Sağlık

Ağız Kokusu: Yoğurt gibi fermente gıdalar ağız kokusunu önlemeye nasıl yardımcı olabilir?

Ağız Kokusu: Yoğurt gibi fermente gıdalar ağız kokusunu önlemeye nasıl yardımcı olabilir?

Pinterest’te paylaş
Araştırmacılar, fermente gıdalardaki bakterilerin ağız kokusuna yardımcı olabileceğini söylüyor. Jamie Grill Atlas/Stocksy
  • Ağzınızdaki bazı bakteri türleri kalıcı ağız kokusuna neden olabilir.
  • Bilim adamları, probiyotiklerin bu istenmeyen bakterilerle savaşabileceğinden şüpheleniyorlar.
  • Probiyotikler, fermente gıdalarda veya bazı besin takviyelerinde bulunabilir.

Yatağınızda uyanırsınız. Güneş parlıyor, kuşlar şarkı söylüyor ve ağzınızdaki tat… tek kelimeyle berbat.

Aramızda kim “sabah nefesi”, “kahve nefesi” veya “sarımsak nefesi” yaşamadı? En azından bu terimlere hepimizin aşina olduğu kadar yaygındırlar.

Amerikan Diş Hekimleri Birliği’ne göre ağız kokusu olarak da bilinen ağız kokusu, bir noktada yetişkinlerin yarısını etkiler.

Bu yaygın durumla mücadele etmek için bilim adamları, probiyotiklerin ağız kokusu için yararlı bir tedavi olup olamayacağını araştırdılar.

Sonuçlarını dergide yayınladılar BMJ açık.

Araştırmacılar ağız kokusu hakkında ne buldu?

Bu yayının bir meta-analiz olduğunu, yani yazarların mevcut çalışmaları gözden geçirdiğini belirtmek önemlidir.

Araştırmacılar başlangıçta incelenecek 130 çalışma belirlediler, ancak sonunda havuzu sadece 7 çalışmaya indirdiler.

“Probiyotiklerin ardındaki tüm fikir, eğer çevremizde sevmediğimiz bir bakteri grubu varsa, sevdiğimiz bakterileri tanıtabilir ve ‘kötü’yü’ ‘iyi’ ile değiştirebilirsek, o zaman sonunda daha iyi bir sonuç” dedi Dr. American Dental Association’ın tüketici danışmanı ve Ohio Eyalet Üniversitesi Diş Hekimliği Koleji’nde yardımcı doçent olan Matt Messina, Healthline’a verdiği demeçte.

Probiyotik bakteri içeren besinler arasında yoğurt ve ekşi mayalı ekmek bulunur. Piyasada probiyotik takviyeleri de vardır, ancak bir kapsül yutmanın faydaları probiyotik gıdaları çiğnemekten farklı olabilir.

“[The research] çok düşüncelidir. Değer, araştırmalardaki boşlukların nerede olduğunu göstermek için birçok çalışmanın bir araya getirilmesidir. Ve burada gerçekten ele almamız gereken boşluk nedensellik,” diye ekledi Messina.

Ağız kokusu olan bazı kişiler kısa vadeli iyileşmeler yaşarken, sebebin mutlaka probiyotikler olduğu açık değildir.

OKU  Çalışmada etkili olan Pfizer RSV aşısı, bunun çocuklar için anlamı

Messina, “Sonuç olarak, probiyotik kullanmanın kesinlikle bir zararı yok, ancak genel fayda hala belirsiz” dedi.

doktor Chicago’daki RUSH Sağlıklı Yaşlanma Enstitüsü’nde bir çalışma klinisyeni ve tıbbi danışman olan MS Thomas M. Holland, Healthline’a şunları söyledi: “Sonuçlar kesin olmasa da, yediklerimizin bağırsak ve Ağız açısından yararlı olduğunu öne sürüyorlar. sağlıkta bir rol.”

Yoğurt ve ekşi maya diyeti?

Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeden önce, sonuçların probiyotiklerin ağız kokusunu kalıcı olarak giderdiği izlenimini vermediği unutulmamalıdır.

Messina, “Veriler, probiyotiklerin potansiyel kısa vadeli faydaları olduğunu, ancak uzun vadede gerçekten dayanmadığını gösteriyor” dedi.

Holland, “daha çeşitli bir mikrobiyomun vücudun daha çeşitli yiyecekleri sindirmesine ve böylece ağız kokusuyla savaşmasına izin verebilir” diye ekledi.

Holland, “Sadece bağırsak ve ağız sağlığını değil, aynı zamanda genel refahı korumak için farklı bağırsak bakterilerinin çeşitli miktarını ve kalitesini artırmaya yardımcı olan bir diyet yemek önemlidir.” Dedi.

Uzmanlar, dengeli bir diyet sürdürmenin, örneğin önerilen American Heart Association’dan, yemeklerinize sağlıklı çeşitlilik katabilirsiniz.

Önce vücudunuza probiyotikleri nasıl alacağınızla ilgili olarak Holland, “Genel öneri yine de önce yiyecekleri almanız olacaktır. Yiyecekleri yemiyorsanız, takviyeler iyi bir seçenektir.”

ağız kokusunu tedavi etmek

Probiyotikler ağız kokusunu tedavi etmede biraz işe yarayabilir, ancak yalnızca onlara güvenilmiyor gibi görünüyor.

Hafif vakalarda, sakız veya nefes tazeleyiciler dikkat çekmeyebilir ve taşıması kolay olabilir, ancak bunlar herkes için değildir.

Holland, “Birisi takma dişlere veya implantlara sahip olduğunda, bazı diş etleri oldukça güçlenebilir ve implant gevşeyebilir.” Dedi.

Bu ürünler ayrıca durumu daha da kötüleştirebilecek şeker içerebilir.

Messina, “Bakteriler şekerleri yakar ve yan ürünler, çürüme oranını artıran ve bazen daha fazla bakterinin çoğalmasını teşvik eden asitlerdir.” Dedi.

OKU  Diz osteoartriti: Koşmak sonuçta riski artırmayabilir

Ağız kokunuzu evde tedavi edemiyorsanız, bir sonraki adım bir doktora görünmektir.

“Halitoz, yeterince şiddetliyse endişe ve utangaçlığa ve muhtemelen izolasyona neden olabilir. İdeal olarak, eğer birisi ağız kokusundan endişe ediyorsa, pratisyen hekimi veya diş hekimi ile başlamalıdır,” diye önerdi Holland.

Ağız kokusuyla ilgili diğer problemler

Ağız kokusu başka sağlık sorunlarının da habercisi olabilir.

“Dişlerdeki plak veya bakteriler, periodontal hastalık, diş çürüğü, diş çürüğü, aynı zamanda [gastrointestinal] ilgili sorunlar, reflü, hatta akciğer kanseri gibi hastalıklar ağızda belirli bir kötü kokuya neden olabilir” dedi.

“Öncelikle kronik ağız kokusu vakalarını göz ardı etmeyin, size bir şeyler söyleyebilir. Ve ikinci şey, tedavi edilebilir olmasıdır. Diş hekiminize gidin, size yardımcı olabiliriz. Çoğu zaman değerlendirme diş hekiminizle başlar ve burası başlamak için iyi bir yerdir,” diye ekledi Messina.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir