Sağlık

Vaping nikotin ve THC, gençler ve genç yetişkinlerde depresyon ve kaygıyı nasıl artırabilir?

Vaping nikotin ve THC, gençler ve genç yetişkinlerde depresyon ve kaygıyı nasıl artırabilir?

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, elektronik sigara ile ilgili bir dizi sağlık sorunu olduğunu söylüyor. Jenny Jungle / Tıknaz
  • Son zamanlarda yapılan bir ankette, araştırmacılar, gençlerin ve genç yetişkinlerin daha fazla depresyon ve kaygı belirtisi gösterdiğini söylüyor.
  • Uzmanlar ayrıca bu maddelerin özellikle gençlerde beyin üzerinde etkileri olabileceğine dikkat çekiyor.
  • Etkilerin her insan için farklı olduğunu ve sıklıkla sıklık ve doza bağlı olduğunu söylüyorlar.

Amerikan Kalp Derneği 2.500’den fazla genç ve genç yetişkinle anket yaptı ve elektronik sigara nikotini ve esrardaki psikoaktif bileşen olan THC’nin depresyon ve anksiyete semptomlarındaki artışla bağlantılı olduğunu buldu.

Çalışma ön Sonuçlar adresinde sunulacak Epidemiyoloji, Önleme, Yaşam Tarzı ve Kardiyometabolik Sağlık Derneği Bilimsel Toplantıları 2023 bu hafta Boston’da.

Araştırma henüz hakemli bir dergide yayınlanmadı.

Araştırmacılar, önceki çalışmaların, genç yetişkinlerde elektronik sigara ile hem anksiyete hem de depresyon semptomları arasındaki bağlantıları belirlediğini bildirdi.

Ayrıca kapsül tabanlı e-sigara kullanımının sular altında Son yıllarda ergenler ve genç yetişkinler arasında

“Gençler uzun süredir tütün kullanımına karşı savunmasız durumda. [and] Kentucky’deki Louisville Üniversitesi’nde iletişim profesörü ve çalışma yazarı PhD Joy Hart, “nikotin ve diğer uyuşturuculardan daha fazla zarar görebilir ve tütün reklamcıları ve pazarlamacıları tarafından hedef alınabilir” dedi.

“E-sigara cihazları, yanıcı sigaralar ve pipolar gibi diğer tütün ürünlerine kıyasla nispeten yenidir, bu nedenle e-sigaraların popülaritesini daha iyi anlamak için, elektronik sigara içmenin nedenleri ve ergenler arasında ilişkili sağlık riskleri de dahil olmak üzere daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.” katma.

Genç Vaping Çalışmasından Ayrıntılar

Araştırmacılar yaşları 13 ila 24 arasında değişen 2505 genç ve genç yetişkinle, nikotinli elektronik sigaralar, yalnızca THC’li elektronik sigaralar, her ikisinin çiftli elektronik sigaraları ve hiç elektronik sigara kullanmamış olanlar arasındaki ruh sağlığı farklılıklarını ölçmek için anket yaptı.

Çalışma, hiç elektronik sigara kullanmamış veya halihazırda elektronik sigara kullanan (son 30 gün içinde elektronik sigara kullanmış olan) 1.921 kişiye odaklandı. Bunlardan 562 katılımcı hiç elektronik sigara kullanmadığını, 370’i yalnızca elektronik sigara kullandığını, 159’u yalnızca THC’yi ve 830’u çift elektronik sigara kullandığını bildirdi.

Yalnızca THC kullananların yaklaşık %70’i ve yalnızca nikotin kullananların ve ikili elektronik sigara kullananların yaklaşık %60’ı geçen hafta endişe, geçmişe dönüşler, panik ataklar ve durumsal kaygı gibi kaygı belirtileri yaşadığını bildirdi. Bu, hiç vaping yapmamış olanların yaklaşık% 40’ına karşılık gelir.

Saf nikotinli kağıtların, saf THC kağıtların ve ikili elektronik sigaraların yarısından fazlası geçen hafta depresyon gibi depresyon bildirdi. Bu, elektronik sigara kullanmayanların% 25’iyle karşılaştırılır.

OKU  Yoksulluk, stres ve travma çocuklarda beyin yapısını nasıl değiştirebilir?

Tüm elektronik sigara gruplarındaki insanların %50’sinden fazlası, kullanmayanların yaklaşık üçte birine kıyasla geçen yıl intihar düşünceleri olduğunu bildirdi.

Neden gençler, genç yetişkinler vape

İkili kağıtların ve sadece nikotin kullananların yaklaşık dörtte biri, sakinleşmek veya daha az stresli hissetmek için nikotin kullanmaya başladı.

Her iki gruptaki katılımcıların yaklaşık üçte biri, kaygıyı yönetmeye yardımcı olmak için vaping nikotini bildirdi.

Buna karşılık, yalnızca THC kullanan elektronik sigaraların yaklaşık yarısı bunu kaygı semptomlarını hafifletmek için yaptı.

Saf nikotinli elektronik sigaraların ve ikili elektronik sigaraların yaklaşık %20’si bunu depresyonu hafifletmek için yaptı. Yalnızca THC kullananların yaklaşık üçte biri THC’yi kullanmaya başladı ve neredeyse yarısı şu anda kendilerini daha az depresif hissetmelerine yardımcı olmak için TCH’yi kullanıyor.

elektronik sigara ve bağımlılık

Çalışma, ikili elektronik sigaraların saf nikotinli elektronik sigaralara göre nikotin bağımlılığını gösterme olasılığının önemli ölçüde daha yüksek olduğunu belirtiyor.

Nikotin ve THC’den oluşan ikili elektronik sigaraların elektronik sigaraya başladıktan sonra daha az depresif hissettiklerini bildirme olasılıkları önemli ölçüde daha yüksekken, nikotin elektronik sigaraların elektronik sigaraların depresif duyguları üzerinde hiçbir etkisi olmadığını bildirme olasılığı daha yüksekti. Araştırmacılar bunun, ürünlerin herhangi bir yararlı etkisinden ziyade iki kullanıcının bu ürünlere daha fazla bağımlı olmasıyla ilgili olabileceğini söylediler.

Hart, “THC’nin yaygın olarak elektronik sigara içildiğini bilmemize rağmen, bu kadar çok çift elektronik sigaraya sahip olduğumuza şaşırdık – saf nikotin elektronik sigaraların iki katından fazla,” dedi.

“İkili kullanım, vapingin bağımlılık yapıcı doğasını artırabilir veya bağımlılığa daha yatkın insanları cezbedebilir ve ayrıca depresyon semptomları üzerinde bir etkiye sahip olabilir” diye ekledi.

Nikotin ve THC’nin etkileri

Bir sinirbilimci ve bağımlılık uzmanı olan Ben Spielberg, Healthline’a, beyni farklı şekilde etkiledikleri için nikotin ve THC’yi eşit tutmanın zor olduğunu söyledi.

Etkinin çoğu, bireye ve nasıl alındığına bağlı doza bağlıdır.

Spielberg, “Birçok durumda, THC’nin depresyon ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olduğu gösterildi, ancak bu büyük ölçüde bireysel koşullara bağlı.” Dedi. “Elektronik sigara, THC veya nikotini tüketmenin yalnızca bir yoludur, bu nedenle, ister esrar ister tütün olsun, bir kişinin sigara içmekten deneyimleyeceği herhangi bir şey, dozajın aynı olması koşuluyla, ilgili kimyasalın buharlaştırılmasından da kaynaklanabilir. ”

Depresyonu olan kişilerin basit bir şekilde çift vape yapma olasılığının daha yüksek olduğunu da sözlerine ekledi.

OKU  Enfamil ProSobee Formülü Olası Bakteriyel Kontaminasyon Nedeniyle Geri Çağırıldı: Bilmeniz Gerekenler

Spielberg, “Uygulanabilir sonuçların, çalışmanın bunu açıklama yeteneğine bağlı olacağını düşünüyorum.” Dedi. “Artan çok maddeli uyuşturucu kullanımı, akıl hastalığında genel eğilimler. Depresyonun tedavisi, özellikle bir bağımlılık söz konusu olduğunda, büyük ölçüde bireyin ihtiyaçlarına bağlıdır.”

doktor Hawaii’deki Ohana Lüks Alkol Rehabilitasyonunun tıbbi direktörü Michael McGrath, Healthline’a THC ve nikotinin önemli faktörleri paylaştığını söyledi.

McGrath, “THC (tetrahidrokanabinol) ve nikotin, çalışmalarda kaygı ve depresyonla ilişkilendirilmiştir.” Dedi. “Her ikisi de beyindeki zevk merkezlerinin aktivasyonuna neden olur, ancak etkileri kısa ömürlüdür ve sonunda zevk merkezinin normal zevklere tepki verme yeteneğini bozabilir.”

“Her ikisini de kullanan kişilerde depresyon oranları daha yüksekti. Çalışmalar, gazetelerdeki iltihaplanmanın depresyonu tetikleyebileceğini göstermiştir” diye ekledi.

Marta De la Cruz, Balance Luxury Rehab için bir Klinik Psikologdur. Healthline’a, nikotin ve THC’nin halihazırda ruh hali sorunları olan genç insanlar için özellikle zararlı olabileceğini söyledi.

De la Cruz, “Ebeveynler, öğretmenler ve sağlık profesyonellerinin gençleri elektronik sigaranın tehlikeleri konusunda eğitmesi ve onlara stres ve kaygıyla başa çıkmaları için iyi başa çıkma becerileri kazandırması gerekiyor.” Dedi. “THC ve nikotin, beyin kimyasını değiştiren ve ruh halini ve kaygı düzeylerini etkileyebilen psikoaktif ilaçlardır.”

“Nikotin uyanıklığı ve uyarılmayı artırabilen bir uyarıcıdır, ancak aynı zamanda heyecan, sabırsızlık ve kaygıya da neden olabilir. Öte yandan THC, rahatlama ve mutluluğa ek olarak kaygı, paranoya ve panik ataklara neden olabilen bir kannabinoiddir. Gençler ve genç yetişkinler, elektronik sigarayı bir başa çıkma mekanizması olarak kullanabilirler, ancak bu, ruh sağlığını kötüleştirebilir ve bağımlılığa yol açabilir,” diye ekledi De la Cruz.

Elektronik sigara ile ilgili araştırma

Spielberg, tüketicilerin genellikle elektronik sigaralarda bulunan “yalnızca nikotin ile ilişkili olanların ötesinde sağlık sorunlarına yol açabilecek ağır metaller ve zararlı katkı maddeleri” gibi diğer maddelerin “sayısızlarını” unuttuklarını söyledi.

Spielberg, insanların başlangıçta sigara gibi geleneksel formlara daha sağlıklı alternatifler olarak pazarlandıkları için elektronik sigaraları yıllarca hafife aldıklarını söyledi.

Spielberg, “Elektronik sigara dumanı daha az rahatsız edici ve sigaradan kaynaklanan sıvıların tütün yaprağından daha az zararlı katkı maddesi ve yan ürün içerdiği düşünülüyor” dedi.

“Araştırma zaman alıyor ve hala vaping hakkında öğreniyoruz. Şirketler ürünlerini değiştirdikçe ve hükümetler onları daha iyi düzenlemeye çalıştıkça, e-sigaraların etrafındaki ortam değişken ve denetlenmesi zor” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir