Sağlık

HIV Aşısı: Çalışma, Erken Denemelerde Önemli Bağışıklık Tepkisine Neden Olabileceğini Gösteriyor

HIV Aşısı: Çalışma, Erken Denemelerde Önemli Bağışıklık Tepkisine Neden Olabileceğini Gösteriyor

Pinterest’te paylaş
Luis Velasco/Stocksy
  • Çalışma yazarları, potansiyel bir HIV aşısına yönelik erken araştırmaların umut verici olduğunu söylüyor.
  • Deneysel aşı adayı, virüs mutasyona uğradığında bile esasen değişmeden kalan virüsün bir bölümünü hedef alabilir.
  • Önceki aşı adayları, virüsün çok hızlı mutasyona uğraması nedeniyle kısmen başarısız oldu.

Yeni bir deneysel HIV aşısının 1. faz denemesi, küçük bir gönüllü grubu üzerinde umut verici sonuçlar veriyor. Science dergisinde bu ay yayınlanan sonuçlar, sekiz hafta arayla iki doz aşı verilmesinin HIV ile savaşabilecek bir bağışıklık tepkisi ortaya çıkardığını gösteriyor. Test süreci henüz emekleme aşamasında olmasına rağmen, bu umut verici bir ilk adımdır.

Deneysel HIV aşısı nasıl çalışır?

eOD-GT8 60mer adı verilen aşının, küçük gönüllü grubunda geniş nötralize edici antikor öncüllerini indüklediği bulundu. Antikorların önemli ölçüde nötralizasyonu, virüsün mutasyona uğradığında bile değişmeden kalan çekirdek kısmını hedef alan bir yaklaşımdır. Katılımcılar arasında, aşı, alıcıların %97’sinde geniş ölçüde nötralize edici antikor öncüsünü indükledi.

“Bu, ilk adımlarla başlayan uzun bir yolculuk vakası. HIV’e karşı etkili bir aşımız olmadığını biliyoruz ve daha önce bir aşı oluşturmak için yapılan birkaç girişim pek başarılı olmadı” dedi. William Schaffner, Önleyici Tıp ve Sağlık Politikası Profesörü ve Vanderbilt Üniversitesi Tıp Fakültesi Bulaşıcı Hastalıklar Bölümünde Profesör.

Önceki aşı adayları, virüsün çok hızlı mutasyona uğraması nedeniyle kısmen başarısız oldu.

“Mevcut strateji ve fikir, HIV her saat çok fazla mutasyona uğradığı için etkili bir aşı geliştirmenin çok zor olduğu yönünde. Antikorların geniş ölçüde nötralizasyonu, virüsün değişmeyen kısmına, virüsün çekirdeğine ulaşan yaklaşımdır” dedi. Jeffrey Klausner, Güney Kaliforniya Üniversitesi Keck Tıp Fakültesi’nde nüfus ve halk sağlığı bilimleri klinik profesörü. “Virüsün bu kısmı, bu mutasyonlardan bağımsız.”

OKU  Pfizer RSV aşı denemeleri, bebekler ve yaşlı yetişkinler için koruma gösteriyor

Deneyler ne gösterdi?

Faz 1 klinik deneyi, deneysel aşının güvenliğini değerlendirmek için 2018’de başladı. Bu aşamada, 48 yetişkin gönüllü Washington, DC’deki George Washington Üniversitesi’ne ve Seattle’daki Fred Hutchinson Kanser Araştırma Merkezi’ne kaydoldu.

Katılımcıların 18’i 20 mikrogramlık bir doz aşı aldı ve ardından sekiz hafta sonra ikinci bir doz aldı. Katılımcıların 18’i 100 mcg’lik bir doz aldı ve aynısını sekiz hafta sonra aldı. Son olarak, 12 katılımcı iki doz salin plasebo aldı.

İlk dozdan sonra araştırma, deneysel aşının alıcılarının HIV enfeksiyonuna karşı korunmaya yardımcı olabilecek antikorlar ürettiğini buldu. Bu antikorlar daha sonra ikinci dozdan sonra arttı.

Bir sonraki adım nedir?

“İster ilaç ister aşı olsun, herhangi bir yeni müdahalede ilk engel, bunun güvenli olup olmadığını belirlemektir. İkinci olarak, amaçlanan biyolojik etkiye ulaşıp ulaşmadığı belirlenmelidir” dedi Klausner. “Sonra asıl engel olan gerçek klinik deneylere gelinmeli. İnsanları HIV enfeksiyonundan koruyacak mı?”

Bunu bilmek için henüz çok erken.

Sonuçlar ümit verici, ancak uzmanlar temkinli bir şekilde iyimser. Bir sonraki adım, bir faz II denemesi olacak, bu bir faz I denemesi gibi, sadece daha büyük. Potansiyel olarak başarılı bir Faz II denemesinden sonra araştırma, aşının gerçekten HIV enfeksiyonuna karşı koruma sağlayıp sağlamadığını belirlemeyi amaçlayan Faz III’e geçecektir.

“Henüz o kadar uzakta değiliz. Klausner, “Geçmişte aşılarla ilgili birçok hikayemiz ve umudumuz var” dedi. “Bu alandaki çoğumuz temkinli bir şekilde iyimseriz. Umut verici, ancak henüz emekleme aşamasında.”

uzun oyun

Kesin bir sonuca varılmasına hâlâ yıllar varken, bu aşı etkili olursa devrim niteliğinde olacaktır.

“25 yıldır HIV’e karşı bir aşı yapmaya çalışıyoruz ve hala orada değiliz. Bilimsel olarak ne kadar zor bir iş olduğunu gösteriyor. İşe yararsa, bu yalnızca gelişmiş dünyada değil, gelişmekte olan dünyada da büyük önem taşıyabilir” dedi. “HIV’i tedavi edebilen ilaçlarımız var ve bunlar dünya çapında giderek daha fazla kullanılıyor. Ancak bulaşmayı ön uçta önleyebilseydik, bu çok daha başarılı olurdu.”

OKU  İlk FDA onaylı RSV aşısı hakkında bilmeniz gereken her şey

Klausner, “Etkili bir aşı beklerken, elimizde oldukça etkili önleme araçlarımız var” dedi. “Bazı insanlar için kendilerini korumanın hala iyi yolları olan oral ilaçlarımız, uzun etkili enjekte edilebilir ilaçlarımız ve prezervatiflerimiz var. Artık risk altında olabileceğini düşünen kişilerin kullanması gereken başka müdahaleler var.”

Bu deneysel aşının kullanıma sunulması birkaç yıl alacak, ancak izleyen uzmanlar heyecanlı ve araştırmayı devam etmesi için teşvik ediyor.

İlgili yazılar
Sağlık

İlk FDA onaylı RSV aşısı hakkında bilmeniz gereken her şey

Sağlık

COVID-19 aşısının kulak çınlaması ile bağlantısı var mı? ne biliyoruz

Sağlık

FDA, risk altındaki bireyler için başka bir iki değerlikli COVID-19 güçlendirici aşıyı onayladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir