Sağlık

20 dakikalık egzersiz, diyabet, inme ve diğer durumlar nedeniyle hastaneye yatmaktan kaçınmanıza yardımcı olabilir

20 dakikalık egzersiz, diyabet, inme ve diğer durumlar nedeniyle hastaneye yatmaktan kaçınmanıza yardımcı olabilir

Pinterest’te paylaş
Patchareeporn Sacoolchai/Getty Images
  • yeni öğrenmek Yayınlanan JAMA ağı açık fiziksel aktivitenin sadece insanların sağlık sorunları geliştirme riskini azaltmakla kalmayıp aynı zamanda onları hastaneye yatmaktan da kurtardığını bulmuştur.
  • Araştırmacılar, yaşları 42 ila 78 arasında değişen 81.000’den fazla hastanın sağlık verilerini değerlendirdi.
  • Fiziksel aktivite bağışıklık fonksiyonunu artırabilir, insülin duyarlılığını artırabilir ve kalp ve akciğer sağlığını geliştirebilir.

Yeni araştırmalar, günde sadece 20 dakikalık egzersizin, çeşitli sağlık koşullarına sahip insanları hastaneden uzak tutmaya yardımcı olabileceğini buldu.

Düzenli egzersizin daha düşük kanser, diyabet ve kalp hastalığı riski ile ilişkili olduğu iyi bilinmektedir. Bununla birlikte, bu rapora kadar, egzersizin yaygın ve daha az ciddi hastalık riskini nasıl etkilediği açık değildi.

bu öğrenmekYayınlanan JAMA ağı açık Perşembe günü, fiziksel aktivitenin insanların sadece anemi ve safra kesesi hastalığı gibi sağlık sorunları geliştirme riskini azaltmakla kalmayıp aynı zamanda bu koşullar nedeniyle hastaneye kaldırılmalarını da engellediği bulundu.

Araştırma, fiziksel aktivitenin daha iyi sağlık sonuçları ile ilişkili olduğuna dair kanıtlara katkıda bulunuyor.

“Bu çalışma, fiziksel aktivite ile genellikle fiziksel uygunlukla ilgili olmayan çeşitli koşullar için hastaneye yatış riskinin azalması arasındaki ilişkiye dair ek bilgiler sağlıyor, örneğin: B. idrar yolu enfeksiyonları, safra kesesi hastalıkları ve zatürre, ”diyor Dr. Jimmy Johannes, Long Beach, CA’daki MemorialCare Long Beach Tıp Merkezi’nde göğüs hastalıkları uzmanı ve yoğun bakım tıbbı uzmanı.

Daha fazla fiziksel aktivite daha az sağlık sorunu demektir

Düzenli egzersizin en yaygın sağlık koşullarından bazıları için hastaneye yatma riskini nasıl etkilediğini belirlemek için araştırmacılar, 42 ila 78 yaşları arasındaki 81.000’den fazla hastanın sağlık verilerini analiz ettiler.

Her katılımcıya bir haftalık bir süre boyunca bileğe takılan bir aktivite takipçisi verildi.

OKU  Kuş gribi: Sağlık profesyonelleri tarafından yanıtlanan 9 yaygın soru

Ekip daha sonra fiziksel aktivitenin katılımcıların bir sağlık sorunu geliştirme ve bu nedenle hastaneye yatma riskini nasıl etkilediğini analiz etti.

Genel olarak, daha fazla insan egzersiz yaptıkça, diyabet, zatürree, iskemik inme, safra kesesi hastalığı, demir eksikliği anemisi, idrar yolu enfeksiyonları (İYE), kolon polipleri, venöz tromboembolizm gibi yaygın sağlık sorunları geliştirme riskinin o kadar düşük olduğunu bulmuşlardır. ve divertiküloz — oldu.

Daha fazla fiziksel aktivite aynı zamanda daha düşük hastaneye yatış riski ile ilişkilendirildi.

Örneğin, her gün fazladan 20 dakika egzersiz yapmak, kolon polipleri nedeniyle hastaneye yatma riskinde %3,8 ve diyabet nedeniyle hastaneye yatma riskinde %23 azalma ile ilişkilendirildi.

Araştırmacılara göre sonuçlar, günde en az 20 dakika egzersiz yapmanın hastaneden uzak durmak için etkili, ilaç dışı bir müdahale olabileceğini gösteriyor.

Johannes, “Bence bu, artan fiziksel aktivitenin daha iyi sağlık sonuçlarıyla ilişkili olduğuna dair kanıtları destekliyor.” Dedi.

Johannes’e göre, bazı katılımcıların egzersiz yapmalarını da engelleyen sağlık sorunları nedeniyle hastaneye yatmaya eğilimli olabileceğini not etmek önemlidir.

Egzersiz neden sağlığımızı koruyabilir?

Düzenli egzersizin sağlık sorunları riskini azaltabileceğine ve insanları hastaneye yatıştan uzak tutabileceğine dair kanıt eksikliği yoktur.

A 2020 raporu genel olarak, insanların ne kadar çok hareket ederse o kadar uzun yaşadıklarını buldu.

Bu çalışma, “günde 8.000 veya daha fazla adım atan yetişkinlerin, sonraki on yılda günde yalnızca 4.000 adım yürüyenlere göre önemli ölçüde daha düşük ölüm riskine sahip olduğunu” buldu. Michael Fredericson, Stanford Sağlık Hemşireliği’nde Ortopedik Cerrahi Profesörü.

Fiziksel aktivite bağışıklık fonksiyonunu artırabilir, insülin duyarlılığını artırabilir ve kalp ve akciğer sağlığını geliştirebilir.

Egzersiz ayrıca vücuttaki iltihaplanmayı azaltır ve bir dizi sağlık durumu için var olan yüksek tansiyon ve obezite gibi risk faktörlerini azaltır.

OKU  OTC Doğum Kontrolü FDA Onayı Alacak mı? Tuş takımı Tamam verir

Johannes, “İskemik kalp hastalığı, diyabet ve kondisyon bozukluğu gibi bir hastalığı komplike hale getirebilecek komorbidite riskini de azaltabilir” dedi.

Fredericson, fiziksel aktivitenin ayrıca insanların daha iyi uyumasına ve stres düzeylerini yönetmesine yardımcı olduğunu da sözlerine ekledi.

Daha fazla egzersiz yapmak için ipuçları

Günlük yürüyüşler iyi bir başlangıç ​​noktasıdır ve birçok insanın ulaşabileceği bir mesafededir.

Johannes, “Genellikle haftada 2 ila 3 gün, günde 10 ila 15 dakika yürüyüşle başlamanızı ve süreyi, yoğunluğu ve haftanın günlerini kademeli olarak artırmanızı öneririm” dedi.

Fredericson, diğer bazı seçeneklerin bisiklete binme, koşma, direnç eğitimi, yüzme, tenis veya turşu tai chi olduğunu söylüyor.

Johannes, fiziksel aktivite planlamada sorun yaşayanlar için günlük adımları izlemek için bir fitness takipçisi edinmenin faydalı olabileceğini söylüyor.

Günde en az 5.000 adım atmayı hedeflemenizi tavsiye ediyor – ancak fiziksel aktivite söz konusu olduğunda, her şey hiç yoktan iyidir.

geçmiş araştırma 1-2 dakikalık egzersizlerin bile sağlığınıza fayda sağlayabileceğini bulmuştur.

Kısa, hızlı fiziksel aktivite patlamaları – örneğin, otobüse koşmak, köpeğinizle oynamak veya merdiven çıkmak – önemli ölçüde daha düşük ölüm riski ile ilişkilidir.

Fredericson, “Egzersizin sürekli olması gerekmiyor ve gün boyunca aynı sağlık yararları ile birden fazla bölüme ayrılabilir.” Dedi.

Nihai sonuç

Yeni araştırma bulgularına göre günde yirmi dakikalık egzersiz, çeşitli sağlık koşullarına sahip insanları hastanelerden uzak tutmaya yardımcı olabilir. Genel olarak, ne kadar çok insan egzersiz yaparsa, yaygın sağlık sorunları geliştirme ve bu nedenle hastaneye kaldırılma riskleri o kadar düşük olur.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir