Sağlık

Vajina Temizliği Hakkında Yanlış Bilinenler

vajina temizliği

Vajina temizliği, vajina kendi florasına sahip bir organdır. Kadınlarda vajinal flora aslında sağlıklı olmakla ilişkilidir. Nitekim bir kadının yaşamı boyunca vajinasında çeşitli mikroorganizmalar yaşamaktadır. Nitekim bu bakteriler bebek doğumunun da sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Ancak toplumda yanlış bilinen bazı bilgiler nedeniyle vajinal temizlik yapılmaya çalışılmaktadır.

Vajina Temizliği Nedir?

Vajina temizliği doğal olarak vajinanın sahip olduğu floranın korunmasıdır. Ancak toplumda vajina temizliği denildiğinde çeşitli tamponlar, kozmetik maddeler ve fiziksel girişimler akla gelmektedir. Bu yollar ile vajina temizliği sağlanamamaktadır. Özellikle vajinanın florasının etkileyecek derecede kozmetik ürünleri kullanılması daha da vajina sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Vajina temizliği yapılmalı mı?

Vajinanın temizlenmesi için alternatif ürünler kullanılmasına gerek yoktur. Özellikle düzenli olarak duş alan ve çamaşırlarının temizliğine dikkat eden bir kadının ekstra bir şey yapmasına gerek yoktur. Ancak bazı kişiler vajinal duş yaparak özellikle temizlik sağlamaya çalışmaktadır. Bu durum tamamen yanlış olmakla beraber tıp otoriteleri tarafından da önerilmemektedir.

vajina temizliği

Vajina temizliği alternatif yollar ile kötü etkilenmektedir. Doğal olan vajinanın kendi temizliğidir.

Vajina Temizlik Ürünleri Kullanılması

Bir vajinanız varsa, muhtemelen saçma sapan vajina bakım ürünlerinin reklamlarını görmüşsünüzdür. Bu ürünler bölgeyi uyuşturan kimyasallar ve kokular içerir. Bazı kadınlar bu ürünlerin iltihapla başa çıkmalarına yardımcı olacağını düşünüyor, ancak genellikle daha ciddi sağlık sorunlarının temelini atıyorlar. Diğerleri, maddelere karşı alerjiye sahip olabilir ve bu da kronik iltihaplanma ve aşırı derecede kaşıntılı kontakt dermatit ile sonuçlanır. Sağlığınızı korumak ve ileride oluşabilecek sorunları önlemek için bu ürünlerden uzak durmanız önemlidir.

Bazı kadınlar vulvayı temizlemek için hijyenik mendil kullanmayı tercih eder. Bunlar genellikle hijyenik pedlerden daha uygun bir çözümdür, bu da bakteri ve terin çok hassas bir alana girmesine neden olabilir. Bunları evde veya hareket halindeyken kullanabilirsiniz. Antrenmandan sonra teri ve kanı temizlemek için harikadırlar. Hazır başlamışken, birkaç kokulu ürün deneyin ve kalıcı bir sorununuz varsa jinekoloğunuzu görmeyi unutmayın.

OKU  İşteki aptalca dikkat dağıtıcı şeyler mutluluğunuzu ve odaklanmanızı nasıl artırabilir?

Kaynaklar

Vajina

Vulva

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir