Sağlık

Reflüye Ne İyi Gelir?

reflüye ne iyi gelir

Reflüye ne iyi gelir diye merak edenlerin hayatlarını kolaylaştırabilecek oldukça pratik bilgileri yazımızın içinde bulabilirsiniz.

Reflüye Ne İyi Gelir ve Beslenme Tavsiyeleri

Reflüye ne iyi gelir sorusunun cevabını merak edenler, birçok yanlış beslenme alışkanlığının giderilmesine yardımcı olacaktır. Reflü toplumun %20 yirmisinde rastlanabilen oldukça rahatsız edici bir sindirim sistemi hastalığıdır. Özellikle yemek borusu ve mide arasında gırtlağa kadar ilerleyen ve mideden gelen asitlerin yol açtığı yanma şikayetini ortaya çıkaran bu hastalık kronik bir hal alabiliyor. Toplumsal olarak oldukça büyük bir kesimi rahatsız eden hastalığın bugün birçok sebebi bulunmaktadır. Yapmanız gereken sebepleri bilmeniz ve bu sebepleri en aza indirmeniz olacaktır.

Yemek Düzeninize Dikkat Edin

Reflü belirtileri soluk borusunda başlayan yanma veya gırtlağa kadar ulaşan mide asitlerinin ortaya çıkardığı acımtırak tat ve yine yanma hissiyle belirgin olarak kendisini gösterir. Genel olarak gece yatmadan önce veya geç yemek yenmesi, ardından da uykuya dalmak reflünün en büyük sebeplerinden biri olarak gösterilmektedir. Bu nedenle akşam yemeğini yiyebildiğiniz kadar erken yiyin. Şayet daha geç saatlerde yediyseniz yüksek bir yastıkla yatmanızda yarar var. Soluk borunuz yere paralel bir pozisyon almamalıdır.

reflü asitli gıdalar

Reflüye ne iyi gelir, Asitli gıdalar reflü şikayetlerinin artmasına neden olabilir.

Asitli Gıdalardan Uzak Durun

Reflüden korunmanın yolları arasında asitli gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmak da vardır. Farkına varılmayan konu, mide asitlerinin dışarıdan gelen asitler tarafından dengesiz bir şekilde çoğalmasıdır. Mide kendi asitik özelliğine sahiptir ve gıdaların özelliğine göre asit üretir. Ancak dışarıdan gelen ve asit oranı fazla gıdalar mide asit yoğunluğunun artmasına ardında da kusmasına neden olur. Mide kasılmalarının sonucu olarak da fazla asitler yemek borusundan yukarı kadar çıkarak yanmaya neden olur. Asitli gıdaları en aza indirmeniz ve özellikle gazlı içecekler, alkol ve benzerlerini mümkün olduğu kadar hayatınızdan çıkarmanız reflü oluşumunu engellemenize yetecektir.

OKU  Üreme faktörleri bir kadının kalp sağlığını nasıl etkileyebilir?

Baharat Kullanımına Dikkat Edin

Bazı baharatlar reflünün oluşmasına neden olur. Bunların başında gelen  yoğun aromasıyla kullanılan köridir. Çok fazla tüketildiğinde reflünün oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden reflüden korunmak için yapılması gerekenler beslenme alışkanlıklarını değiştirmek olmaktadır. Farklı baharat çeşitleriyle aşırı glikoz kullanımı da birçok soruna yol açmaktadır.

Dağa fazla sağlık yazısı okumak için kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Kaynaklar:

Yemek Borusu

Mide

Türl Gastroenteroloji Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir