Sağlık

Yüksek tansiyon, bazı insanlarda nevrotik davranışa katkıda bulunabilir

Yüksek tansiyon, bazı insanlarda nevrotik davranışa katkıda bulunabilir

Pinterest’te paylaş
Yeni bir çalışma, yüksek tansiyonun kaygı ve nevrotik kişilik özelliklerine katkıda bulunabileceğini düşündürmektedir. Maskot/Getty Images
  • Son araştırmalar, yüksek tansiyonun nevrotik davranışlarda artışa yol açabileceğini düşündürmektedir.
  • Yüksek kan basıncı (hipertansiyon) kalp krizi, inme ve diğer sağlık sorunları için bir risk faktörüdür.
  • Hipertansiyon birden fazla nedenden sorumluydu. 670.000 ölü 2020’de Amerika Birleşik Devletleri’nde.

Nevrotiklik, korku, endişe, zihinsel stres, öfke, suçluluk ve depresyon gibi olumsuz duyguları deneyimleme eğilimi ile karakterize edilen bir kişilik özelliğidir. Araştırmalar bunun daha kötü sağlık sonuçlarıyla bağlantılı olduğunu gösteriyor.

“Nevrotiklik puanları daha yüksek olan bireyler, kardiyovasküler hastalıklar ve Alzheimer hastalığı gibi diğer hastalıklar dahil olmak üzere kronik hastalıklara yakalanma riskine daha yüksek eğilimlidir ve [they] Tallahassee’deki Florida Eyalet Üniversitesi’nde Davranış Bilimleri ve Sosyal Tıp Bölümü’nde profesör olan PhD Angelina Sutin, erken ölüm riskinin arttığını söyledi.

Ek olarak, “nevrotiklik, zihinsel sağlık bozukluklarının en güçlü kişilik belirleyicisidir” dedi ve “kötü fiziksel sağlık sonuçlarına katkıda bulunabilir.”

Bir popülasyondaki bu kişilik özelliğinin seviyesi de zaman içinde değişebilir.

Örneğin güncel bir öğrenmek COVID-19 salgını sırasında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki gençler arasında nevrotikliğin arttığını buldu.

Nevrotikliğin kötü sağlık sonuçları riskini artırdığı bilinmesine rağmen, yeni bir çalışma, bağlantının bazı durumlarda diğer yöne gidebileceğini öne sürüyor.

Dergide yakın zamanda yayınlanan büyük bir genetik çalışmanın sonuçlarına göre, özellikle yüksek diyastolik kan basıncının nevrotikliğe neden olma olasılığı yüksektir. Genel Psikiyatri.

tansiyon nasıl ölçülür

Kan basıncı, biri yukarıda (sistolik) ve biri aşağıda (diyastolik) olmak üzere iki sayı ile ölçüm olarak ifade edilir. Örneğin 120/80 mmHg.

Sistolik kan basıncı, kalp kasıldığında kan damarlarındaki basıncı temsil eder.

Buna karşılık diyastolik, damarlar gevşediğinde kalbin kasılmaları arasındaki kan damarlarının basıncıdır.

Yüksek tansiyon sağlık risklerini artırabilir

Yüksek tansiyon olarak da bilinen yüksek tansiyon, risk faktörü kalp krizi, inme ve diğer sağlık sorunları.

Bu durum, 670.000 ölü Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre 2020’de Amerika Birleşik Devletleri’nde.

OKU  Starbucks kahveye zeytinyağı koyar. denemeli misin

Yetersiz beslenme, egzersiz eksikliği ve yüksek düzeyde stres, yüksek tansiyonunuz olup olmadığını etkilerken, genler da rol oynar.

Yüksek tansiyon gibi nevrotik davranışı etkileyebilir

Yeni çalışmanın yazarları, bu gerçeği, Mendel randomizasyonu adı verilen bir teknik kullanarak kan basıncı ile belirli kişilik özellikleri arasındaki bağlantıyı keşfetmek için kullandılar.

Çoğunlukla Avrupa kökenli insanlardan alınan kan örneklerinden alınan birkaç büyük genetik veri setine güvendiler.

Araştırmacılar kan basıncının dört özelliğine baktılar – sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı, nabız basıncı ve hipertansiyon. Ayrıca dört psikolojik durumu incelediler – kaygı, depresif belirtiler, nevrotiklik ve öznel iyi oluş.

Analizleri, diyastolik kan basıncının nevrotiklik üzerinde “önemli nedensel etkilere” sahip olduğunu, ancak kaygı, depresif semptomlar veya öznel iyi oluş üzerinde olmadığını gösterdi.

Diğer kan basıncı özellikleri, dört psikolojik durumla ilgisizdi.

Araştırmacılar, sonuçlarının belirli sınırlamalarını kabul ettiler. Örneğin, genetik veriler esas olarak Avrupa kökenli insanlardan geldiğinden, sonuçlar diğer popülasyonlar için geçerli olmayabilir.

Buna ek olarak, araştırmacılar, bir genin hem diyastolik kan basıncını hem de nevrotikliği etkileyebileceği pleiotropiyi de ekarte edemediler. Bu, ikisi arasındaki bağın daha güçlü görünmesini sağlayabilir.

Ruhsal durumların sağlığa etkileri

Kan basıncını ve zihinsel durumları birbirine bağlayan mekanizmaları tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var, ancak çalışma bu ilişkiye yeni bir yön katıyor.

Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde psikiyatri profesörü olan Lewina Lee, “Araştırmacıların kan basıncından nevrotikliğe doğru nedensel bir yönü destekleyen kanıtlar bulduğunu görmek büyüleyici, ancak tersi değil” dedi. “Bu sonuçlar için olası mekanizmalar ve açıklamalar hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum.”

Bununla birlikte, önceki araştırmalar, nevrotikliğin – ve ilgili zihinsel durumların – genel sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini göstermiştir.

Örneğin, iki çalışma – içinde 2007 ve 2013 – daha yüksek nevrotiklik seviyelerini kardiyovasküler hastalıktan ölme riskinin daha yüksek olmasıyla ilişkilendirdi.

Ancak Lee, çalışmaların tasarlanma şeklinden dolayı, katılımcıların başlangıçta kardiyovasküler hastalığa sahip olabileceğini söyledi. “Dolayısıyla nevrotikliğin kardiyovasküler hastalıkların gelişmesine neden olup olmadığını söylemek için yeterli bilgi yok” dedi.

OKU  Michael Phelps'in 2023'te akıl sağlığıyla ilgilenmeyi planladığı 5 yol

Diğer araştırmalar, nevrotiklikle yakından ilişkili psikolojik faktörlerin sağlık üzerindeki etkilerini incelemiştir.

bir meta-analiz kaygısı olan kişilerde, kaygısı olmayan kişilere göre 1,5 kat daha fazla kardiyovasküler hastalık riski buldu.

Lee, “Bu sonuçlar, analizler başlangıçta kardiyovasküler hastalığı olmayan kişilerle sınırlıyken bile devam etti” dedi.

Bunlara ek olarak, Araştırma depresyonun koroner arter hastalığı için bir risk faktörü olduğunu ve mevcut koroner arter hastalığı olan kişilerde ölüm riskini artırdığını göstermektedir.

Nevrotikliği Tedavi Etmek Sağlık Sonuçlarını İyileştirebilir mi?

Nevrotiklik kötü sağlık sonuçlarıyla ilişkilendiriliyorsa, nevrotikliği tedavi etmek fiziksel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olur mu?

Sutin, bu soruya henüz bir cevabımız olmadığını söyledi.

“Sadece son birkaç yılda araştırmacılar, nevrotikliğin müdahale yoluyla değiştirilip değiştirilemeyeceğini titizlikle test ettiler” dedi ve “yapabilir” dedi.

dahil herhangi bir tedavinin olup olmadığını göstermek için ek araştırmalara ihtiyaç vardır. İlaç Tedavisi ve Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) – daha iyi sağlık sonuçlarına yol açabilir.

Lee, anksiyete, depresyon ve travma sonrası stres bozukluğu (PTSD) gibi nevrotiklikle ilişkili bozuklukların tedavi edilmesinin kalp hastalığının tekrarlamasını önleyebileceğini gösteren araştırmalara işaret etti.

Örneğin, araştırmalar stresi azalttığını gösteriyor – örneğin bilişsel davranışçı terapi ve transandantal meditasyon — mevcut kardiyovasküler hastalığı olan kişilerde kalp krizi, felç ve diğer kalple ilgili olayların riskini azaltabilir.

Bununla birlikte, TSSB’yi tedavi etmenin kardiyovasküler hastalığa yakalanma riskini azaltıp azaltmayacağına dair araştırmaların karışık olduğunu söyledi.

Yine de, “bu alanda daha fazla araştırma için hala çok yer var” dedi.

Sutin, nevrotiklik ve sağlık arasındaki ilişkinin her iki yönde de devam etmesini bekliyor, “böylece nevrotiklik kötü sağlık sonuçlarıyla ilişkilendiriliyor, ancak kötü sağlık da nevrotikliği artırabilir.”

“Bu döngüyü kırmak, uzun vadeli sağlık ve esenliği iyileştirmek için önemli olacak” dedi.

İlgili yazılar
Sağlık

Kalp yetmezliği riskiyle ilişkili göğüs ağrısı ve erektil disfonksiyon için ilaç almak

Sağlık

Başta alkol olmak üzere madde kullanımına bağlı kalp kaynaklı ölümler artıyor

Sağlık

Günün erken saatlerinde yemek yemek kalp hastalığı riskini azaltabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir