Oyun Haberleri

Bağımsız geliştirici, yayıncıyla anlaşmazlık devam ederken kendi oyununa karşı DMCA’yı yayından kaldırma başvurusunda bulundu

Bağımsız geliştirici, yayıncıyla anlaşmazlık devam ederken kendi oyununa karşı DMCA'yı yayından kaldırma başvurusunda bulundu

Aralık ayında, Conradical Games’ten Conrad Grindheim en son sürümü için Steam sayfasını tahrif etti. (yeni sekmede açılır), The Outbound Ghost ve insanlardan onu diğer platformlardan satın almamalarını istedi. Alışılmadık hareket, stüdyo ile yayıncı Digerati arasındaki bir anlaşmazlığın sonucu olarak geldi. Conradical, Digerati’yi oyunun konsol bağlantı noktalarını yanlış kullanmakla ve Steam sürümünü onay almadan satışa çıkarmakla suçladı ve oyunun haklarından feragat etmesini talep etti; Digerati, Conradical’i sözleşmesini ihlal etmeye teşebbüs etmekle suçlayarak dava açtı.

Steam sayfası geri yüklendi (yeni sekmede açılır) nispeten kısa bir sırayla, ancak şimdi, bu sefer Conradical tarafından yapılan bir DMCA yayından kaldırma talebi nedeniyle tekrar gitti. Yeni bir videoda Grindheim, anlaşmazlığı dostane bir şekilde çözme çabalarının başarısız olmasının ardından bu adımı attığını söyledi.

Grindheim, videoda The Outbound Ghost’un konsol bağlantı noktalarıyla ilgili şikayetlerini yineledi ve Digerati’ye yönelik geçmişteki eleştirilerini savundu. Grindheim, “Yayıncı, yayınlanacak sürümün kararlaştırılan kalite standartlarına uygun olduğuna inanmamız için bizi yanılttı,” dedi. “Yayıncımız olarak onlara güvendik ama asla güvenmemeliydik.

“Oyuncuları konsol sürümlerinin durumu hakkında uyarmasaydık, bu sektördeki itibarım kendi hatam olmadan sonsuza kadar mahvolacaktı.”

Grindheim ayrıca Digerati’yi, yayıncının stüdyoya belirli bir meblağ borçlu olduğunu kabul ettiğini söylemesine rağmen “telif ücreti olarak tek bir dolar” ödememekle suçladı ve The Outbound Ghost tarafından kazanılan gelirleri eksik bildirdiğini iddia etti. “alt lisanslama”, genellikle bir yayıncı bir oyunun fiziksel sürümünü yayınlamak istediğinde veya genellikle dış ortakların gerekli olduğu Çin gibi sıkı denetime tabi bölgelerde oyunu piyasaya sürmek istediğinde kullanılır. Grindheim, uygulamaya aşina olduğunu söyledi, ancak yayıncıların bu tür anlaşmaları imzalamak için genellikle ön ödemeler aldıklarını bilmediğini söyledi, görünüşe göre The Outbound Ghost’da olan buydu.

“Kısacası, yayıncı oyunun ön ödemelerini aldığını bize açıklamadan oyunun alt lisansını üçüncü şahıslara verdi” dedi. “Bütün taşıma olayı olmadan önce bilgimiz olmadan aldığı bir para var ve bizim de payımıza düşeni alma hakkımız var.”

OKU  En hayati Dwarf Fortress modu Steam'e geldi, 3D görsellerle tamamlandı

Grindheim, Conradical’in Digerati’nin davasıyla ilgili olarak henüz resmi olarak tebliğ edilmediğini ve şu anda kısmen karşı dava açmayı planlamadığını, çünkü bunu yapmanın “çok pahalı ve zaman alıcı” olacağını söyledi.

Grindheim videoda, “Bu nedenle, platform sahiplerine DMCA yayından kaldırma talepleri göndermenin en iyi eylem yolu olduğuna karar verdik.” “Aslında platform sahiplerine oyunun telif hakkına sahip olduğumuzu ve yayıncının oyunu dağıtma hakkına sahip olmadığını gösteriyoruz. Sayfayı açık tutarak telif hakkı ihlali yapıyorlar.”

Bununla birlikte, kapı, gerekli olması halinde daha fazla eylem için açık kalır. Grimdheim PC Gamer’a Discord’da “Yasal işlem, onları dava etmek anlamına gelmez. Bir DMCA yayınlamak yasal bir işlemdir,” dedi. “Elbette tüm olası yolları değerlendiriyoruz ve bunu dostane bir şekilde çözmeyi tercih ediyoruz.”

Şimdilik Conradical, Soul Stalker adlı yeni bir oyun üzerinde çalışmaya başlıyor. (yeni sekmede açılır)Kickstarter aracılığıyla finanse edilecek olan videoda Grindheim, “Özellikle yayıncı şirketime ödeme yapmadığı için geçimimi sağlamam gerekiyor” dedi. (yeni sekmede açılır) ve kendi kendine yayınlandı. Grindheim, The Outbound Ghost konusundaki anlaşmazlık devam ederse sırada ne olacağı konusunda PC Gamer’a şunları söyledi: “Şu anda vitrin/platform sahipleriyle konuşuyoruz ve gelecekteki eylemlerimizin ne olacağını değerlendiriyoruz.”

Outbound Ghost, şimdilik Epic Games Store’da bulunsa da GOG’dan kaldırıldı. Grindheim, videosunu yayınladığından beri yayından kaldırmalar hakkında Digerati ile herhangi bir teması olmadığını söyledi. Digerati, Grindheim’ın iddialarına PC Gamer’a gönderdiği bir açıklamada yanıt verdi, ancak bunun “Conrad’ın oyunla ilgili açıklamalarını ve ödeme yapılmadığı iddiasını tamamen çürüttüğünü” söyledi.

Digerati, “Conradical, tarihe kadar tüm telif ücretlerini zamanında ödedi.” Dedi. “Digerati, videoyu 16 Şubat’ta yayınlamadan birkaç saat önce Conrad’a böyle bir ödemeyi bildirdi.

“Conrad ayrıca Digerati’yi belirli telif ödemelerini bildirmemekle suçluyor. Bu başka bir yalandır. Conrad’a her bir gelir kaynağı için tüm beyanları verdik. Conradical’ın hukuk ekibine defterlerimizin tam denetimini teklif ettik. Onlar bu seçeneği kullanmadılar, ancak Conrad bu asılsız iddiaları ileri sürmeye devam ediyor.”

OKU  Final Fantasy 16, F Kelimesini Kullanan İlk Ana Seri Girişidir

Digerati, The Outbound Ghost’un konsol bağlantı noktalarında sorunlar olduğunu kabul etti, ancak Grindheim’ın hataları tespit etmek veya şirketle hiçbir şekilde iletişim kurmak için onunla çalışmayı reddettiğini iddia etti. Ayrıca, Grindheim’ı yeni bir oyun için bir Kickstarter başlatmakla eleştirirken, 2021’de yayınlanan The Outbound Ghost Kickstarter’ın destekçilerine verilen ödüller hala yerine getirilmedi. Digerati, Conradical’in The Outbound Ghost’un hem PC hem de konsol sürümlerini vaat eden Kickstarter aracılığıyla toplanan tüm fonları aldığını, ancak “sağlamak için Digerati ile çalışmaya çalışmadığını söyledi. [console] anahtarlar bağışçılara verilir. Conradical bir Kickstarter güncellemesinde söyledi (yeni sekmede açılır) üç hafta önce, eksik ödüllerin ve oyunla ilgili diğer sorunların “devam eden bir yasal anlaşmazlığın parçası olduğunu” bildirdi.

Digerati, “Söylemeye gerek yok, Conrad’ın bu anlaşmazlığı kamusal alanda sürdürmeye devam etmesi bizi çok hayal kırıklığına uğrattı.” dedi. “Konu şu anda hukuk ekibimizin elinde ve bu konularda hızlı bir çözüm bulmayı umuyoruz.”

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.