Oyun Haberleri

Activision Blizzard, Çin’in Microsoft satın alımını onaylamasının ardından ‘Çin pazarına bağlı’ olduğunu söyledi

Blizzard

Geçen hafta AB’nin onayını takiben, Çin Devlet Piyasa Düzenleme İdaresi, Microsoft ile Activision Blizzard arasında önerilen birliğe onay verdi. Karar geçen hafta Seeking Alpha tarafından bildirildi ve bugün Activision Blizzard tarafından PC Gamer’a gönderilen bir bildiriyle onaylandı.

Bir Activision Blizzard sözcüsü, “Çin’in oyun endüstrisinde daha fazla rekabeti memnuniyetle karşılayan düzinelerce başka büyük ülkeye katıldığını görmekten memnunuz” dedi. “SAMR, doğru sonuca varmak için gerçekleri ve verileri kullanarak Microsoft ile birleşmemizi koşulsuz onayladı. Harika oyuncularımızın ve çalışanlarımızın birçoğunun orada bulunduğu Çin pazarına bağlıyız ve onlara yeni seçenekler ve avantajlar sunmayı dört gözle bekliyoruz.” Bu anlaşmanın bir parçası olarak.”

Geçen ay Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasa Otoritesi, Activision Blizzard’ı satın almanın Microsoft’a gelişmekte olan bulut oyun pazarında çok fazla güç sağlayacağı endişesiyle satın almayı engellemeyi seçti. Sürpriz karara itiraz ediliyor ancak Microsoft, mevcut anlaşmasını bozmadan bu kararı bozmak konusunda zorlanabilir. AB ve Çin’in onayı zarar vermez, ancak Birleşik Krallık barikatıyla birlikte, ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun halletmesi gerekiyor.

Geçen yıl Aralık ayında FTC, satın almayı engellemeye çalışacağını duyurdu. İngiltere anlaşmayı onayladıysa, FTC’nin şikayetini geri çekmesi bekleniyordu, ancak bu olmadı ve 2 Ağustos’ta FTC ve Microsoft’un davaları için kanıt sunacağı bir duruşma planlandı.

Activision Blizzard, Çin’de iş açısından harika bir yıl geçirmedi: Çinli yayıncı ortağı NetEase ile ayrıldı ve bu nedenle World of Warcraft ve diğer oyunları Ocak ayından bu yana ülkede çevrimdışı durumda. Bir rapora göre, her şey bu düzenleyici kararla ilgili bir yanlış anlaşılmaya inmiş olabilir. (Önemli olan, Activision Blizzard’ın, NetEase’den gelen bir yorumu, istediği anlaşmayı alamaması durumunda Çinli düzenleyicileri etkileme tehdidi olarak yorumladığı bildirildi ve NetEase, bunun kastetmediğini söylüyor.)

Son kontrolde Blizzard, Çin’de birlikte çalışacak yeni bir yayıncılık ortağı arıyordu, ancak Microsoft’un satın alınması için Çin düzenleyici onayının artık bittiğine göre, NetEase’e bir özür dilemek daha kolay olabilir mi? (Her ne kadar NetEase’in dağılmadan sonra World of Warcraft heykelini parçaladığını düşünürsek, belki de bu sıkıca kapatılmış bir kapıdır.)

OKU  Bugün Wordle: 26 Ekim Perşembe #859 için ipucu ve cevap

Activision Blizzard’a, oyunlarını Çin’de tekrar çevrimiçi hale getirme çabalarıyla ilgili herhangi bir güncelleme olup olmadığını sordum.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.