Sağlık

Çocuklar için soğuk algınlığı ve grip ilacı sıkıntısı var: ebeveynler ne yapabilir?

Çocuklar için soğuk algınlığı ve grip ilacı sıkıntısı var: ebeveynler ne yapabilir?

Pinterest’te paylaş
Bu yıl önceki yıllara göre daha fazla çocuk RSV ve grip oluyor. PeopleImages/GettyImages
  • FDA ve üreticiler bu tatil sezonunda temel çocuk ilaçlarında kıtlık olduğunu bildiriyor.
  • Bu kış küçük çocuklarda grip ve RSV arttı.
  • Uzmanlar, küçük çocuklara eczanelerde ilaç bulmakta zorlansalar bile ebeveynlerin yardım etmek için adımlar atabileceğini söylüyor.

Tatil mevsimi ile birlikte soğuk algınlığı ve mevsim gribi gibi birçok kış hastalığı da gelir.

Ve vakalardaki bu artış özellikle çocukları çok etkiliyor.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), ebeveynler ve eczacılarla birlikte, çocuklarda kulak enfeksiyonları, boğaz ağrıları, grip ve yaygın üst solunum yolu rahatsızlıklarını tedavi edecek ilaçları bulmanın giderek zorlaştığını bildiriyor.

Uzmanlar, bu sorunun, soğuk algınlığı ve grip mevsiminde çocukların beklenenden daha erken hastalanması nedeniyle ilaca olan talebin artmasından kaynaklandığına inanıyor.

Çocuklar arasında grip ve RSV vakaları artıyor

Buna göre ABD Hastalık Kontrol Merkezleri, İnfluenza ve RSV, hastalıktaki bu son artışın muhtemelen suçlularıdır.

“Bu sonbaharda ülke çapında rekor sayıda RSV ve grip nedeniyle hastaneye yatışlar yaşadık” diyor Dr. James Antoon, pediatri yardımcı doçenti, Vanderbilt’teki Monroe Carell Jr. Çocuk Hastanesinde pediatri hastanesi tıbbı bölümleri.

Antonon, artışı COVID-19 pandemisi sırasında RSV, grip ve diğer solunum yolu virüslerindeki dramatik düşüşe bağlıyor.

“Sonuç olarak, üç yaşın altında hiç RSV ve influenzaya maruz kalmamış çok sayıda çocuk var ve bu virüslere karşı altta yatan doğal bağışıklığı olmayan duyarlı çocuk havuzu, bu yıl önceki yıllara göre çok daha büyük. ”

CDC, bu sezon 8,7 milyon hastalığa bağlı hastalık olduğunu tahmin ediyor nezle. CDC ayrıca ABD’nin çeşitli bölgelerinde RSV tespiti ve acil servis ziyaretlerinde artış olduğunu bildiriyor. Tarihsel veriler, yaklaşık 2,1 milyon ayakta hasta ziyaretinin nedeninin RSV 5 yaşın altındaki çocuklarda.

“Yerel ve ulusal olarak, çocuk doktorları üst solunum yolu enfeksiyonlarında büyük bir artışa tanık oluyor – yaklaşık on yılda gördüğümüz en kötü grip mevsimlerinden biri de dahil olmak üzere yüksek düzeydeki solunum virüslerinden, yılların en kötü RSV dalgalanmasına kadar” diyor. Dr. Alok Patel, Stanford Çocuk Sağlığı’nda çocuk doktoru.

OKU  Bilim adamları nihayet neden soğuk havalarda hastalanma olasılığınızın daha yüksek olduğunu buluyorlar.

Patel şöyle diyor: “Ayakta yatan vakalardan oksijen desteğine ihtiyacı olan hastanede yatan çocuklara, yoğun bakımdaki daha fazla müdahaleye ihtiyacı olan kritik hastalara kadar her düzeyde çok büyük sayıda üst solunum yolu enfeksiyonu gördük ve ne ben ne de meslektaşlarım Bebeklerde ve küçük çocuklarda RSV ile ilişkili hastaneye yatışlarda bu kadar erken ve hızlı artışlar hiç görülmedi.”

Grip ilacı gerekli

Reçete verilerine göre, grip tedavisinde kullanılan reçeteli ilaç Tamiflu, önceki yıllara göre artış görüyor.

Bu ilacın Aralık başına kadar olan mevcut reçete oranı, grip mevsiminin zirvesinde, tipik olarak Aralık sonu ve Ocak’ta geleneksel olarak görülen oranla şimdiden uyumludur. Bu ilaca olan talebin artmaya devam etmesi bekleniyor.

Uzmanlar, Tamiflu kullanımındaki bu artışın ilaçta kıtlık yarattığını söylüyor.

Tamiflu şu anda FDA tarafından beş yaşın altındaki çocuklarda grip tedavisi için onaylanan tek ilaç olduğundan, bu küçük çocuklar için ciddi bir endişe kaynağıdır.

Antibiyotik kıtlığı da bildirildi

Antibiyotikler bir virüsü tedavi edemezken, bu ilk hastalıktan sonra gelişebilecek ikincil bakteriyel enfeksiyonlara yardımcı olabilirler.

FDA’ya göre bu kış, amoksisilin gibi yaygın antibiyotiklere olan talebin arttığı ve bu hayati ilaçların kıtlığına yol açtığına dair raporlar var.

Antoon, Healthline’a “Kulak enfeksiyonları ve pnömoni gibi bakteriyel enfeksiyonlar, viral enfeksiyonlar sırasında veya sonrasında ortaya çıkabilir ve bu sezon çok sayıda RSV ve grip enfeksiyonu göz önüne alındığında, bu ikincil enfeksiyonlarda da bir artış olması muhtemeldir” dedi.

Uzmanlar antibiyotiklerin bu hastalıklara yardımcı olmadığı için virüslerin tedavisinde kullanılmaması gerektiğini vurguluyor.

Patel, ebeveynlere şunu hatırlatıyor: “Ebeveynler ve bakıcılar, üst solunum yolu enfeksiyonlarının çoğunun virüslerden kaynaklandığını ve antibiyotik olmadan geçeceğini unutmamalıdır.”

Çocuklar için OTC ilaçları da kıtlıkla karşı karşıya

Aynı şekilde, Tylenol for Kids ve Motrin gibi reçetesiz satılan ilaçlar da yetersiz.

Tylenol’den yapılan açıklamada şirket yöneticileri, tüketici talebinin yüksek olduğunu anladıklarını ancak insanların ihtiyaç duydukları ürünlere erişmelerini sağlamak için mümkün olan her şeyi yaptıklarını söylediler.

Anlaşılır bir şekilde, ebeveynler, özellikle hasta olduklarında, çocuklarına ilaç verememekten endişe duyuyorlar. Ancak sağlık uzmanları, ebeveynlerin paniğe kapılmaması gerektiğini ve doktorunuzun desteğiyle ilaçların bulunabileceğini söylüyor.

OKU  RSV dalgalanması: Uzmanlar semptomları ve çocuğunuz için ne zaman tıbbi yardım almanız gerektiğini tartışıyor

Çocuklar nasıl korunur?

Ebeveynlerin çocuklarına yardım etmek için yapabilecekleri ilk şeylerden biri, onlara soğuk algınlığı, grip veya COVID-19 semptomları için test yaptırmaktır.

Çocuğunuzda grip, RSV, COVID-19 veya başka bir virüs olup olmadığını anlamak, bir hastalığı tedavi etmek için reçeteli antibiyotiklere ihtiyaç duymanızı engellemeye yardımcı olabilir.

Gereksiz antibiyotik kullanımı sadece ek enfeksiyonlara yol açmaz, aynı zamanda antibiyotik direncine de yol açabilir.

Antonon, ilk etapta ilaca ihtiyaç duymamak için önlemeyi teşvik eder.

“Çocuğunuzu bu kış mevsiminde hastalıklardan korumanın en iyi yolu önlem almaktır. Aşılama, influenza ve COVID ile ciddi şekilde hastalanmanızı önlemenin en iyi yoludur. Çocuğunuz grip veya COVID’e karşı aşılanmadıysa ve desteklenmediyse, şimdi tam zamanı.

RSV için aşı mevcut değildir.

Çocuğunuz hastalanırsa ve ilaç bulamazsanız ne yapmalısınız?

Antoon, “Bölgenizdeki eczanelerde ilaç yoksa, çiğneme veya ezme tabletleri veya ikinci basamak antibiyotikler gibi ilaçlar gibi hangi alternatif formülasyonların kullanılabileceği konusunda doktorunuzla konuşun” diyor.

Ayrıca, ebeveynlerin hasta çocuklarda semptomları hafifletmeye yardımcı olabilecek, deneyebilecekleri ilaç dışı ilaçlar da vardır.

Ateş, ibuprofen veya asetaminofen gibi ateş önleyici ilaçlarla kontrol altına alınması gerekirken, diğer semptomlar daha doğal ilaçlarla yönetilebilir.

Nemlendirici kullanmak veya hatta duştan çıkan buhar burun tıkanıklığına yardımcı olabilir. Bazı savunucular, vücut ağrılarına yardımcı olması için banyo gibi ısı terapisini ve boğaz ağrısına yardımcı olması için bal gibi daha yoğun yiyecekleri önermektedir.

12 aylıktan küçük çocuklara bal verilmemelidir.

ne yapılmamalı

Patel, çocuklarda daha küçük dozlarda yetişkin ilaçlarının kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

“Ebeveynler daha küçük yetişkin dozları vermeye veya enfeksiyonları başka bir antibiyotikle, artık bir tedarikle veya bir akraba veya arkadaşın antibiyotiğiyle tedavi etmeye çalışmamalıdır. Antibiyotik kötüye kullanımı, kendi içinde kaçınılması gereken yaygın ve tehlikeli bir sorundur” dedi.

doktor Rajiv Bahl bir acil tıp doktoru, Florida Acil Tıp Doktorları Koleji yönetim kurulu üyesi ve sağlık gazetecisidir. Onu RajivBahlMD.com’da bulabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Astım ve KOAH İlaçları Albuterol Eksik Tedarik Ediyor: Bu Konuda Ne Yapabilirsiniz?

Sağlık

CDC'ye göre grip aşısı birçok yetişkin ve çoğu çocuk için etkiliydi: Bilmeniz gerekenler

Sağlık

CDC'ye göre, bu yılki grip aşısı mevcut suşlara iyi uyuyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir