Sağlık

Zayıflama ilacı Semaglutide yemeğin tadını etkiler mi?

Zayıflama ilacı Semaglutide yemeğin tadını etkiler mi?

Pinterest’te paylaş
Son raporlarda, insanlar semaglutide alırken belirli yiyeceklerin nasıl tat aldıklarını veya onları memnun ettiklerini anekdot olarak tanımlamışlardır. Maskot/Getty Images
  • Semaglutide, hem tip 2 diyabet tedavisi hem de kilo yönetimi için kullanılabilen bir ilaçtır.
  • İlaç Rybelsus, Ozempic ve Wegovy isimleri altında satılmaktadır.
  • İlaç, potansiyel faydaları nedeniyle son zamanlarda sosyal medyada birçok kişinin dikkatini çekti.
  • Ayrıca, ilacın insanların belirli yiyecek ve içecekleri tatma biçiminde değişikliklere neden olduğuna dair son zamanlarda anekdot raporları da var.
  • Uzmanlar, tüm tedavilerin yan etki riski taşıdığına dikkat çekiyor.

Semaglutide, hem potansiyel yararları ve riskleri hem de son üretici kıtlığı nedeniyle son zamanlarda sosyal medyada ve haberlerde çok fazla ilgi gören bir ilaçtır.

İlaç, tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri kontrolü için Rybelsus ve Ozempic isimleri altında pazarlanmaktadır. Rybelsus, bir hastanın günlük olarak aldığı semaglutidin oral bir versiyonudur, Ozempic ise haftada bir kez cilt altına verilen enjekte edilebilir bir versiyondur.

İlacın uzun etkili, enjekte edilebilir bir formu, yüksek tansiyon veya yüksek kolesterol gibi kilo ile ilgili bir durumu olan obez veya fazla kilolu yetişkinlerde kilo yönetimi için Wegovy adı altında da satılmaktadır.

Dr. New York City’deki Lenox Hill Hastanesinde bir endokrinolog olan Caroline Messer, Healthline’a söyledi.

“Benzer şekilde, bir doktor bu ilacı aşırı kilolu veya obez olan ve hatta insülin direnci geliştirebilecek bir hastaya reçete edebilir” diye ekledi.

Semaglutid tipik olarak diyet değişikliği ve düzenli egzersizle, bazen de metformin gibi diğer ilaçlarla birleştirilir.

Bu ilacı almanın potansiyel riskleri nelerdir?

Herhangi bir ilaç gibi, semaglutid de potansiyel faydaya karşı tartılması gereken olası yan etki riski taşır. Bazı hastalar diğerlerinden daha fazla yan etki yaşayabilir.

“En sık görülen yan etkiler, çoğunlukla mide boşalmasını yavaşlatan ilaca bağlı olarak mide bulantısı ve karın ağrısıdır. Yiyecekler midede daha uzun süre kaldığı için mide bulantısı veya hazımsızlığa neden olabilir” dedi. Üniversite Hastaneleri Diyabet ve Obezite Merkezi Obezite Programı direktörü Dr. Revital Gorodeski Baskin, Healthline’a verdiği demeçte.

“Genelde bu yan etkiler birkaç ay içinde azalır veya kaybolur. Çoğu hasta yan etkileri tolere ettiğini söylüyor” diye ekledi.

OKU  Probiyotik Gazlı İçecekler Bağırsak Sağlığınızı İyileştirmenize Gerçekten Yardımcı Olabilir mi?

Diğer yaygın yan etkiler iştah azalması, geğirme, gaz, kusma, ishal ve kabızlığı içerir.

Kan şekerini düşüren herhangi bir ilaç gibi, semaglutid de düşük kan şekeri ataklarına neden olabilir.

Nadir vakalarda hastalarda pankreatit, böbrek hasarı, safra kesesi hasarı veya şiddetli alerjik reaksiyon gibi ciddi yan etkiler görülebilir. Farelerde yapılan araştırmalar, ilacın tiroid C-hücre tümörleri riskini de artırabileceğini düşündürmektedir.

Gorodeski Baskin, “Semaglutide, bir kişinin pankreatit öyküsünün yanı sıra kişisel veya ailede medüller tiroid kanseri öyküsü varsa kontrendikedir.” Dedi.

Bir hastada kontrol edilmesi zor yan etkiler gelişirse, doktorları tedavi planlarında değişiklik önerebilir.

Semaglutide nasıl çalışır?

Semaglutide, tip 2 diyabeti tedavi etmek ve bazı durumlarda kilo yönetimine yardımcı olmak için kullanılan bir ilaç sınıfı olan glukagon benzeri bir peptit-1 reseptörü agonistidir (GLP-1 RA).

“GLP-1 RA’lar, diyabet ve obezite tedavisini temelden değiştirdi” dedi Dr. Cleveland, Ohio’daki Üniversite Hastanelerinde bir endokrinolog olan Gregg Faiman, Healthline’a söyledi.

GLP-1 RA’lar, iştahı ve kan şekerini düzenlemeye yardımcı olan bir hormon olan GLP-1’i taklit eder. Bu ilaçlar sindirimi yavaşlatır, insülin üretimini artırır ve karaciğerde depolanan şekerin salınımını azaltır, bu da iştahı frenlemeye ve kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olur.

Semaglutidin en yeni seçeneklerden biri olduğu çeşitli GLP-1 RA türleri geliştirilmiştir.

Araştırma semaglutidin sadece kan şekerini ve kiloyu düşürmeye yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda tip 2 diyabetli kişilerde kalp hastalığı riskini de azalttığını düşündürmektedir.

Yemeğin tadını değiştirir mi?

Sosyal medya ve haberlerde yer alan son raporlarda, bazı insanlar semaglutide alırken belirli yiyeceklerin nasıl tat aldıklarını veya onları nasıl memnun ettiklerini anekdot olarak anlatmışlardır.

Örneğin, Insider kısa bir süre önce, bir kadının ilacı alırken kahve, çikolata, kıyma ve en sevdiği çörekli sandviçten aldığı tadı kaybettiği bir vaka bildirdi.

Reddit sosyal medya platformundaki bir ileti dizisinde, benzer şekilde çekiciliğini yitirmiş veya istenmeyen bir acı tat geliştirmiş favori yiyecekleri tarif eden posterler vardı. “Dün aniden bir şey oldu…dışarı‘ bir afiş yazdı. “[My favorite french fries] tadı acı ben. Onları daha önce hiç böyle tatmamıştım. Neredeyse ağlayacaktım. Bu aptalca şeyleri seviyorum ve aniden patates şeklindeki metal parçaları gibi tat alıyorlar.

OKU  Kalp Sağlığınızı İzlemenize Yardımcı Olabilecek 5 Apple Watch Özelliği

Messer ve Gorodeski Baskin, Healthline’a bazı hastalarından benzer raporlar aldıklarını söyledi. Bu tür değişiklikler bazı hastalar için rahatsız edici veya sıkıntı verici olabilirken, diğerleri onları daha az rahatsız edici ve hatta aşermeyi yönetmede yardımcı bulabilir.

Messer, “Yemeğin daha az zevkli olduğunu ve çoğu zaman aynı tadı vermediğini kesinlikle duydum” dedi. “Ancak, yiyecek daha az düşman hale geldikçe ve hastanın baş boşluğunu daha az işgal ettikçe, yiyecekle olan ilişki kaçınılmaz olarak iyileşir.”

Buna karşılık Faiman, semaglutide alırken tat alma duyularında değişiklik veya yeni yiyeceklerden tiksinme geliştiren hiçbir hasta duymadığını söyledi. İlacı alan kişilerde yeme alışkanlıklarındaki değişiklikleri, tatlardaki veya gıda isteksizliklerindeki değişikliklerden ziyade iştah azalmasına bağlar.

“Semaglutide herhangi bir şekilde bir hastadan bu şikayeti hiç duymadım” dedi. “Çoğu, iştahlarının azaldığını ve eskisi kadar yemek yiyemediklerini söylüyor.”

A küçük çalışma 2020’den itibaren semaglutide alan kişilerde gıda lezzetini inceledi ve plasebo alanlara kıyasla anlamlı bir fark bulamadı.

Son darboğazların etkisi

Semaglutide reçete edilen bazı hastalar, yüksek talep ve üretici sıkıntısı nedeniyle son aylarda ilaca erişimde zorluk yaşadı.

Hem Ozempic hem de Wegovy, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve dünyadaki diğer ülkelerde yetersizdi.

“Özellikle Ozempic için beklenenden daha yüksek talep nedeniyle [have been] İlaç almanın zorlukları,” dedi Faiman. “Bunlar artık büyük ölçüde çözüldü. Hastalarımda bazı hastalara numune verebildik. Diğerleri ilaçlarını eczaneden alabilir, ancak daha küçük miktarlarda – üç ayda bir yerine ayda bir.”

Gorodeski Baskin, Healthline’a bazı hastaların semaglutid reçetelerini doldurmak için birden fazla eczaneye seyahat etmek zorunda kaldığını söyledi. Bazı durumlarda, ilaca erişimi olmayan hastalara farklı bir tedavi önermek zorunda kalmıştır.

“Çoğu durumda, alternatif bir GLP-1 agonisti reçete etmeme yol açtı – ve alternatif semaglutid kadar iyi olmadığı için hayal kırıklığına yol açtı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir