Sağlık

Yüksek tansiyon için belirli tedaviler beyin sağlığını iyileştirmeye nasıl yardımcı olabilir?

Yüksek tansiyon için belirli tedaviler beyin sağlığını iyileştirmeye nasıl yardımcı olabilir?

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, kan basıncını yakından takip etmenin önemli olduğunu söylüyor. Asya Molochkova/Stocksy
  • Araştırmacılar, bazı yüksek yoğunluklu tansiyon tedavilerinin beyin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini söylüyor.
  • Tedavilerin beynin perivasküler bölgelerindeki yolları temizleyerek işe yaradığını söylüyorlar.
  • Uzmanlar, sağlıklı bir diyet, düzenli egzersiz, yeterince uyku ve aşırı uyarılmadan kaçınma ile iyi bir beyin sağlığını koruyabileceğinizi söylüyor.

göre bir yoğun hipertansif tedavi, beynin perivasküler bölgelerindeki hasarı iyileştirmede veya tersine çevirmede daha ılımlı tedaviden daha etkiliydi öğrenmek üzerinde sunulan Amerikan İnme Konferansı 2023 gelecek hafta.

Henüz hakemli bir dergide yayımlanmayan çalışmada, araştırmacılar 658 kişinin beyin MRG taramalarını inceledi.

Veriler, Temmuz 2016’da son MRG’lerle 2010’da başlayan SPRINT-MIND alt çalışmasından alınmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 67 olup, yüzde 60’ı kadındır.

Tüm katılımcılar yüksek tansiyona sahipti, ancak daha önce hiçbirine diyabet, demans veya inme teşhisi konmamıştı. Yaklaşık 4 yıllık ortalama takip süresi vardı.

Kan basıncı çalışması nasıl yapıldı?

Bilim adamları analizlerinde katılımcıları iki gruba ayırdı.

243 kişilik bir grup, 120 mm Hg hedef sistolik basınçla hipertansiyon için yüksek yoğunluklu tedavi gördü.

199 kişilik ikinci grup, 140 mmHg hedefiyle standart bakım aldı.

Tüm katılımcılar, çalışmadan önce ve sonra bir MRG’de beyindeki perivasküler boşlukların miktarı açısından analiz edildi.

Dr. Sandra Narayanan, vasküler nörolog ve California’daki Pacific Neuroscience Institute’daki Pacific Stroke & Neurovascular Center’da nörogirişimsel cerrah.

“Yaş, iltihaplanma, demiyelinizan hastalıklar veya nörodejeneratif süreçlerle büyüyebilirler. Suyun ve metabolik atığın beyinden atılmasına yardımcı oluyorlar” dedi.

Amerikan Kalp Derneği’ne göre, normal kan basıncı 120/80 mmHg’nin altındadır. Yetişkinlerde sistolik basınç (üst sayı) 120 ila 129 mm Hg ve diyastolik basınç 80 mm Hg’nin altındaysa, bu yüksek tansiyon olarak sınıflandırılır.

Hipertansiyon, zamanla yüksek kalan 130 mm Hg veya daha büyük bir sistolik basınç veya 80 mm Hg veya daha yüksek bir diyastolik basınçtır.

OKU  10 ABD'li yetişkinden 3'ü uyku sorunları bildiriyor: nasıl daha iyi dinlenilir

Araştırmacılar yüksek tansiyon tedavisi hakkında ne öğrendiler?

Çalışmanın başında perivasküler boşlukların hacmi her iki grupta da benzerdi.

Ancak yaklaşık dört yıllık hipertansif tedaviden sonra yoğun bakım grubundaki perivasküler alanların hacmi önemli ölçüde azaldı. Standart tedavi grubunda değişmedi.

Araştırmacılar, önceki araştırmaların etkili kan basıncı kontrolünün beyin sağlığı için gerekli olduğunu gösterdiğini belirtti.

Mevcut çalışma, perivasküler alanların dinamik olduğunu ve yoğun kan basıncı düşürme ile azaltılabileceğini düşündürmektedir.

Bu, beyindeki toksinlerin daha iyi ortadan kaldırılması ve beyin sağlığının iyileştirilmesi ile bağlantılı olabilir. Araştırmacılar, hipertansiyonun perivasküler alan üzerindeki etkilerini tersine çevirmeye de yardımcı olabileceğini bildirdi.

“Hipertansiyon ve yüksek kan basıncının, serebrovasküler sağlık ve biliş de dahil olmak üzere beyin sağlığını kötüleştirdiği gösterildi” dedi Dr. Yousef Hannawi, Beyin Damar Hastalıkları ve Nörokritik Bakım Bölümü geçici müdürü ve Ohio Eyalet Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi Nörobilim Yoğun Bakım Ünitesi tıbbi direktörü.

Hannawi, Healthline’a “Yükselen kan basıncının beyne zarar verdiği tüm mekanizmaları ve kan basıncını kontrol etmenin aşağı akış etkilerini ne ölçüde ortadan kaldırdığını veya tersine çevirdiğini hala anlamıyoruz.”

“İkilemin bir kısmı, tansiyon tedavisinin amacını bilmektir” diye ekledi. “Bu çalışma daha sıkı kan basıncı yönetimi gerektiriyor. Ancak hipertansif beyin hasarını tersine çevirmede olumlu bir adımdır.”

Çalışma, perivasküler boşlukları değiştirmenin bilişsel yeteneği geliştirip geliştirmeyeceğini belirlemeye çalışmadı. Araştırmacılar bunun bir sonraki adım olacağını belirlediler. Bununla birlikte, toksinleri daha etkili bir şekilde ortadan kaldırmanın demans gelişme olasılığını azaltabileceğini umuyorlar.

Narayanan, “Orta derecede kan basıncı kontrolü, daha az beyaz madde hiperintensitesi, beynin MRI taramasında parlak beyaz görünen bölgeleri ve bunama gibi hastalıklarla bağlantılıdır” dedi. “Yüksek tansiyonun kontrol edilmesi, uzun vadede iskemik veya hemorajik felce neden olabilen kırılgan serebral arterlerin skarlaşması, daralması veya tıkanması gibi uç organ hasarı riskini azaltır.”

OKU  CDC, Bebek Maması ve Göğüs Pompasında Bulunan Ölümcül Bakterileri Uyarıyor: Ebeveynlerin Bilmesi Gerekenler

Beyin sağlığınızı iyileştirmek için yapabilecekleriniz

Narayanan, “İleri yaş gibi nörodejeneratif hastalıklar için birçok risk faktörü ilerleyici olma eğilimindedir” diyor. “İlişkili klinik özelliklerden bazıları değiştirilebilirse, bu sakat bırakan ve yaygın hastalıklar için yaşamın kalitesi ve miktarı üzerinde çok büyük bir potansiyel klinik etki vardır.”

Çalışma sonuçlarına göre, sağlıklı bir beyin için kan basıncının izlenmesi ve kontrol edilmesi şarttır.

Alzheimer Derneği, daha fazla meyve ve sebze içeren az yağlı Akdeniz diyeti gibi besleyici bir diyet önermektedir. Yeni bir şeyler öğrenerek zihninizi eğitmek de önemlidir.

Davranış bilimcisi, ilişki koçu ve Mutluluk Hipotezi yönteminin mucidi Clarissa Silva, aşağıdakileri hayatınızda uygulamanızı öneriyor:

  • bir uygulama. Günde en az 30 dakika aerobik egzersiz, beynin yeni nöronlar oluşturmasına yardımcı olur.
  • Uyumak. Düzensiz uyku alışkanlıkları, optimal bilişsel işlevi engeller ve gün boyunca beyin sisi semptomlarını kötüleştirebilir.
  • duyusal aşırı yük. Çoklu görev üretkenliği azaltabilir ve beynimizin sürekli aşırı uyarılmasına katkıda bulunabilir. Bireysel görevlere odaklanmak ve sonraki görevler arasında duraklamak beynin nöroplastisitesini geliştirmeye yardımcı olur.
  • çözülmemiş travma. Travma karar vermeyi etkiler, benlik saygısını etkiler ve bilişsel işlevi bozar. Travmayı deneyimli bir profesyonelle tedavi etmek, mevcut bilişsel bozukluğu tersine çevirmeye başlayabilir ve gelecekteki dejeneratif hastalıkları önleyebilir.

Silva, Healthline’a “Ekran süresini sınırlamak nöron yenilenmesine yardımcı olabilir” dedi. “Bir rutin uygulayın. Uyanır uyanmaz ve yatmadan bir saat önce cihazınızı kontrol etme ihtiyacınızı azaltmaya çalışın. Beynimizin gün boyunca katlanmak zorunda kaldığımız sürekli duyusal aşırı yükten kurtulması gerekiyor.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir