Sağlık

TikTok, gençler ve genç yetişkinler arasında zararlı yemek kültürünü nasıl sürdürür?

TikTok, gençler ve genç yetişkinler arasında zararlı yemek kültürünü nasıl sürdürür?

Pinterest’te paylaş
Yeni bir araştırma, TikTok’taki beslenme ve kilo verme içeriğinin, gençler ve genç yetişkinler arasında “zehirli” bir yemek kültürünü körüklediğini gösteriyor. Maskot/Getty Images
  • Yeni bir araştırma, TikTok’taki gıda, beslenme ve kilo verme içeriğinin, gençler ve genç yetişkinler arasında “toksik” bir yemek kültürünü sürdürdüğünü gösteriyor.
  • Çalışmanın yazarları, beslenme uzmanlarının, uzmanlık eksikliği olan diyet etkileyicileri tarafından gölgede bırakıldığına dikkat çekiyor.
  • Uzmanlar, daha sağlıklı ve daha kapsayıcı içeriği teşvik etmek için TikTok kullanıcılarının beslenme ve beslenmeyi çevreleyen zararlı mesajlarla etkileşime girmemeyi seçmeleri gerektiğini söylüyor.
  • Bu, algoritmayı değiştirebilir ve kötü niyetli içeriğe maruz kalan insan sayısını potansiyel olarak azaltabilir.

TikTok, 2022’de hızla en popüler sosyal medya platformlarından biri haline geldi ve popülerlik artışına, herkesin çalışmaya ve zamanının çoğunu evde geçirmeye başladığı pandeminin başlangıcında 2020’de başladı.

Bu süre zarfında, sosyal medya uygulaması 15-25 yaş arası kullanıcılarda %180 büyüme gördü.

TikTok’ta en çok tüketilen içerik türlerinden biri sağlık ve beslenme. Bu bilgiler, genellikle doktor veya beslenme uzmanı olmayan influencerlar tarafından paylaşılır.

yeni bir göre öğrenmek Vermont Üniversitesi’nden TikTok’ta yemek, beslenme ve kilo verme, gençler ve genç yetişkinler arasında “zehirli” bir yemek kültürünü teşvik ediyor. Araştırmacılar ayrıca, uzman görüşünün genellikle karışıma dahil edilmediğine dikkat çekiyor.

Hem erkekler hem de kadınlar sosyal medyadan etkilenirken, 2020’den itibaren araştırma kadınların ruh sağlıkları söz konusu olduğunda daha fazla etkilendiğini göstermektedir.

Zararlı sağlık mesajlarına maruz kalmak, fiziksel gelişim ve duygusal değişimlerle başa çıkarken uyum sağlama baskısını hisseden gençler için özellikle zor olabilir. ön çalışmalarörneğin, sosyal medya ile genç intihar ve kendine zarar verme arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir.

TikTok sağlıksız beslenme kültürünü nasıl teşvik ediyor?

TikTok araştırmasında araştırmacılar, kilo normatif mesajların, ağırlığın bir kişinin sağlığının en doğru göstergesi olduğu fikrinin bu sosyal platformda yaygın olduğunu keşfettiler.

En çok görüntülenen içerik, kilo vermeyi idealleştirir ve yemek yemeyi ince ve sağlıklı olmanın bir yolu olarak sunar.

“İzlediğimiz videolarda profesyonel influencerlar görürken, birçok sıradan insanın ‘Bu şekilde 15 kilo verdim. Bu kolay. Sende yapabilirsin.’ Ve bu izleyiciler için baştan çıkarıcı,” diyor Lizzy Pope, PhD, RD, çalışmanın kıdemli yazarı ve doçent ve UVM’deki Diyetetik Eğitim Programının direktörü Healthline’a.

OKU  Akdeniz diyetine geçmek, 4.000 adım daha atmak anlamına gelebilir

Sağlıksız mesajları teşvik eden benzer sorunlar Instagram’da da var, ancak Pope’a göre Tik Tok hakkında ilginç olan şey, güçlü algoritmasının yemek kültürüyle nasıl kesiştiği.

Pope, TikTok’un birincil kullanıcı tabanının, yeme bozukluğu geliştirme riskinin en fazla olduğu yaş olma eğiliminde olan gençler olduğunu açıkladı.

Pope, “Yemek kültürü içeriğiyle etkileşime girerseniz, daha fazlasını elde edersiniz” dedi. “Bu, diğer platformlar için doğru olabilir, ancak TikTok’un kaydırma şekli ve insanların içeriğe bu kadar kolay erişmenize izin verme şekli [who] arkadaşın değil, farklı yap.”

Ek olarak, doğası gereği TikTok, çok fazla içeriği çok kısa sürede tüketmeyi çok kolaylaştırır.

Bellingham’daki Wise Heart Nutrition & Wellness şirketinde Beslenme Uzmanı ve Beslenme Terapisti Rebecca Hambright MS, “TikTok videoları kısa biçimdir ve bu yoğun pencere, hızlı bir şekilde iletilebilen ve sindirilebilen aşırı basit ve ahlaki sağlık mesajlarını iletmek için mükemmel bir platform sağlar.” WA, Healthline dedi.

Hambright, diğer görsel platformların, aşırı basitleştirilmiş sağlık mesajlarıyla eşleştirilmiş çekici görüntülerden faydalanabilirken, TikTok’un şu anda en sıcak platform olarak gençler ve genç yetişkinler arasındaki sorunu sürdürdüğünü ekledi.

Beslenme “etkileyicileri” gölgesindeki beslenme uzmanları

Araştırmacılar ve diğer uzmanlar, TikTok kullanıcılarının, uzmanlıktan yoksun olan ve beslenme ve diyet konusunda zararlı mesajlar yayan etkileyicilerin görüşlerini neden bu kadar önemsediğini merak ediyor.

Cevaplardan biri, basit mesajların genellikle izleyici kalabalığı tarafından daha iyi anlaşılması olabilir.

“Beslenme uzmanları, etkileyiciler tarafından gölgede bırakılıyor çünkü [they] Etkileyici bir program satmayı amaçlarken, beslenme bilgileriyle daha sık bağlam veya nüans sağlar [or] ürün aşırı derecede basit bir beslenme mesajı iletecek, ”dedi Hambright.

Hambright, insanların özellikle diyet söz konusu olduğunda “kurallara” bağlı kalma eğiliminde olduğunu ekledi.

Hambright’a göre, en çok satan ve en çok izlenen şey, bir etkileyicinin bir izleyicinin siyah-beyaz düşüncesini aşırı basitleştirilmiş iyi ve kötü yemek kurallarıyla tatmin edebildiği zamandır.

Daha sağlıklı, daha kapsayıcı beslenme alışkanlıklarını teşvik etmek

TikTok gibi görsel platformlar, kullanıcıları mükemmeliyetçiliğe ve karşılaştırmaya maruz bırakan bir ortamı teşvik ederek vücut imajına zarar verebilir.

Örneğin, TikTok’ta video oluşturan ve yükleyen kişilerin çoğu, beslenme ve beslenmeyle ilgili etiketleri kullanan kişilerdir. beyaz, genç ve zayıf kadınlar.

OKU  Laboratuvarda yetiştirilen et, FDA onayını verdikten sonra manav olmaya bir adım daha yaklaşıyor

Hambright, “Sosyal medya genellikle bizim öne çıkan filmlerimizdir, ancak diğerleri bu tasviri gerçek hayat olarak görüyor” dedi. “Bu, kendimizi karşılaştırdığımız şeyin hiçbir zaman gerçekçi bir ölçüt olmadığını bilmeden kendi yaşamlarımızdan veya bedenlerimizden memnuniyetsizliğe yol açabilir.”

Kültürel olarak “mükemmel” vücuda sahip biri beslenme bilgisi sağladığında, genetik faktörleri veya düzensiz beslenme alışkanlıklarını hesaba katmadan bu bilgiyi neden sahip oldukları bedene sahip olabilecekleriyle birleştirmek kolaydır.

Hambright, sorunun bir kısmının birçok etkileyici arasında şeffaflık eksikliği olduğunu söyledi.

Hambright, birisi beslenme bilgisi sağlamaya yeterli değilse, bu konuda şeffaf olmaları ve vücut tiplerinin önerdikleri diyet veya temizliğin sonucu olma ihtimalinin düşük olduğunu açıkça belirtmeleri gerektiğini vurguladı.

Daha genç TikTok kullanıcıları, TikTok’ta toksik bir diyet kültürünü teşvik eden potansiyel olarak zararlı içeriği nasıl tanıyacaklarını öğrenebilir ve aktif olarak onunla etkileşime girmemeyi seçebilirlerse, diyetle ilgili bazı zararlı mesajlardan kaçınabilirler.

Poe, “Bu, aktif olarak ‘Bunu yapmak istemiyorum’ demeyi gerektirir” dedi.

“Bunun için fazladan bir adım atmanız gerekiyor ve bu da çaba gerektiriyor. Ancak sosyal medya beslemelerimizi bu girdilerden kurtarabilirsek, o zaman para kazanmaz, görüş almaz ve yaşamaz. Kendi hayatımızda aktif bir tavır alarak “Bunu artık görmek istemiyorum. Bundan etkilenmek istemiyorum.”

Ek olarak, ebeveynler, çocuklarının sosyal medya alışkanlıklarını izleyerek harekete geçebilir.

“Ebeveynlere bir tavsiyem olsaydı, gençlerine TikTok’ta ne izlediklerini sormak olurdu, böylece en azından çocuklarının neye maruz kaldıklarını ve arka planda ne düşündüklerini bilirler – ve ne zaman bir şey olabilir? dengesiz birinin olur.” Yeme davranışlarına liderlik edin, “dedi Pope.

Tekrar özetleyelim

TikTok’ta kilo ve vücut imajıyla ilgili mesajlar, bir kişinin sağlığının yanlış ve potansiyel olarak zarar verici bir resmini çiziyor.

Diyet ve kilo verme ipuçları sunan birçok TikTok etkileyicisi, uzmanlık ve referanslardan yoksundur ve “zayıf ve sağlıklı” olmak için çözümler hakkında yanlış mesajlar gönderir.

Uzmanlar, daha sağlıklı, daha kapsayıcı içeriği teşvik etmenin ilk adımının TikTok kullanıcılarının beslenme, beslenme ve kilo vermeyi çevreleyen zararlı mesajlarla ilgilenmeyi bırakması olduğu konusunda hemfikir.

Bu, bu zararlı mesajları gençlere aktarmayı durdurmak için algoritmayı değiştirmeye yardımcı olabilir.

İlgili yazılar
Sağlık

Akdeniz diyetine geçmek, 4.000 adım daha atmak anlamına gelebilir

Sağlık

Daha sağlıklı bir Akdeniz diyetine geçmek, 4.000 adım daha anlamına gelebilir

Sağlık

Everything Shower: Neden bu kişisel bakım rutini TikTok'u ele geçiriyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir