Sağlık

Yetişkinler Arasında DEHB İlaç Reçeteleri Artıyor – Bilmeniz Gerekenler

Yetişkinler Arasında DEHB İlaç Reçeteleri Artıyor - Bilmeniz Gerekenler

Pinterest’te Paylaş
COVID-19 salgını sırasında yetişkinlere yönelik DEHB reçeteleri önceki yıllara göre keskin bir şekilde arttı. Milko/Getty Images
 • Yeni bir çalışma, yetişkinlere yönelik DEHB ilaç reçetelerinin, önceki yıllara kıyasla COVID-19 salgını sırasında keskin bir şekilde arttığını bildirmektedir.
 • Benzodiazepinler, opioid kullanım bozukluğunu tedavi etmek için kullanılan ilaçlar ve antidepresanlar dahil olmak üzere diğer ilaç kategorileri düzenli eğilimler göstermeye devam etti veya değişmeden kaldı.
 • Yetişkinlerde DEHB reçetelerindeki artış belirsizdir.
 • Uzmanlar, faktörlerin teletıplara yaygın erişim, pandemiye bağlı zihinsel sağlık sorunları ve kontrollü madde reçetelemesindeki değişiklikleri içerebileceğini söylüyor.

Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA) yeni bir araştırması, yetişkinlere yönelik DEHB reçetelerinin sayısının COVID-19 salgını sırasında önemli ölçüde arttığını gösteriyor. Ancak artışın nedenlerini açıklığa kavuşturmak zordur.

10 Ocak’ta yayınlanan yeni bir makalede JAMA PsikiyatriAraştırmacılar, 2018’den 2022’ye kadar COVID-19 salgını öncesinde ve sırasında farklı ilaç sınıflarına yönelik eğilimleri incelemek için ulusal reçeteleme verilerini kullandı.

Araştırmacılar çalışmaya aşağıdaki ilaç kategorilerini dahil etti:

 • Benzodiazepinler (anksiyete ilaçları)
 • Buprenorfin (opioid kullanım bozukluğu ilacı)
 • Antidepresanlar
 • uyarıcı ve uyarıcı olmayan DEHB ilaçları

Gittikçe daha fazla yetişkin DEHB ilacı kullanıyor

DEHB ilaç reçeteleri pandemi sırasında keskin bir şekilde arttı; uyarıcı olmayan DEHB reçetelerinde %32, uyarıcı DEHB ilaçlarında ise genel olarak %10 artış görüldü.

Bu arada, diğer üç sınıf değişmeden kaldı veya salgın öncesi eğilimlerle aynı doğrultuda kaldı. DEHB reçetelerindeki artış 20 ila 39 yaş arasındaki yetişkinler arasındaydı.

“Kötüye kullanım potansiyeli yüksek” olduğuna inanılan kontrollü maddeler olan DEHB için Çizelge II uyarıcıları arasında Dexedrine ve Adderall gibi amfetaminler, metamfetamin (Desoxyn) ve metilfenidat (Ritalin) yer alır.

Çizelge II uyarıcıları için reçete yazma eğilimleri pandemiden önce nispeten sabitti ancak 2020 ile 2022 arasında keskin bir şekilde arttı. Genel olarak reçeteler %14 arttı.

Bu arada, merkezi sinir sistemi üzerinde etkili olan Tenex (guanfacine) ve seçici bir norepinefrin geri alım inhibitörü olan Strattera (atomoksetin) gibi uyarıcı olmayan DEHB ilaçlarının reçeteleri %32 arttı.

OKU  Östrojen: Ömür boyu maruz kalma inme riskini nasıl azaltabilir?

“Tamamen şaşırdığımı söyleyemem [by these findings]“ dedi Dr. Stanford Üniversitesi’nde klinik psikiyatri profesörü Elias Aboujaoude Healthline’a söyledi.

“Uygulamalı bir doktor ve kültürel gözlemci olarak, uyarıcılara olan ilginin son yıllarda istikrarlı bir şekilde arttığını açıkça gördüm” diye ekledi. Aboujaoude araştırmaya dahil değildi.

DEHB reçetelerindeki artışa ne sebep oluyor?

Çalışma yazarları, pandemi sırasında rol oynamış olabilecek çok sayıda faktörden bahsediyor ancak reçete yazma eğilimlerindeki değişikliği belirli bir şeye bağlama konusunda ayrıntılı bilgi vermiyor.

Reçete yazmayı etkilemiş olabilecek pandemi dönemi faktörleri şunlardır:

 • Sağlık hizmetleri ve teslimattaki aksaklıklar nedeniyle ilaçlara erişimde değişiklikler
 • Telesağlık hizmetlerinin ve çevrimiçi eczanelerin yükselişi
 • Tecrit ve karantinaların iş, sosyal ve aile yaşamında neden olduğu değişiklikler
 • İzolasyona bağlı zihinsel sağlık sorunları

Araştırma, DEHB ilaç reçetelerindeki en büyük artıştan hemşirelerin diğer gruplardan daha fazla sorumlu olduğunu ortaya koyuyor.

Hemşireler pandemi sırasında önceki iki yıla göre %57 daha fazla uyarıcı reçete etti; Uyarıcı olmayan DEHB ilaçlarında pandemi döneminde %75 oranında artıştan hemşireler sorumluydu.

Teletıp şirketleri reçete yazmak için her zaman doktorlara güvenmezler.

Abdoujaoude, “Bu çevrimiçi platformlardan bazılarının terapistlerden çok eğitmenlere ve doktorlardan çok hemşirelere güvendiğini biliyorum” dedi.

“Antrenman seviyelerindeki bu farklılığın bunun bir açıklaması olup olmadığını merak ediyorum. Bunun daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyan bir şey olduğunu düşünüyorum” dedi.

Teletıp yoluyla daha fazla DEHB ilacı reçete ediliyor

Pandemi sırasında, İlaçlarla Mücadele İdaresi (DEA) ve Sağlık ve İnsani Hizmetler Departmanı, özellikle de Madde Bağımlılığı ve Ruh Sağlığı Hizmetleri İdaresi (SAMHSA) dahil olmak üzere federal kurumlar, uyarıcılar da dahil olmak üzere kontrollü maddelerin reçetelenmesine ilişkin kuralları revize etti. DEHB ait, rahat.

Değişiklikler, doktorlara ve hemşirelere teletıp yoluyla ilaç yazma konusunda daha fazla esneklik sağladı ve hastaların önceden gerekli olan yüz yüze tıbbi muayeneleri atlamasına olanak tanıdı. Değişiklikler aynı zamanda reçete yazanların eyalet sınırlarının ötesinde reçete yazmasına da olanak tanıdı.

OKU  Biden, insülin ve diğer Birliğin Durumu paket servisleri için 35 dolarlık üst sınır istiyor

Bu değişiklikler, salgın sırasında etkili bir şekilde daha fazla çevrimiçi ve tele sağlık hizmetinin kapısını açtı.

Bu hizmetlerden bazıları haklı olarak gerekli ilaçlara erişimin artmasına yardımcı oldu Tedarik zinciri sorunları Sağlık sistemi zarar görürken, kötü şöhretli aktörler de ortaya çıktı.

Bu tür kötü aktörlerin en bariz örneği, Adderall ve Xanax gibi kontrollü maddelerle ilgili reçete yazma uygulamaları nedeniyle ABD Adalet Bakanlığı tarafından soruşturma altında olan teletıp girişimi Cerebral’di.

Şirket ayrıca hizmetlerini tanıtmak için TikTok ve Instagram gibi sosyal medya platformlarını da kullandı; bunların bazıları daha sonra yanıltıcı olduğu gerekçesiyle kapatıldı.

Teletıp ve rahat reçete yazma denetimi, bazılarının DEHB ilaç reçetelerindeki artışın karşılanmayan ihtiyaçtan ziyade aşırı reçeteden kaynaklanıp kaynaklanmadığı konusunda spekülasyon yapmasına yol açtı.

Ancak çalışmanın yazarları, konuyu açıklığa kavuşturmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu konusunda uyarıyorlar.

Pek çok faktörün etkili olması nedeniyle bazı uzmanlar reçetelerdeki artışa neyin sebep olduğunu anlamak için henüz çok erken olduğunu söylüyor.

“2018-2022 döneminde DEHB ilaç reçetelerinde gözlenen artışı açıklığa kavuşturmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var” dedi Dr. Anish Dube, Amerikan Psikiyatri Birliği Çocuklar, Ergenler ve Aileleri Konseyi Başkanı.

“Yazarların işaret ettiği gibi, olası açıklamalar muhtemelen çok faktörlüdür” diye ekledi (Dube yeni çalışmaya dahil değildi).

Nihai sonuç

Yeni bir çalışma, pandemi sırasında DEHB ilaç reçetelerinin önceki yıllara göre arttığını öne sürüyor. İncelenen diğer ilaç sınıfları ya pandemi öncesi eğilimlerini korudu ya da değişmeden kaldı.

Artan sayıda DEHB ilacı reçetesinin nedeni belirsizdir, ancak aşırı reçete yazmanın veya pandeminin ortaya çıkardığı karşılanmayan ihtiyaçların bir sonucu olabilir.

Uzmanlar, DEHB ilaçlarına yönelik artan talebi daha iyi anlamak için daha fazla veriye ihtiyaç duyulduğunu söylüyor.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir