Sağlık

Atopik Dermatit ve Bebekler: Ebeveynlerin Bilmesi Gereken 5 Şey

Atopik Dermatit ve Bebekler: Ebeveynlerin Bilmesi Gereken 5 Şey

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, bir bebeğin cildini düzenli olarak nemlendirmenin önemli olduğunu söylüyor. Akı Fabrikası/Getty Images
  • Kanadalı sağlık uzmanları, egzamalı bebeklerin ebeveynleri için bir ipucu listesi yayınladı.
  • Küçük çocuklarda egzamanın genellikle kabarık şişlikler ve kuru, kaşıntılı cilt olarak ortaya çıktığını belirtiyorlar.
  • Bebeğin cildini düzenli olarak nemlendirmenin ve gerektiğinde iltihap önleyici tedaviler kullanmanın önemli olduğunu söylüyorlar.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her on çocuktan biri, atopik dermatit olarak da bilinen egzama geliştirecek ve birçok ebeveyn genellikle durumu nasıl kontrol edeceğini bilmiyor.

Canadian Medical Association Journal’daki yeni bir makale, durumu yönetmeye ve yönetmeye yardımcı olmak için ebeveynlerin ve profesyonellerin bilmesi gereken beş şeyi önermektedir.

1. egzamayı tanımakçocuklarda bir

Bebeklerde ve çocuklarda egzama tipik olarak yanaklarda, karında, sırtta ve dış uzuvlarda kabarık şişlikler ve kaşıntılı, kuru ve tahriş olmuş cilt olarak ortaya çıkar.

Makalenin yazarları ayrıca dizlerin arkasında ve dirsek kıvrımlarında oluşan “klasik egzama”nın çocuklukta daha sonra ortaya çıkmayabileceğini de belirtiyorlar.

Bebek egzaması genellikle yaşamı tehdit etmese de, bebekler ve bakıcıları için hayatı zorlaştırabilir.

“Kızım 15 aylık ve doğduğundan beri ayak bileklerinde, dizlerinde, poposunda ve kollarında oldukça şiddetli egzama var. Bir gazeteci olan Liang Zhao, Healthline’a verdiği demeçte, hava değişiklikleri, alerjiler veya ciddi şekilde kuru cilt ile daha da kötüleşecek ve kanama noktasına kadar kaşınırsa daha da kötüleşecektir.” “Çocuk acil servislerine, üç çocuk doktoruna, beş pratisyen hekime ve bir çocuk dermatoloğuna (ailede çok sayıda doktorumuz var) danıştık. Çok farklı görüşler aldık. Bunun farkında olmak ve hazırlıklı olmak güzel.”

2. Çocuğunuz için doğru nemlendiriciegzama

Cildi düzenli olarak – ideal olarak günde iki kez – nemlendirmek, ebeveynlerin çocuklarının egzamasını kontrol etmesine yardımcı olabilecek önemli bir yoldur.

OKU  Düşük Cinsel Sürüş: Kisspeptin hormon enjeksiyonu hem erkeklere hem de kadınlara yardımcı olabilir

Bununla birlikte, çalışmalar, losyon, krem ​​veya jel olsun, nemlendirici tipinin normal nemlendirmeden daha az kritik olduğunu göstermiştir.

Bu yüzden uzmanlar, aileniz için neyin işe yaradığını kullanın diyor.

Dr., “Nemi kilitlemek ve alerjik/tahriş edici tetikleyicilerden kaçınmak çok önemlidir” dedi. Rebekah Diamond, New York’ta bir pediatri hemşiresi ve Columbia Üniversitesi’nde pediatri yardımcı doçenti.

Healthline’a verdiği demeçte, “Daha az ürünle başlayan ve gerektiğinde nemlendiriciler ekleyen cilt bakımına minimalist bir yaklaşım, cüzdanınız ve akıl sağlığınız için daha kolay” dedi.

Bununla birlikte, “herhangi bir nemlendirici” işe yarayabilirken, muhtemelen daha az potansiyel alerjen içerenleri bulmaya çalışmak en iyisidir.

Diamond, “Maalesef, konu bebek ürünleri pazarlamak olduğunda hiçbir şey her zaman kolay değildir ve ebeveynler artık kokular, tahriş edici maddeler ve katkı maddeleriyle dolu bir ‘egzama önleyici’ ürünler denizinden geçmek zorundalar” diye ekledi. “Atopik dermatitli bebekler genellikle tahriş edici bir madde cilde dokunduğunda meydana gelen alerjik reaksiyonlara sahip olduklarından, kelimenin tam anlamıyla herhangi bir şey reaksiyona neden olabilir (Aquaphor veya hafif kokulu petrol jölesindeki lanolin bile).

3. Anti-inflamatuar tedavi arayın

Yeni makalenin yazarları, çocuklarda atopik dermatitin anti-inflamatuar tedaviler gerektirdiğini söylüyor.

Bununla birlikte, doktorlar mümkün olan en düşük uygun gücü reçete etmeli ve steroid tedavisinin kullanımına “reaktif bir yaklaşımın” sadece hafif vakalarda alevlenmeler sırasında uygun olduğunu not etmelidir.

“Bebekler çoğunlukla kafa derisinde ve yüzünde egzama olur ve çoğu durumda egzama döküntülerini gidermek için çocuğun çocuk doktoru tarafından steroid kremler önerilir veya reçete edilir” diyor Dr. PM Pediatric Care’de pediatrik acil doktor ve kıdemli tıbbi danışman olan Christina Johns, Healthline’a verdiği demeçte. “Reçete talimatlarını dikkatli bir şekilde takip etmek ve kremi/merhemi sadece etkilenen bölgeye uygulamak önemlidir.”

OKU  Akdeniz diyeti bir kadının kalp hastalığı riskini %25 azaltabilir

Bu yaklaşım Zhao’nun kızı için iyi çalıştı.

“Yaklaşık bir ay boyunca mupirosin ve ardından topikal steroid verildi. Kızımda mupirosin ve steroid kullanmaya başladığımızdan beri, o tamamen farklı bir bebek” dedi. “Çok daha az seçici ve her yerde çizik kol giymek zorunda değil. O şimdi en mutlu çocuk.”

4. Reçete edilmedikçe antibiyotik kullanmaktan kaçının

Antibiyotikler genellikle ikincil egzama enfeksiyonlarını tedavi etmek için reçete edilir, ancak yazarlar, tedavinin, kısmen antibiyotik direncini artırma riskini azaltmak için, durumun altında yatan cilt iltihabını azaltmaya odaklanması gerektiğini söylüyorlar.

İstisna, enfeksiyonun sistemik hale gelmesi ve ateşe ve diğer sistemlere yol açmasıdır.

Daha sonra oral bir antibiyotik uygundur.

5. Yiyeceklerden Kaçınmak Gerekli Değildir (Ve Zararlı Olabilir)

Son olarak, birçok ebeveyn ve bazı uzmanlar, yiyeceklerden kaçınmanın çocuğun egzama semptomlarının şiddetini azaltabileceğine inanmaktadır.

Ancak araştırmalar bunu doğrulamamaktadır.

Uzmanlar, gıdalardan kaçınmanın bebeklerde ve çocuklarda alerjiye neden olabileceğini söylüyor.

Bu yüzden diğer egzama kontrol tedavilerine odaklanın ve çocuklarınızı normal şekilde besleyin diyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir