Sağlık

Yüksek tansiyon: Günde 3 fincan kahve tansiyonu düşürebilir

Yüksek tansiyon: Günde 3 fincan kahve tansiyonu düşürebilir

Pinterest’te paylaş
Yeni bir çalışma, günde 3 veya daha fazla fincan kahve içmenin kan basıncını önemli ölçüde düşürmekle bağlantılı olduğunu gösteriyor. MoMo Productions/Getty Images
  • Yeni bir çalışma, üç veya daha fazla fincan kahve içmenin daha düşük tansiyonla bağlantılı olduğunu bulmuştur.
  • Kafein kan basıncını artırabileceğinden genellikle çok fazla kahve içilmemesi önerilir.
  • Bununla birlikte, kahve ayrıca kan basıncını düşürebilen bazı bileşikler içerir.
  • Bu çalışma, ölçülü kahve tüketiminin yüksek tansiyonu olan kişiler için güvenli olabileceğine dair kanıtlar sunmaktadır.

Dergide yayınlanan yeni bir çalışma besin günde üç veya daha fazla fincan kahve içmenin daha düşük periferik ve merkezi kan basıncı ile ilişkili olduğunu bildirmiştir.

Çalışmanın baş yazarına göre, Dr. Bologna Üniversitesi Tıp ve Cerrahi Bilimler Bölümü’nde doçent olan Arrigo FG Cicero, periferik ve merkezi kan basıncının arteriyel sertleşme ve yaşlanmanın belirteçleri olduğunu belirtiyor.

Hipertansiyonu olan yaşlı erişkinlerde, büyük arterler daha sert olma eğilimindedir, bu da daha yüksek sistolik kan basıncına (kan basıncı okumasının en yüksek sayısı) ve daha geniş bir nabız basıncına (en üst ve en alttaki sayılar arasındaki fark) neden olur.

Yazarlar raporlarında, kahvenin kan basıncı üzerindeki etkisinin hala tartışmalı olduğuna dikkat çekiyorlar, çünkü kahvenin kafein içeriğinin kısa vadede kan basıncını artırabildiği biliniyor.

Bununla birlikte, bu etkiler, kahvede bulunan ve kan damarlarını genişletmeye ve hücreleri serbest radikallerden korumaya yardımcı olabilecek antioksidanlar tarafından artırılabilir.

Düşük kan basıncına bağlı düzenli kahve içmek

Cicero ve ekibi, kafein ve kahvede bulunan diğer bileşikler arasındaki etkileşimin kan basıncı oluşumunu nasıl etkilediğini incelemek istedi.

Çalışmalarını yürütmek için Cicero’nun ekibi, Brisighella kalp çalışmasına katılan 720 erkek ve 783 kadın örneğini inceledi.

İlk olarak 1972’de başlayan bu devam eden çalışma, Brisighella adlı kuzey İtalya’nın kırsal bir kasabasını temsil eden rastgele seçilmiş bir örneklemi içeriyor.

OKU  Bu yaygın ilaçlar sessizce böbreklerinize zarar verebilir

Araştırmacılar, katılımcıların kan basıncına ve kahve içme alışkanlıklarına ve ayrıca kardiyovasküler sağlıkla ilgili diğer verilere baktı.

Verileri analiz ettiklerinde, kahve tüketiminin daha düşük tansiyonla ilişkili olduğunu buldular.

“Trend 2. yüzyıldan itibaren başlıyor gibi görünüyor. [cups of] günde kahve, ”dedi Cicero. “Bu nedenle, kahvenin kan basıncını yükseltebileceğinden endişe ediliyorsa, mevcut kahve içenlerin kahve içmeleri doğrudan yasaklanmamalıdır.”

Kahve Tansiyona Neden Yardımcı Olabilir?

Birmingham’daki Alabama Üniversitesi’nde Doktora ve Doktora Sonrası Araştırmacı, Tıp Departmanı, Nefroloji Anabilim Dalı Megan K. Rhoads, kahve tüketiminin kan basıncını düşürebileceği birkaç mekanizma olduğunu söyledi ve bunlardan bazıları hayvan çalışmalarında gösterildi.

“Kahve, akut durumlarda kan basıncını hem yükseltip hem de düşürebilen kafein içerir, ancak aynı zamanda antihipertansif etkiden sorumlu olabilecek antioksidanlar ve biyoaktif bileşikler de içerir” diye açıkladı.

Rhoads, sıçanlarda sistolik kan basıncını düşürebilen bir bileşiğe örnek olarak klorojenik asit sundu.

“Bağırsak mikrobiyotası tarafından işlendiğinde, klorojenik asit, nitrik oksit biyoyararlanımını artırabilen ve kan basıncını düşürebilen metabolitlere ayrılır.”

doktor Texas Tech Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi El Paso’da dahiliye bölümü başkanı ve dahiliye profesörü olan Debabrata Mukherjee, “Kafein (özellikle tipik olarak kahve içmeyen kişilerde) kan basıncını yükseltebilse de, miktar Kahvedeki diğer biyoaktif bileşiklerin oranı, bu etkiyi kan basıncı üzerinde nihai nötr ila pozitif etki ile dengeler.

Mukherjee’ye göre kahve çekirdeklerinde en yüksek konsantrasyonda bulunan klorojenik asit, kahvedeki en önemli kan basıncını düşüren bileşiklerden biri olarak kabul ediliyor. Quercetin de bir rol oynayabilir.

Yüksek tansiyonu olanlar kahve içmeli mi?

doktor Ohio Eyalet Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi’nde kardiyolog olan Jim Liu, bu çalışmanın küçük ve belirli bir popülasyona odaklanmış olmasına rağmen, sonuçlarının kahvenin kan basıncını nasıl etkilediğine dair önceki bulgularla tutarlı olduğunu söyledi.

OKU  Diz ve kalça protezi: Yeni hidrojel enjeksiyonu enfeksiyonu azaltmaya yardımcı olabilir

“Kahve, tüketildikten sonra kan basıncını aniden yükseltebilir, ancak makul miktarlarda kahvenin genel olarak yüksek tansiyon veya kalp hastalığı gibi uzun vadeli sorunlara yol açtığına dair gerçekten tutarlı bir kanıt yok” dedi.

Bu, yüksek tansiyonu olan insanlar için ne anlama geliyor?

“Bu çalışma, ölçülü miktarda kahve tüketen hipertansif hastalar için, ölçülü miktarda kahve içmeye devam etmenin sorun olmadığı ve kan basıncını olumsuz etkilemediği konusunda daha fazla güven verici veri sağlıyor. Bir şey olursa, ölçülü kahve tüketimi tansiyona yardımcı olabilir” dedi Liu.

Mukherjee, ılımlı tüketimin yaklaşık dört veya beş fincan kahveye eşit olacağını, ancak bunun mevcut şiddetli hipertansiyonu olan kişiler için tavsiye edilmediğini de sözlerine ekledi.

bu Amerikan kalp derneği Kan basıncını artırabileceği için insanlara “çok fazla” kahve içmemeleri tavsiye edildiğine dikkat çekiyor. Ayrıca uyku sorunlarına, kalp çarpıntısına ve endişeye neden olabilir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Chia tohumları kan basıncını düşürmeye ve kanser riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir

Sağlık

Kalp hastalığı riskinizi azaltmak ister misiniz? karpuz yemeyi dene

Sağlık

Sertleşmiş arterleri olan kadınların kalp krizlerini önlemek için erkeklerden daha fazla tedaviye ihtiyacı vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir