerin kilo vermesine yardımcı olabilir

Pinterest’te paylaş
Natalia Leb/Getty Images
  • Yeni bir çalışma, kilo verme ilacının gençlerin BMI’lerini önemli ölçüde düşürmesine yardımcı olabileceğini buldu.
  • Semaglutide adı verilen ilaç şu anda yalnızca obezite veya obezite ile ilgili sağlık sorunları olan yetişkinler için onaylanmıştır.
  • İştahı bastırarak çalışır, bu da daha sonra kalori alımını azaltır ve kilo kaybına yol açar.

Obezite ve tip 2 diyabet için ilaç semaglutid, obez yetişkinlerde olduğu kadar obez ergenlerde de etkilidir, yeni araştırmalar gösteriyor.

İlaç haftada bir kez enjekte edilir ve Ozempic ve Wegovy markaları altında kullanılır.

Yayınlanan çalışma, New England Tıp Dergisi Geçen hafta, ilacı alan ve yaşam tarzı müdahaleleri yapan obez gençlerin 68 hafta içinde vücut kitle indeksinde (BMI) yüzde 16’lık bir azalma yaşadığını buldu.

İlaç ayrıca kardiyometabolik sağlık problemlerinde iyileşmelere yol açtı.

Glukagon benzeri bir peptit-1 analoğu olan Semaglutid, şu anda yalnızca obezite veya obezite ile ilişkili bozuklukları olan yetişkinler için onaylanmıştır. İştahı bastırarak çalışır, bu da daha sonra kalori alımını azaltır ve kilo kaybına yol açar.

Araştırmacılar, yeni sonuçların obezitesi olan ergenler için umut verici yeni bir tedavi seçeneğine ışık tuttuğunu söylüyor – özellikle çocukluk çağı obezite oranının keskin bir şekilde arttığı bir zamanda.

“Bunun gerçek bir atılım olacağına eminim. Etkinliğini kanıtlamak için daha fazla çalışmaya ve bunu benimsemeye istekli daha fazla sigorta şirketine ihtiyacımız var” dedi. California, Fountain Valley’deki MemorialCare Orange Coast Tıp Merkezi’nde kurul onaylı bir çocuk doktoru olan Gina Posner, Healthline’a verdiği demeçte.

Semaglutide diğer kilo verme ilaçlarından daha iyi çalıştı

Araştırmacılar, 12 ila 17 yaşları arasındaki 201 obez ergende semaglutidin etkinliğini plaseboyla karşılaştırdı.

Çalışmada, katılımcıların 134’ü haftada bir kez subkutan olarak 2.4 miligram semaglutid aldı ve 68 hafta boyunca yaşam tarzı önlemlerini takip etti. Toplam katılımcılardan 67’si plasebo aldı ve 68 hafta boyunca yaşam tarzı müdahalelerine bağlı kaldı.

OKU  Starbucks kahveye zeytinyağı koyar. denemeli misin

Tedavi süresinden sonra, araştırma ekibi yedi hafta daha katılımcıların sağlığını takip etti.

Semaglutid alanların, temel BMI’lerine kıyasla BMI’de %16,1’lik bir azalma yaşadığını buldular. Plasebo alanların BMI’sinde çok hafif bir artış oldu.

Ayrıca, semaglutid alanların %73’ü, plasebo alanların %18’ine kıyasla vücut ağırlığının en az %5’ini kaybetti.

Ayrıca lipidler, kolesterol, trigliseritler, bel çevresi ve glikolize hemoglobin seviyeleri dahil olmak üzere çeşitli kardiyometabolik risk faktörlerinde iyileşmeler yaşadılar.

Semaglutid alan ve kilo kaybı yaşayanlar da daha iyi bir yaşam kalitesi bildirdiler.

Erişkinlere benzer şekilde, semaglutidin ergenlerde en sık görülen yan etkileri gastrointestinal problemlerdi, ancak semptomlar hafif ve kısa süreliydi.

Araştırmacılara göre, semaglutidin faydası, obezitesi olan ergenler için onaylanmış diğer kilo verme ilaçlarından önemli ölçüde daha fazlaydı.

Bununla birlikte, semaglutidi diğer genç kilo verme ilaçlarıyla karşılaştıran diğer çalışmalar henüz yapılmamıştır.

Çocukluk çağı obezitesi şu anda nasıl tedavi ediliyor?

Obeziteli gençler için mevcut kılavuzlar, çeşitli yaşam tarzı müdahaleleri önermektedir. Bununla birlikte, araştırmalar genel olarak, obezite bir kez yerleştiğinde, yaşam tarzı müdahaleleriyle uzun süreli kilo kaybı sonuçları elde etmenin daha zor olduğunu bulmuştur.

Gençler, yaşam tarzı müdahaleleri yoluyla kilo verme hedeflerine ulaşamadıklarında, farmasötik ilaçlar mevcuttur, ancak seçenekler sınırlıdır.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), obezitesi olan gençler için üç kilo verme ilacını onayladı – liraglutide (Victoza), orlistat (Alli, Xenical) ve fentermin topiramat (Qsymia).

“Yaşam tarzı müdahaleleri dışında, sadece çok özel tıbbi endikasyonlar için kullanılan ilaçlar dışında pek fazla seçenek yok” diyor Dr. Daniel Ganjian, Santa Monica, California’daki Providence Saint John Sağlık Merkezi’nde çocuk doktoru.

Çocuk doktorları ilaç hakkında ne düşünüyor?

Posner, sonuçların heyecan verici olduğunu, ancak çalışmanın etnik olarak çeşitli bir popülasyonda yürütülmediği ve ilacın tip 2 diyabetli genç insanlarda kapsamlı bir şekilde test edilmediği için dikkatle yorumlanması gerektiğini söylüyor.

OKU  Colorado Psychedelic Mantarların Kullanımını Suçtan Kaldırdı: Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Posner, “Bu grupları da içeren daha fazla çalışmaya ihtiyacımız olacak, ancak sonunda obez olan ve gerçekten kilo vermekle mücadele eden gençler için biraz yardımımız olabilir.” Dedi.

Ganjian, bilim adamlarının işe yarayan yeni bir tedavi bulmuş olabileceğini duymanın canlandırıcı olduğunu söylüyor.

Bu bizi obezite salgınıyla mücadeleye bir adım daha yaklaştırıyor, diye ekliyor.

İlacın farklı etnik gruplardaki yan etkilerini ve etkinliğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Ganjian, “Bilim adamları daha sonra bu ilacı daha fazla inceleyebilir ve daha iyi yeni nesil ilaçlar formüle edebilir.” Dedi.

Alt çizgi:

Yeni bir çalışma, obezite ve tip 2 diyabet için bir ilaç olan semaglutidin, obez ergenlerde obez yetişkinlerde olduğu kadar etkili olduğunu buldu. Araştırmacılar, yeni sonuçların obezitesi olan ergenler için umut verici yeni bir tedavi seçeneğine ışık tuttuğunu söylüyor.

İlgili yazılar
Sağlık

Dans etmek kilo vermenize ve yağsız kaslar geliştirmenize yardımcı olabilir

Sağlık

Bu anne neden genç kızını Wegovy almaya teşvik etti?

Sağlık

Ozempic, Moujaro ve benzeri ilaçlar pankreas kanseri riskini artırmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir