Sağlık

Diz osteoartriti: Yeni bir kan testi tanı ve tedaviye nasıl yardımcı olabilir?

Diz osteoartriti: Yeni bir kan testi tanı ve tedaviye nasıl yardımcı olabilir?

Pinterest’te paylaş
Yeni bir kan testi, osteoartriti teşhis etmeye yardımcı olur. Aleksandar Nakiç/Getty Images
  • Araştırmacılar, biyobelirteçleri kullanan yeni bir kan testinin diz osteoartritinin teşhisini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini söylüyor.
  • Yeni testin osteoartritin daha hızlı teşhis edilmesine yardımcı olabileceğini ve böylece tedavilerin daha erken başlayabileceğini ekliyorlar.
  • Uzmanlar, diz osteoartritinin öngörülemezliği ile başa çıkmaya da yardımcı olabileceğini söylüyor.

Kuzey Carolina’daki Duke Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, dizdeki osteoartritin ilerlemesini teşhis etmede yeni bir kan testinin mevcut yöntemlerden daha doğru olduğunu söylüyor.

Yeni testin, şu anda etkili tedavileri olmayan bir hastalık için araştırmayı ilerletmeye ve yeni tedavilerin keşfini hızlandırmaya yardımcı olabileceğini söylüyorlar.

Araştırmacılar, tıp uzmanlarının osteoartritin ilerleme riskini doğru bir şekilde belirleme ve tahmin etme konusunda güvenilir bir yöntemden yoksun olduğunu ve bunun da doğru deneklerin tedavileri test eden klinik deneylere kaydedilememesine yol açtığını söylüyor.

Çalışmaları bugün Science Advances dergisinde yayınlandı.

Dr. Çalışmanın baş yazarı ve Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi patoloji ve ortopedi bölümleri tıp profesörü Virginia Byers Kraus yaptığı açıklamada.

Kraus, durumu bir “tavuk-yumurta çıkmazı” olarak nitelendirdi.

“Yakın gelecekte, bu yeni test, klinik deneylere dahil edilmesi gereken, ilerleyici hastalık riski yüksek olan – X-ışınlarında hem ağrı hem de kötüleşen hasar gösterme olasılığı yüksek olan kişilerin – belirlenmesine yardımcı olacak” diye ekledi. “O zaman tedavinin mantıklı olup olmadığını öğrenebiliriz.”

Osteoartrit kan testi çalışmasından ayrıntılar

Osteoartrit, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yaygın eklem hastalığıdır.

BT etkilenmiş 60 yaş üstü kadınların %13’ünde ve erkeklerin %10’unda önemli bir engellilik nedenidir.

Araştırma ekibi, kanda hastalığın ilerlemesiyle bağlantılı bir düzineden fazla molekülü izole ettiklerini söyledi.

Araştırmacılar sonunda kan testini 13 proteine ​​​​karşılık gelen 15 biyobelirteç kümesine indirdiler. Diz osteoartriti olan 596 kişide, belirteçlerin progresyon gösterenlerin %73’ünü progresif olmayanlardan doğru bir şekilde tahmin ettiğini bildirdiler.

OKU  TikTok BORG trendi, aşırı içki içmenin başka bir biçimi mi?

Osteoartrit Çalışmasına Yanıt

doktor New York’ta bir romatolog olan Stella Bard, Healthline’a çalışmanın rakamlarından etkilendiğini söyledi.

Bard, “Bu inanılmaz bir yüzde,” dedi. “Görünüşe göre bu durum için araştırma tedavisi asla işe yaramıyor. Ve şimdi x-ışınları aracılığıyla teşhis etme şeklimiz pek doğru değil. Semptomlarla gerçekten ilişkili değil.”

Bard, Healthline’a osteoartritin romatoid artritten farklı olduğunu, bunun için “diğer enflamatuar artritte etkili olan durum için çok sayıda faydalı hastalık modifiye edici maddeye veya tedaviye sahibiz” dedi.

“Şu anda sadece zerdeçal, omega-3, tylenol ve kondroitin, NSAID’ler (nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar), lidokain ve hyaluronik asit, PRP ve steroidler gibi eklem içi enjeksiyonları önerebiliyoruz” diye ekledi.

Artroz kan testi ne kadar faydalıdır?

Önemli soru bundan sonra ne olacağı, dedi Dr. California, Irving’deki Hoag Ortopedi Enstitüsü’nün kıdemli tıbbi direktörü Alan Beyer, Healthline’a söyledi.

Beyer, Healthline’a “İlk tepkim iyi, şimdi ne olacak?” “Görüntüleme, klinik deneyim veya yeni bir kan testi yoluyla bunu onayladıktan sonra, şimdi ne olacak?”

Diz osteoartriti teşhisinin herhangi bir ortopedi cerrahı için oldukça standart bir uygulama olduğunu belirtti.

Beyer, “Görüntüleme bugün bize çok şey anlatıyor” dedi. Muayene odasında hastalarla yıllarca süren klinik deneyim daha da fazlasını ortaya koyuyor. Teşhisinizi doğrulamak için bir kan testi iyi olur, ancak hastaya ne pahasına olur?

Beyer, kan testinin araştırmacılar için osteoartriti tedavi eden doktorlardan daha iyi bir araç olduğunu söyledi.

“Pratik ortopedik cerrahların çoğu için kritik olduğunu düşünmüyorum, ancak akademisyenler veya araştırmacıların osteoartriti tedavi edecek bir ilaç için tedavileri araştırması faydalı olabilir” diye ekledi.

Yeni kan testleri osteoartrit tedavisine nasıl yardımcı olabilir?

doktor Joshua Carothers, Amerikan Ortopedi Cerrahları Akademisi Üyesi ve mobil sağlık hizmeti VIP StarNetwork’ün Baş Tıbbi Görevlisidir.

OKU  Apple Airpod'lar ve diğer kablosuz kulaklıklar işitme cihazı olarak nasıl kullanılabilir?

Carothers, mevcut osteoartrit tedavilerinin, etkiler kadar nedenleri de ele almadığını söyledi. Carothers, Healthline’a doğru bir kan testinin bunu değiştirmeye yardımcı olabileceğini söyledi.

“Osteoartrit için güncel tedaviler var. Bununla birlikte, öncelikle hastalığın ilerlemesiyle birlikte gelen ağrı, şişme ve sakatlık gibi semptomları tedavi etmeyi amaçlıyorlar” dedi. “Genellikle bu, ortak bir değiştirme prosedürüyle sonuçlanır. Bunlar semptomlar üzerinde etkilidir, ancak osteoartritin hastalık sürecini durdurmada veya tersine çevirmede etkili bir tedavimiz olmadığını söylemek doğru olur.”

Osteoartritin karmaşık dokuları, enzimatik süreçleri ve altta yatan etiyolojileri içeren çok faktörlü olduğunu ekledi.

Carothers, “Şu anda, ortalama klinisyen veya ortopedisti artritin derecesi veya ilerleme olasılığı konusunda bilgilendirmek için yaygın olarak kullanılan moleküler veya kan testi yöntemleri yok” dedi. “Test yöntemlerimiz öncelikle hastanın öyküsünü ve fizik muayenesini, röntgen filmlerini ve manyetik rezonans görüntüleme gibi daha gelişmiş görüntülemeyi içerir. (MRI’lar) maliyetli ve zaman alıcıdır ve osteoartriti takip etmenin etkili bir yolu değildir.”

Osteoartritin öngörülemezliğine karşı koyun

Carothers, %73 doğruluk oranına sahip bir kan testinin osteoartritin öngörülemezliğini ortadan kaldırmaya yardımcı olabileceğini söyledi.

“Kıkırdağın mevcut durumunu ve artritin bir süre boyunca ilerleme olasılığını doğru bir şekilde tanımlayabilen bir kan testine kesinlikle çok ilgi olacaktır” dedi. “Farklı hastalarda hangi tedavi modalitelerinin en etkili olacağının tahmin edilmesine izin verecek ek yararlı bilgiler olacaktır.

“Osteoartrit hastalarda kesinlikle öngörülemez; Bazıları için yıllarca nispeten istikrarlı olabilirken, diğerleri için oldukça hızlı ilerleyebilir. Bu bilgi, gelecekteki tedavileri planlarken hem hastalar hem de doktorlar için çok yardımcı olacaktır” diye ekledi Carothers.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir