Oyun Haberleri

İkonik Garry’s Mod aletli tüfeğinin yaratıcısı Modder Dav0r hayatını kaybetti

A selfie of Dave

Arkadaşlar, çevrimiçi ortamda daha çok Dav0r olarak bilinen kaynak motoru modlayıcısı Dave Hunt’ın geçen hafta açıklanmayan bir nedenden dolayı öldüğünü doğruladı. 35 yaşındaydı.

Kendisini “sıradan bir 2D/3D sanatçısı” olarak tanımlayan Dav0r, PC oyuncuları arasında pek tanınmıyordu, ancak muhtemelen onun yaratımlarından birini görmüş veya kullanmışsınızdır: Garry’s Mod alet tüfeğinin modeli, üzerine bir tabanca takılmış bir tabanca. LCD ekran ve şerit kablo. Şuna benziyor:

(Resim kredisi: Facepunch Stüdyoları)

Öğe, Facepunch’ın sanal alan Kaynak motoru modunda, nesneleri birbirine kaynaklamak veya aralarına halatlar bağlamak gibi her türlü işlevi yerine getirir. Half-Life 2’deki yerçekimi tabancası gibi, alet tabancası da ironik bir şekilde video oyunlarının silahları tüm sorunların çözümü haline getirme eğilimini yönlendiriyor. Bu bakımdan Portal’ın portal silahından ve alet tabancası benzeri bir kaliteye sahip olan modern VR kontrol cihazlarından önce gelir: onları tabanca gibi tutar ve işaret edersiniz, ancak genellikle düğmelere tıklamak veya tamamen silah benzeri olmayan diğer işlevleri gerçekleştirmek için tetiklerini çekersiniz.

Dav0r, aletli tüfek modelini gençken yarattı: Garry’s Mod’un ilk versiyonu 2004’te piyasaya sürüldü ve ilk bağımsız versiyonu 2006’da Valve tarafından yayınlandı. Garry’s Mod’un adaşı ve Facepunch Studios’un kurucusu Garry Newman, Dav0r’ı 20 yıldır tanıyordu.

Newman PC Gamer’a bir e-postada şunları söyledi: “Çoğu Facepuncher gibi o da işleri fazla ciddiye almıyordu, her zaman şaka yapıyordu ve uysaldı.” “Öldüğünü duyduğumda şok oldum ve üzüldüm. O kadar beklenmedik bir olaydı ki bunun bir şaka olabileceğini düşündüm; çünkü bu onun mizah anlayışının tam olarak aynısıydı.”

Dav0r’ın ölümünü stüdyonun Discord sunucusunda duyuran yakın arkadaşı ve eski Facepunch topluluk yöneticisi Hezzy, “Dav0r topluluğumuz üzerinde önemli bir etki bıraktı ve kalıcı bir miras bıraktı” diye yazdı. “Onun eşsiz mizah anlayışını sonsuza kadar yaşatacağız.”

OKU  127 USB aygıtını PC'nize nasıl bağlayabilirsiniz? Gibi...

Hezzy, PC Gamer’a, Dav0r’ın ayrıca bir başka Source motor modu olan “Facepunch forum fan projesi” Jabroni Brawl 3’e çok sayıda 3D modelle katkıda bulunduğunu söyledi.

Geçen yıl Dav0r, Art Station sayfasında yeniden tasarlanmış bir av tüfeği modeli yayınlamıştı:

(Resim kredisi: Dav0r)

Yenilenen aletli tüfek hakkında Dav0r, “Orijinalini çocukken tasarlamıştım ve bu ‘jant’ Kendin Yap tasarımının estetiği anında kazanan oldu,” diye yazdı. “Klasiği yeniden yapıp içinde bulunduğumuz on yıla taşımanın doğru olduğunu düşündüm.”

Facepunch topluluğu üyeleri için Ekim ayında bir cenaze töreni düzenlenecek ve Hezzy, Dav0r’ın ailesiyle paylaşmak üzere anıları topluyor.

Hezzy, “Onun yokluğunu derinden hissedeceğiz ve anısı kalplerimizde her zaman özel bir yere sahip olacak” diye yazdı.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.