Sağlık

Yeni bir uygulama günde 5 porsiyon meyve ve sebze yemenize nasıl yardımcı olabilir?

Yeni bir uygulama günde 5 porsiyon meyve ve sebze yemenize nasıl yardımcı olabilir?

Pinterest’te paylaş
Yeni bir uygulama, her gün ne kadar meyve ve sebze yediğinizi takip etmenize yardımcı olabilir. Göz açıp kapayıncaya kadar sonsuzluk/Getty Images
  • Araştırmacılar, her gün tükettiğiniz sebze ve meyve miktarını izleyen yeni bir Google uygulaması geliştirdi.
  • Uzmanlar, uygulamanın insanların günde önerilen 5 porsiyon meyve ve sebzeye ulaşmasına yardımcı olabileceğini söylüyor.
  • Ancak yeme bozukluğu olan kişiler için problemli olabileceğini söylüyorlar.
  • Bir izleme cihazı olmadan bile basit öğünlerin yerini alarak meyve ve sebze alımınızı artırabileceğinizi ekliyorlar.

Doğru miktarda meyve ve sebze yemenize yardımcı olmak için yeni bir uygulama geliştirildi.

SMART 5-A-DAY, Herkes için E olarak derecelendirilmiştir ve şu anda Google Play Store’da mevcuttur.

Her gün yenen toplam meyve ve sebze miktarını takip etmenize yardımcı olarak çalışır. Aynı zamanda uygun porsiyon boyutları hakkında eğitim sağlar.

Çalışmaları yöneten İngiltere’deki Bournemouth Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan PhD Katherine Appleton, porsiyon boyutlarını öğretmenin, yalnızca uygulamayı kullandıkları kısa süre için değil, uzun vadede yeme alışkanlıklarını iyileştirmek için güçlü bir araç olduğunu söyledi. ve bir basın bülteninde yeni uygulamanın geliştirilmesi.

Meyve ve sebze uygulamasının amacı

Gıda izleme uygulaması, Birleşik Krallık’taki insanlar arasında meyve ve sebzelerin eksik tüketimini ele almak için geliştirildi.

Public Health England, yetişkinlerin üçte birinden daha azının günde önerilen 5 porsiyon meyve ve sebzeyi yediğini bildiriyor.

Ajans, çocukların daha da az tükettiğini ekliyor. Örneğin, 2018 raporları, 5 ila 15 yaş arası çocukların %20’sinden azının aslında günde 5 porsiyon aldığını gösteriyor.

Araştırma yazarlarına göre önceki çalışmalar Bournemouth Üniversitesi’nden araştırmacılar, Birleşik Krallık’taki yetişkinlerin çoğunun günde 5 mesajın farkında olsalar da, hedefe ulaşmak için gereken anlayıştan veya araçlardan yoksun olduklarını keşfetti.

Beslenme çalışması pozitif potansiyel gösteriyor

Uygulamanın son sürümünü etkileyen pilot çalışma yayınlandı JMIR Msağlık Usağlık.

94 gönüllü dahil. 50 katılımcı uygulamayı 2 veya 4 hafta kullanırken, 44 katılımcı uygulamayı almadı. Araştırmacılar, çalışmanın bulgularının, uygulamanın genel gelişimini ve piyasaya sürülmesini formüle etmeye yardımcı olduğunu söyledi.

Birinci haftadan sonra, ikinci haftadan sonra ve 2. ve 4. haftalarda tekrar meyve ve sebze bilgi, tüketim ve davranışları değerlendirilmiştir.

OKU  Obezite ve metabolik sağlık kanser riskinizi nasıl etkileyebilir?

Araştırmacılar, faydaların küçük olduğunu ancak önemsiz olmadığını söyledi.

Çalışma yazarları basın bülteninde “Uygulamanın faydaları küçük olmasına rağmen, son değişiklikler nedeniyle etkinin artması muhtemeldir” diye yazıyor.

Gıda takip uygulamaları hakkında uzman görüşleri

Michigan’daki Trinity Health Lacks Cancer Center’da onkoloji beslenme uzmanı ve Academy sözcüsü MS, RD, CSO olan Amy Bragagnini, “Hastalarımın çoğu bana yiyecek izleme uygulamalarının daha iyi yemelerine yardımcı olmanın yararlı bir yolu olup olmadığını sordu” dedi. Beslenme ve Diyetetik.

Bragagnini, gıda izleme uygulamaları yararlı olsa da, Healthline’a insanları bir izleme uygulamasına başlamadan önce incelemelere bakmaya ve kayıtlı diyetisyenlerle konuşmaya teşvik ettiğini söyledi.

“Size uygun olanı bulduğunuzda, ne yediğiniz hakkında iyi bir fikir edinmek için bir süre her gün özenle kullanmanızı tavsiye ederim” diye ekliyor.

Pediatrik beslenme uzmanı ve Beslenme ve Diyetetik Akademisi sözcüsü MS, RD, CSP, LD, Amy Reed, uygulamanın yalnızca meyve ve sebze porsiyonlarını izlemesi halinde, Meyve ve Sebzelerin nerede olduğu konusunda kısa bir süre için farkındalık yaratmaya yardımcı olabileceğini söylüyor. sebzeler diyete sığabilir.

Ancak, izleme uygulamalarını kullanma önerilerinin duruma göre verileceğini de sözlerine ekledi.

Örneğin, dikkate alınması gereken şeyler, uygulamayı kullanıyor olabilecek kişinin yaşı olacaktır.

Reed, Healthline’a “Bu 18 yaşın altındaki bir çocuksa ve akıllı telefonu yoksa, ebeveynin uygulamayı kullanma ve çocuğu izleme olasılığını durdurur ve tartışırdım” dedi.

Yeme bozukluğu öyküsü olan kişiler için

Yemek takibi, yeme bozukluğu veya yeme bozukluğu öyküsü olan kişiler için genellikle önerilmez.

“Meyve ve sebze izleme uygulaması, sağlıklı ve besleyiciliği yoğun ürünlerin alımını artırmak için harika bir yol gibi görünüyor, ancak yeme bozukluklarına eğilimli birinin dengeli beslenmekten çekinip meyve tüketimini artırabileceği konusunda endişelenirim. ve sadece sebzeler, ”diyor Bragagnini.

“Bu, onları aşırı kilo kaybına ve potansiyel besin eksikliklerine yol açabilir” diye ekliyor. “Her zaman olduğu gibi, düzensiz yeme alışkanlıkları yaşayan herkese, herhangi bir yiyecek izleme uygulamasını indirmeden önce doktorlarıyla konuşmasını ve kayıtlı bir diyetisyenden tavsiye almasını tavsiye ederim.”

OKU  İşte kas inşa etmek için ne kadar proteine ​​ihtiyacınız var

Reed bu duyguyu yansıtıyor.

Bir müşterinin yeme bozukluğu geçmişi varsa ve alımlarını takip etmenin onlar için bir tetikleyici olduğunu bildirirse, o zaman bunu tavsiye etmeyeceğini söylüyor.

Newport Healthcare’de yeme bozuklukları klinik direktörü olan LMFT’den Kara Becker, Healthline’a yeme bozukluklarının ve yeme bozukluklarının her zaman yiyecek takibi tarafından tetiklenme olasılığının olduğunu söyler.

Becker, Healthline’a “Yiyecekle ilişkilerinde mücadele eden insanlar için, takip etmeyi seçtikleri yemek planının kişisel ihtiyaçlarına ve durumlarına uygun olduğundan emin olmak için kayıtlı bir diyetisyene danışmak en iyisidir” dedi.

Meyve ve sebzeleri izlemeden yayma seçenekleri

Bragagnini, “Üretim reyonunda yetersiz kalıyorsanız ve teknoloji uygulamalarını kullanmakla ilgilenmiyorsanız, yapılacak ilk şey bir saniyenizi ayırıp her gün halihazırda ne yediğinizi gözden geçirmektir” diyor.

Bu nedenle, tipik yemeklerinizi değiştirmek yerine, meyve veya sebze ekleyip ekleyemeyeceğinize bakın, diyor.

Reed, tüm öğünler ve atıştırmalıklarla birlikte meyve veya sebze yemenin başlamak için iyi bir yer olduğunu ekliyor.

“Bir kişinin egzotik meyve ve sebzelere girmesine gerek yok, sadece muz, mandalina, bebek havuç, bebek salatalık ve elma gibi kavraması kolay meyve ve sebzeleri ekleyin” diye ekliyor.

Son olarak, nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, kayıtlı bir diyetisyen, diyetinizdeki meyve ve sebzeleri artırmanın farklı yollarını öğretmek için harika bir kaynaktır, diyor Reed.

Bragagnini’den yemek planlama fikirleri

  • Yoğurt yerseniz, bunun yerine çeşitli meyveler atın veya meyve ve sebze smoothie yapın.
  • Humus ve cips yerseniz, cipsleri atlayın ve onun yerine bebek havuçları tercih edin.
  • Spagetti sizin için vazgeçilmezse, kullandığınız kıymaya mantar ekleyin ve güvende olmak için sosun içine biraz havuç atın.
  • Normal makarna yerine kabak eriştesini deneyin.
  • Öğle yemeği için nohut, avokado ve tavuklu karışık bir yeşil salata düşünün.
  • Karnabahar pirinci ile brokoli, mantar, havuç ve kar bezelyesinden oluşan sebzeli bir tavada kızartma lehine ara sıra etten vazgeçin. İstenirse ızgara tofu ekleyin.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir