Oyun Haberleri

Steam’de bu hafta 10 milyon kişi aynı anda oynadı

Steam Next Fest: October Edition

Steam, son birkaç yılda bir dönüş yaptı. Geçen yıl bu zamanlar platform 28 milyon eşzamanlı kullanıcıya ulaştı. (yeni sekmede açılır), bir önceki yıla göre üç milyon artış. Geçtiğimiz hafta sonu, SteamDB (yeni sekmede açılır) bu sayının, tümü aynı anda Steam’e giriş yapmış 33.078.963 oyuncuyla yeni bir zirveye ulaştığını kaydetti.

12 ay boyunca dört milyon eşzamanlı kullanıcı artışı çok iyi bir büyüme ve Valve platformunun hafta sonu kırdığı tek rekor bu değil. 33 milyon eşzamanlı kullanıcı sadece Steam’e giriş yapan oyuncu sayısına karşılık gelirken, Eurogamer (yeni sekmede açılır) 8 Ocak’ta aktif olarak bir şeyler oynayan 10.284.586 kişinin de olduğunu bildiriyor. Platform ilk kez 10 milyon eşzamanlı aktif kullanıcıyı aştı.

CS:GO, Apex Legends, Dota 2 ve Grand Theft Auto 5 gibi müdavimler bir kez daha listelerin zirvesine çıktı (yeni sekmede açılır) platformun zirvesi sırasında insanların oynadıkları şey için. Ancak geçen yıl bu zamanlar en üst noktalara hakim olduğunu görmediğimiz bazı oyunlar da var. Amazon’un MMO’su Lost Ark, Wallpaper Engine ile birlikte 9 Ocak’ta ilk 10 oyun arasında yer aldı. En şaşırtıcı giriş, Aramızda benzeri Kaz Kaz Ördeği. Oyun, Ekim 2021’den beri çıktı, ancak ilham aldığı oyuna şaşırtıcı derecede benzer bir şekilde (K-pop’un yardım etmesine rağmen) son bir veya iki ay içinde popülaritesini artırdı. (yeni sekmede açılır)Hatta Aramızda’nın eş zamanlı oyuncu rekorunu bile geçmeyi başardı. (yeni sekmede açılır)senenin başında.

Daha fazla gör

Son 2021 ile 2022’deki büyüme arasındaki farkın, son 12 ayda Steam Deck’in ellere teslim edilmesiyle bir ilgisi olup olmadığını merak ediyorum. Özellikle tatil sezonunu geride bıraktığımız ve daha birçok insanın kaçınılmaz olarak Valve’ın avuçiçi cihazına sahip olduğu düşünüldüğünde, eşzamanlıların şu anki kadar yüksek olduğunu görmek mantıklı. Steam Desteleri yılın büyük bir bölümünü ön siparişle geçirdi, bu nedenle konsollar artık çok daha kolay bulunabildiğinden eminim ki önümüzdeki 12 ay içinde daha da yüksek rakamlar göreceğiz.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

OKU  Sürpriz! Popüler dövüş oyunu Multiversus yalnızca 'açık beta'daydı ve şimdi gelecek yıla kadar kapanıyor