Oyun Haberleri

Larian Studios, DICE Ödülleri’ndeki sahne zamanını, sektördeki acımasız iklime karşı sesini yükseltmek için “Hissedarlarımız yok ama onları da düşünmüyoruz” dedi

Several developers and actors from Larian Studios take to the state of the games

Baldur’s Gate 3, DICE Ödülleri’nden bir avuç ödülle daha ayrıldı: Hikayede Üstün Başarı, Yılın RPG’si, Oyun Tasarımında Üstün Başarı, Oyun Yönetmenliğinde Üstün Başarı ve Yılın Oyunu – zaten devasa olan ödül listesine yenilerini ekliyor. hak edilmiş övgüler.

Ancak geliştiricileri konuşma zamanlarının çoğunu oyun endüstrisinin durumuna ayırdılar; eğer biraz dikkat ederseniz, geliştiriciler için bu çok zor bir durum. 2023, oyun endüstrisindeki işten çıkarmalar açısından korkunç bir yıldı ve eğer bu gidişat devam ederse, geçen yılın Ocak ayından bu yana 16.000’den fazla geliştiricinin işini kaybetmesiyle 2024 daha da kötü olabilir.

Stüdyonun yayın direktörü Michael Douse, “Çok şanslıyız” diyor. “Çok fazla sahne zamanımız oldu; diğerleri o kadar şanslı değil. Bu gerçekten insani bir endüstri ve biz bazen geliştiricilere onların değerinin ne olduğunu göstermede gerçekten kötüyüz… odadaki bir fil gibi, özellikle etrafı sarılmış durumda. tüm bu zenginlik sayesinde.

“Bu yılın başında pek çok insan işten çıkarıldı. Hepinizin yetenekli olduğunuzu, önemli olduğunuzu ve bu sektörün geleceği olduğunuzu bilmenizi istiyorum. Bu alevin söndürülmesine izin vermeyin. kolektif hatalarımız… sektör olarak sebat edeceğiz.”

Larian Studios’un yapım şefi David Walgrave de mikrofona geçerek birkaç kelime paylaştı. “Sizden oyun için tek bir bedel ödemenizi istiyoruz, o kadar; ona hayatınızın geri kalanında sahip olabilirsiniz. Hissedarlarımız yok ama onları da düşünmüyoruz. Hollandaca’da bir deyim var —’dürüstlük en uzun süre dayanır’ falan.”

Bu bana Embracer Group’un son yorumlarına dair bir kazı gibi geliyor. Embracer, sessiz kısmı yüksek sesle şatafatlı bir şekilde söyleyerek, bir mali raporda “en önemli prensibinin, herhangi bir durumda hissedar değerini her zaman en üst düzeye çıkarmak olduğunu” belirtti. Bu, 2023’te altı ay içinde 1.400 çalışanın işten çıkarılmasının ardından gerçekleşti. Bu açıkça doğru olsa bile odanın okunamamasıydı.

OKU  Rocket League ticaret sitesi kurucusu, Epic'in bir kararı onu işsiz bıraktıktan sonra bir daha asla 'başka bir şirketin kararlarına dayalı bir ürün geliştirmeyecek'

Walgrave şöyle devam ediyor: “‘Bunun bize en fazla parayı kazandıracağını’ düşündüğümüz kararlar vermiyoruz.” “Uzun vadede, bir topluluk oluşturmak, bir oyuncu tabanı oluşturmak, gerçekten eğlenceli oyunlar geliştirmek size en fazla parayı kazandıracak, bu kadar.”

Larian Studios’un yaptığı teknik olarak Şirketin yaklaşık %30’una sahip olan Tencent’te tek bir hissedar var. Bununla birlikte, önemli bir bağlam parçası, Tencent’in “tercihli” hisse senedine sahip olduğu görülüyor, bu da Larian’ın karar alma süreci söz konusu olduğunda Tencent’in oy hakkına sahip olmadığı anlamına geliyor. Şirketin geri kalanı CEO ve Kurucu Swen Vincke ve eşine ait.

Walgrave’in söylediği herhangi bir şeye katılmamak yerine bunu daha çok açıklama amacıyla belirtiyorum; hissedarların büyük oyun şirketleri ve yayıncılar üzerindeki genel etkisini düşündüğümüzde, Larian Studios’un yüzüğü öpme zorunluluğu yok.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.