Sağlık

Zepbound kilo verme ilacı yakında eve teslimat hizmetiyle satışa sunulacak

Zepbound kilo verme ilacı yakında eve teslimat hizmetiyle satışa sunulacak

Pinterest’te Paylaş
Kilo verme ilacı Zepbound’un üreticisi Eli Lilly, ilaçları doğrudan tüketicilere ulaştıracak bir telesağlık hizmeti başlatacağını duyurdu. FreshSplash/Getty Images
  • İlaç şirketi Eli Lilly artık LillyDirect adında “uçtan uca” bir sağlık hizmeti deneyimi sunacak.
  • Hizmet, hastaların doktorlara ve kilo verme ilacı Zepbound da dahil olmak üzere şirketin ilaçlarına erişmelerine yardımcı olacak.
  • Obezite doktorları duyuruyu memnuniyetle karşıladılar ve bunun birçok Amerikalı için erişimin genişletilmesine yardımcı olacağını söyledi.

Amerikan ilaç şirketi Eli Lilly, bağımsız teletıp sağlayıcılarına erişim ve ilaçların ücretsiz dağıtımı da dahil olmak üzere bir dizi sağlık hizmeti sunmaya başlayacak.

Şirket, 4 Ocak 2024’te LillyDirect’in lansmanını duyurdu ve bunu “uçtan uca dijital sağlık deneyimi” olarak nitelendirdi. Program obezite, migren ve diyabet hastalarına yöneliktir.

İnsülin ve yakın zamanda onaylanan obezite karşıtı ilaç Zepbound gibi ilaçlara kolay erişim de dahil olmak üzere eczane ve sağlık hizmetleri sunacak.

“LillyDirect ile hedefimiz, sonuçların iyileştirilmesine yardımcı olmak için hasta deneyimini basitleştirerek bu yüklerin bazılarını hafifletmektir. Eli Lilly Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su David A. Ricks bir basın açıklamasında şunları söyledi: “LillyDirect, reçeteli Lilly ilaçlarını yeniden doldurmak için uygun bir eve teslimat seçeneği de dahil olmak üzere, insanların sağlık hizmetlerine nasıl ve nerede erişebilecekleri konusunda daha fazla seçenek sunuyor.”

LillyDirect tarafından sunulan hizmetler şunları içerir:

  • Şirketin ilaçları için ücretsiz gönderimle çevrimiçi eczaneye erişim.
  • Hastalık yönetimi konusunda eğitici bilgiler.
  • Hem teletıp hem de yüz yüze ortamlarda bağımsız sağlık hizmeti sağlayıcıları bulma araçları.
  • Üreticiler ilaçlardan tasarruf ediyor

Eli Lilly, yüz yüze doktorlara tele sağlık seçenekleri ve sağlık dereceleri sunmak için tele sağlık şirketi Form Health ile ortaklık kurdu. Ayrıca tüm sağlık hizmeti sağlayıcılarının Eli Lilly’den bağımsız olduğunu da açıkça belirtiyorlar.

“LillyDirect listesi, bağımsız klinik ağlarının veya teletıp kliniklerinin onaylanması veya tavsiyesi değildir. LillyDirect’teki Kişisel Bakım Bul özelliği aracılığıyla listelenen telesağlık sağlayıcıları ve sağlık uzmanları bağımsızdır ve Lilly’den ayrıdır. Tedavi kararları ve reçete yazma uygulamaları, sağlayıcının bakım ekibinin takdirindedir,” diye bir Eli Lilly temsilcisi Healthline’a bir e-posta beyanında söyledi.

OKU  Kadın kanser hastalarına tedavi sırasında cinsel sağlıkları nadiren sorulur

Obezite tedavisine hoş bir katkı

Dr. Harvard Tıp Fakültesi’nde tıp profesörü ve Brigham ve Kadın Hastanesi Kilo Yönetimi ve Sağlık Merkezi’nin eş direktörü Caroline Apovian MD, duyuruyu memnuniyetle karşıladı.

“Bunun harika bir hamle olduğunu düşünüyorum. Lilly, hastaları doktorlar tarafından yürütülen ve onlara erişim sağlayan bir teletıp programına bağlayarak gerçekten yardımcı oluyor” diye Healthline’a söyledi.

Bu görüşler, bu hikaye için iletişime geçilen diğer uzmanlar tarafından da yinelendi.

“Benim bakış açıma göre, hastaların tıbbi bakıma, özellikle de yüksek kaliteli uzman bakımına ve ilaçlara erişimini kolaylaştıran her şey olumludur” dedi Dr. Dan Azagury, MD, Minimal İnvazif ve Obezite Cerrahisi Bölüm Şefi ve Stanford Üniversitesi Bariatrik Cerrahi ve Metabolik Disiplinlerarası Kliniğin Tıbbi Direktörü.

Hem Apovian hem de Azagury, Form Health’in tıbbi danışmanı olduklarını açıkladılar.

Erişim engellerini azaltın

Pandemi döneminde başlatılan telesağlık hizmetleri artık obezite tedavisinde önem taşıyor. Hem Azagury hem de Apovian, bakım talebini karşılayabilmek için teletıp hizmetinin artık şart olduğunu söylüyor.

“Genel olarak obezite tedavisinin teletıp için çok uygun olduğunu söyleyebilirim. Azagury, muayenehanemin COVID nedeniyle tele-sağlığa geçtiğini söyleyebilirim, ancak asla geri dönmedik” dedi.

“Dışarıda bizden hizmet almak isteyen çok sayıda insan var. Apovian, “Doktorlara yardımcı olması için daha fazla doktor asistanı ve pratisyen hemşire tutuyoruz ve daha fazla doktor tutuyoruz çünkü Amerikalıların yüzde 42’sinin obezite tedavisine ihtiyacı var ve açıkça bunu yapacak yeterli obezite tıbbı uzmanımız yok” dedi. .

Apovian HealthLine’a, tele-sağlık hizmetlerinin kendisine daha karmaşık bakıma ihtiyaç duyan ve ciddi yandaş hastalıkları olan hastaları tedavi etme konusunda daha fazla özgürlük verdiğini söyledi.

“Hastaları bizzat görmek için merkezimdeki yerlerim, kalp yetmezliği ve obezitesi olan veya böbrek yetmezliği ile obezitesi olan hastalar için ayrılabilir” dedi.

OKU  Enfamil ProSobee Formülü Olası Bakteriyel Kontaminasyon Nedeniyle Geri Çağırıldı: Bilmeniz Gerekenler

Obezite karşıtı ilaçların sürekli kıtlığı

LillyDirect ayrıca ilaca ihtiyacı olan hastaların ilacı güvenilir bir şekilde almasını sağlamaya da yardımcı olabilir.

Semaglutid (Ozempic, Wegovy) ve tirzepatid (Mounjaro, Zepbound) dahil olmak üzere glukagon benzeri peptid-1 reseptör agonistleri (GLP-1 RA’lar) olarak bilinen yeni diyabet ve obezite ilaçlarının kilo vermede son derece etkili olduğu kanıtlanmıştır. Aynı zamanda popülerlikleri de artıyor ve Amerika Birleşik Devletleri’nde popüler kültüre ve manşetlere giriyorlar.

Ancak uyuşturucunun popülaritesi hem bir nimet hem de bir lanet oldu. Ozempic ve Wegovy’nin arkasındaki Danimarkalı ilaç şirketi Novo Nordisk, talebi karşılamaya çalışırken çok sayıda kıtlık ve tedarik zinciri sorunuyla karşı karşıya kaldı.

Gizem, bazı durumlarda hastaların ilaçlara erişememesine neden oldu.

Ricks, daha bu hafta Zepbound’un haftada 25.000 yeni tarife ulaştığını ve şirketin mevcut üretiminin talebi karşılayamayabileceğini söyledi. Şirket daha fazla üretim altyapısına yatırım yaparken, ilacın gerçekte ne kadarını üretebileceği belli değil.

Nihai sonuç

Amerikalı ilaç şirketi Eli Lilly, yeni programı LillyDirect aracılığıyla sağlık hizmetleri sunacak.

LillyDirect hizmetleri arasında çevrimiçi bir eczane, yerel olarak ve teletıp yoluyla doktor bulmaya yönelik araçlar ve ücretsiz gönderim ve üreticilere ilaçlarda tasarruf gibi bazı mali teşvikler dahildir.

Healthline’ın temas kurduğu obezite uzmanları, erişimin genişletilmesine ve Zepbound da dahil olmak üzere obezite ilaçlarına yönelik artan talebin karşılanmasına yardımcı olacağını söyleyerek girişimi destekledi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir