Sağlık

40 yaş üstü kadınlar neden düzenli mamografi çektirmeli?

40 yaş üstü kadınlar neden düzenli mamografi çektirmeli?

Pinterest’te paylaş
choja/Getty Images
  • ABD Önleyici Hizmetler Görev Gücü, kadınların 50’li yaşları yerine 40’lı yaşlarında meme kanseri taraması yapması çağrısında bulunan yeni bir tavsiye yayınladı.
  • Etnik gruplar arasında tarama ve tedavideki sağlık eşitsizliklerini ele almak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
  • Uzmanlar, 40 yaşında taramanın faydalı olduğu konusunda hemfikir. Ayrıca 30 yaş civarında kadınların doktorlarıyla meme kanseri riskleri hakkında konuşmaya ve onları eğitmeye başlaması önerilir.

Meme kanserinde erken teşhis çok önemlidir. Bu, düzenli meme muayeneleri ve mamografi taramaları planlamayı ve aylık kendi kendine meme muayeneleri yapmayı içerir.

Orijinal öneri, taramaya 50 yaşında başlamaktı. Bununla birlikte, ABD Önleyici Hizmetler Görev Gücü (USPSTF), 40 yaş ve üstü kadınların meme kanseri için taranması gerektiğini öneren bir taslak öneri yayınladı.

Ayrıca tarama ve tedavi açısından Siyah, Hispanik, Hispanik, Asyalı, Pasifik Adalı, Kızılderili ve Alaska Yerli kadınları arasındaki sağlık eşitsizliklerini en iyi şekilde ele almak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtmişlerdir.

Ayrıca USPSTF, meme ultrasonu veya MRI taramasının, yoğun göğüsleri olan kadınların kanseri daha erken teşhis etmesine nasıl yardımcı olabileceğini belirlemek için çalışmalar yapılması çağrısında bulundu.

Erken meme kanseri taraması neden faydalıdır?

Uzmanlar yıllardır kadınların ne zaman düzenli mamografi çektirmesi gerektiğini tartışıyor. Meme kanseri riski 40 yaşından sonra artmaya başlar. American College of Obstetricians and Gynecologists, 40 yaşından küçük kadınlar için düzenli mamografi önermektedir.

Amerikan Kanser Derneği, kadınların 40 ila 44 yaşları arasında yıllık taramaya başlama ve 45 yaşından itibaren yıllık mamografi yaptırma seçeneğine sahip olmalarını önermektedir.

Bununla birlikte, insanlar taramadan çok erken geçtiğinde sorunlar ortaya çıkabilir. Dr. Houston’daki UTHealth’teki McGovern Tıp Okulu’nda bir jinekolog olan Pamela Berens.

UTHealth’in Houston’daki McGovern Tıp Okulu’nda bir kadın doğum uzmanı-jinekolog olan Berens, “USPSTF’nin ortalama riskli kadınlar için 40 yaşında mamografiye başlama önerisi taslağında yaptığı değişiklikten memnunum” dedi.

OKU  Ozempic saç dökülmesine neden olur mu? Neden Bazı İnsanlar Fazla Kilo Veriyor?

Uzmanlar, düzenli kontroller sırasında radyasyona maruz kalmayla ilişkili riskin minimum olduğunu ve sizi kontrol yaptırmaktan caydırmaması gerektiğini söylüyor.

Kadınlar, erken taramanın yararları ve mamografi bulgularını değerlendirmek için ek görüntüleme ve/veya takip biyopsisine ihtiyaç duyabilecekleri konusunda bilgilendirilmelidir.

Dr. Irene M. Kang, City of Hope Orange County Kadın Sağlığı Tıbbi Onkoloji Departmanı Tıbbi Direktörü ve Irvine, California’daki City of Hope Orange County Lennar Vakfı Kanser Merkezi’nde meme kanseri tıbbi onkoloğu.

Kan, daha önceki taramaların, kadınların başlangıçta 25 yaşında meme kanseri risk değerlendirmesinden geçmesi gerektiğini ve ortalama meme kanseri riski taşıyorlarsa yıllık mamografilerin 40 yaşında başlaması gerektiğini söyleyen Ulusal Kapsamlı Kanser Ağı yönergeleriyle uyumlu olduğunu söyledi.

“Hastalarıma her zaman 40 yaşında başlamalarını tavsiye ettim” dedi Dr. Kurul onaylı bir doğum uzmanı-jinekolog ve Georgia’daki Northside Kadın Uzmanlarında tıbbi direktör olan Jill Purdie, GesundLine’a söyledi. “Genç yaşta taramaya başlarsak daha erken evre kanserleri tespit edebileceğimizi düşünüyorum. Meme kanserini daha erken bir aşamada tespit etmek, kadınlar için sonuçları iyileştirmektedir.”

doktor Baptist Health South Florida’nın bir parçası olan Miami Kanser Enstitüsü’nde meme görüntüleme bölümü başkanı Katharine Lampen-Sachar da 40 yaşında başlamanın akıllıca olduğunu söyledi, ancak bazı risk altındaki kadınların 30 gibi erken bir yaşta doktorlarıyla görüşebileceğini öne sürüyor. düzenli olarak gösterilmeye başlayıp başlamamaları gerektiği.

Lampen-Sachar, “40 yaşından önce başlamaktan fayda görecek kadın grupları var ve bunlar meme kanseri geliştirme riski daha yüksek olan kadınlar olacaktır” dedi. “Gerçekten önemli olan, 30’lu yaşlarındaki kadınların meme kanserine yakalanma riskinin yüksek olup olmadığını öğrenmek için doktorlarıyla konuşmaya başlaması. Eğer yüksek risk taşıyorlarsa, muhtemelen daha erken bir başlangıçtan fayda görürler.”

Meme kanseri riski popülasyona göre değişir

Uzmanlar, herkesin mamografiye ve düzenli kanser taramasına erişimini sağlamak için daha fazlasının yapılması gerektiğini söylüyor.

OKU  Opioid reçeteleri ve intihar oranları nasıl ilişkilidir?

Berens, “Irksal ve sosyoekonomik açıdan farklı gruplar için kaliteli mamografi taramasına ve değerlendirmesine kolay erişim sağlamamız gerekiyor” dedi. “Ayrıca meme kanserindeki genetik varyasyonlar ve meme kanserini etkileyen diğer risk faktörleri (üreme öyküsü ve hormon kullanımı gibi) hakkında daha fazla şey öğrenmemiz gerekiyor.”

Ekonomi, eğitim, kültürel farklılıklar, genetik farklılıklar ve sağlık hizmetlerine erişim, teşhis ve sonuçlarda rol oynar. Kanser taraması konusunda güncel olmayan bireyler, orantısız bir şekilde etnik azınlıklar ve diğer yetersiz hizmet alan popülasyonlar arasında bulunur. Kang, bakımın kalitesinin veya bakıma erişimin, özellikle tanı konulduktan sonra, bu popülasyonlar için diğerleriyle her zaman aynı olmadığını söyledi.

Kang, “En önemli bulgu, kanserin eşit yaratılmadığı ve tarama ve tedavinin asla herkese uyan tek bir yaklaşım olmadığıdır.” Dedi. “Kanser kişiden kişiye değişen çok kişisel bir hastalıktır – yaş, ırk ve aile öyküsü dikkate alınması gereken faktörlerden sadece birkaçıdır. Kanser tedavisinde uzmanlar önemlidir. Etnik gruplar ve ırklar arasındaki kanser riskindeki farklılıklar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ırk grupları arasındaki önemli sağlık farklılıklarını vurgulamaktadır.”

Örneğin, siyah kadınların bir tane varken %4 daha düşük meme kanseri insidans oranı Beyaz kadınlar olarak meme kanserinden %40 daha yüksek ölüm oranlarına sahipler. Araştırmalar, siyah kadınların beyaz kadınlara kıyasla ilerlemiş meme kanseri teşhisi konma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Getirmek

Uzun yıllar meme kanseri taraması için tavsiye edilen yaş 50 idi, ancak ABD Önleyici Hizmetler Görev Gücü yakın zamanda kadınları tarama sürecine 40 yaşında başlamaya teşvik eden bir taslak tavsiye yayınladı.

Etnik gruplar arasında tarama ve tedavideki sağlık eşitsizliklerini ele almak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Uzmanlar, 40 yaşında taramanın faydalı olduğu konusunda hemfikir. Ayrıca 30 yaş civarında kadınların doktorlarıyla meme kanseri riskleri hakkında konuşmaya ve onları eğitmeye başlaması önerilir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Keten tohumu bağırsak mikrobiyomunu etkiler ve meme kanseri riskini azaltabilir

Sağlık

Wegovy gibi ozempik ve kilo verme ilaçları kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir