Sağlık

Kuş gribi: Sağlık profesyonelleri tarafından yanıtlanan 9 yaygın soru

Kuş gribi: Sağlık profesyonelleri tarafından yanıtlanan 9 yaygın soru

Pinterest’te paylaş
Kuş gribi (kuş gribi olarak da bilinir) öncelikle kuşlar ve tavuklar gibi evcil kümes hayvanları arasında yayılmasına rağmen, insanlar da dahil olmak üzere memelilere de yayılabilir. Tao Xu/Getty Images
 • H5N1, sağlık yetkililerini endişelendiren bir kuş gribi türüdür.
 • Virüs yaklaşık 25 yıldır var ve nadiren insanlara yayılıyor
 • Bununla birlikte, diğer memelilerdeki salgınlara ilişkin son raporlar, yetkilileri durumu yakından izlemeye sevk etti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) 11 Mart 2020’de COVID-19’u bir pandemi ilan etmesinden bu yana, diğer virüsler de çok sayıda dolaşımda.

2022’de California ve New York, belirgin lezyonları olan viral bir enfeksiyon olan maymun çiçeğine yanıt olarak olağanüstü hal ilan etti. Ve hastalıkların (COVID, grip ve RSV) bir “üçlü hastalığı” bu kış uzmanları alarma geçirdi.

İnsanlar hastalık hakkında konuşmaktan ve duymaktan bıkmış olabilir. Ancak uzmanlar artık kuş gribi olarak da bilinen başka bir virüs olan H5N1 influenza hakkında endişeli.

8 Şubat Çarşamba günü sanal bir brifingde DSÖ yetkilileri, insanlara yönelik riskin düşük olduğunu ancak yakından izlenmesi gerektiğini vurguladı.

Yine de, kümes hayvanlarını ve kuşları yaygın olarak etkileyen bir virüs olan H5N1’in yayılması, kuş gribinin başka bir salgına yol açıp açmayacağı da dahil olmak üzere soruları gündeme getiriyor.

Kuş gribi, olası tehlikeler ve kendinizi en iyi nasıl koruyacağınız hakkında en sık sorulan bazı soruların sağlık uzmanlarından yanıtları aşağıdadır.

Kuş gribi nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi kuş gribi, genellikle kuşları enfekte eden influenza virüsünün başka bir çeşididir.

Stony Brook Çocuk Hastanesi Pediatrik Bulaşıcı Hastalıklar Birimi Şefi Sharon Nachman, “Grip virüsü sadece insanları değil, aynı zamanda kuşları ve diğer memelileri de birden fazla türe bulaştırabilir” dedi. “Başka bir türü her enfekte ettiğinde, dış proteinlerinin bazılarını değiştirme ve önceki bir enfeksiyondan koruyucu antikorları değersiz hale getirme şansı var.”

Mevcut endişeler, H5N1 olarak bilinen bir kuş gribi türüyle ilgilidir. CDC’ye göreH5N1’in ilk vakası 1996’da Çin’in güneyinde evcil bir su kuşunda tespit edildi.

“H5N1, adını virüs üzerinde bulunan yüzey proteinlerinden alıyor ve bir tür kuş gribi” diyor Dr. Jason Zucker, New York-Presbyterian/Columbia Üniversitesi Irving Tıp Merkezi’nde bulaşıcı hastalık uzmanı.

Kuş gribi insanlara bulaşır mı?

Evet, Nachman kuş gribinin insanlar da dahil olmak üzere memelilere yayılabileceğini söylüyor. 1996-97 yılları arasında, 860 kişi Çin ve Hong Kong’da meydana gelen salgınlarla virüs bulaştı.

OKU  Hastanelerdeki maske gereklilikleri, COVID-19 Omicron iletimini yavaşlatmak için çok az şey yapmış olabilir

Yine de, bu virüsü hiç duymamış olabilirsiniz. Bunun bir nedeni var.

Zucker, “Kuş gribi nadiren insanlara bulaşıyor” diyor. “Bu olduğunda, genellikle enfekte bir hayvanla yakın temas yoluyla olur. İnsandan insana bulaşma bildirilmiş olsa da nadirdir ve en çok aynı evde yaşayan insanlar arasında görülür.”

Zucker, enfeksiyonun bir hayvandan, genellikle bir kuştan bir insana şu yollarla yayıldığını söylüyor:

 • tükürük
 • dışkı
 • burun akıntısı

İnsanlarda kuş gribinin belirtileri nelerdir?

Zucker, “Bildirilen semptomlar, yaygın grip semptomlarına benzer ve bildiğimiz gibi, hafif hastalıktan daha şiddetli hastalığa kadar değişen grip gibi” diyor.

Kuş gribinin yaygın semptomları şunları içerebilir:

 • Öksürük
 • Ateş
 • boğaz ağrısı
 • Kas ağrısı
 • Baş ağrısı
 • nefes almada zorluk

Kuş gribi son zamanlarda hayvanlar arasında neden bu kadar hızlı yayılıyor?

Uzmanlar net olmadığını söylüyor.

“[When H5N1 was first discovreed]Kroll’un baş tıbbi danışmanı, Kroll Enstitüsü üyesi ve Weil Cornell Pandemi Önleme ve Müdahale Merkezi direktörü Dr. “O zamandan beri esas olarak kuşlar ve ara sıra enfekte olmuş memeliler – kaplanlardan tilkilere ve foklara kadar her şey – ve nispeten az sayıda insan arasında dolaştı.”

Ancak yakın tarihli bir rapor, Ekim ayında İspanya’da çiftlik vizonunda bir H5N1 salgını tespit etti. Hakemli olmayan bir ön baskı, 2021 yazında New England’da foklarda olası bir salgın olduğunu bildirdi.

Şimdi farklı olan ne?

Varma, “Bilim adamları, kuşlar uzun mesafeler uçup diğer hayvanlarla temas ettiğinde veya kuşlar hayvanlar tarafından yendiğinde, dünyanın farklı bölgelerine ve farklı hayvanlara öncelikle yayıldığına inanıyor” diyor. Ancak virüsün kendisinden çevresel koşullara kadar bu virüsün nasıl yayıldığını belirleyen tüm faktörleri hala anlamıyorlar” dedi.

Kuş gribi insanlarda ne kadar ölümcül?

Uzmanların yakından izlediği ama henüz bilmediği bir şey. CDC’ye göre1996-97 H5N1 salgınının ölüm oranı %50’den fazlaydı. Ancak bu, virüsün yirmi yıldan fazla bir süre sonra aynı etkiye sahip olacağı anlamına gelmez.

Nachman, “Grip virüsünün belirli bir varyantının ne kadar ölümcül olacağını söylemek için henüz çok erken” diyor. “Tipik olarak, bu virüsün serotipleri sürüklediği mevsimler ve serotipleri değiştirdiği daha nadir mevsimler vardır. Kayma, yıldan yıla küçük bir değişiklik olduğu anlamına gelir. Yani geçen yıl grip olduysanız, bu yıl grip olmuş halini gördüğünüzde çok hastalanma olasılığınız daha düşük.”

OKU  2023'te kalp hastalıklarının tedavisi ve önlenmesinde en önemli ilerlemeler

Nachman, “Eğer ertelenmiş bir virüsse, sizi korumaya yardımcı olan antikorlara sahip olma olasılığınız daha düşüktür ve bu nedenle hastalanma olasılığınız daha yüksektir” diyor.

Başka bir deyişle, yetkililer hala emin değil.

Kuş gribi normal grip gibi mevsimsel midir? Eğer öyleyse, bahar konusunda iyimser olmalı mıyız?

“Hastalık izni”nin sonuna geldiğimizi ummuş olabilirler. Şimdi kuş gribi haberleri endişelendiriyor. Nachman, kuş gribi mevsimselliği hakkındaki sorulara yanıt olarak çok tanıdık bir koro sağladı.

Nachman, “Bu, neyin dolaştığını bekleyip görme ve ardından bilimi takip etme meselesi” diyor.

Varma da aynı fikirde ve ekliyor: “Kuzey ve güney yarımkürede farklı mevsimler olduğu için, kuş gribinin dünyanın herhangi bir yerinde dolaşıyor olma ihtimali her zaman vardır.”

Uzmanlar neden şimdi kuş gribiyle ilgili endişelerini dile getiriyor?

Zucker, 2023’te doğrulanmış insan kuş gribi vakası olmadığını belirtiyor. Ancak JAMA’ya göre vizondaki ve muhtemelen fok gibi diğer hayvanlardaki salgınlar, “memelilerden memelilere bulaşmanın neden olduğu” H5N1’in ilk büyük salgınlarıydı. Rapor Pazartesi günü yayınlandı. Yazarlar, “H5N1’in insanlara yayılabileceğine dair korkuları tazeledi” dedi.

Zucker, “Bu, birden fazla türü etkileyen büyük bir salgın ve vizon gibi hayvanlarda memeliden memeliye bulaşmanın insanlara yaklaştığını doğruladığını görüyoruz” diye açıklıyor.

Kuş Gribi Başka Bir Küresel Salgını Tetikleyebilir mi?

Korku budur. Bu mümkün mü? Belki, ama söylemek için çok erken.

Zucker, “Bu, dikkatli bir izleme gerektiriyor ve bunun insanları etkileyip etkilemeyeceğini veya nasıl etkileyeceğini bilmiyoruz, ancak uyanık kalmak önemlidir” diyor.

Kuş gribinin insanlara veya hayvanlara yönelik tehlikelerini azaltmak için insanların yapabileceği bir şey var mı?

Sizin veya bir hayvanın kuş gribine yakalanma riskini azaltmak için, CDC tavsiye eder:

 • Hasta veya hasta görünenler de dahil olmak üzere vahşi hayvanlarla doğrudan temastan kaçının
 • Ölü kuş işleme politikaları eyalete ve yere göre değişir. Yerel yetkililer tarafından çöpe bir karkas atmanız istenirse, eldiven giyin veya Plastik torba ters döndü
 • mevsimsel grip aşısı olmak

Zucker, “Ve her zaman olduğu gibi, iyi el hijyeni önemlidir” diyor.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir