Sağlık

Akıl sağlığı, finansal istikrar, ebeveynlerin çocukları için sahip oldukları en büyük umutlar arasındadır.

Akıl sağlığı, finansal istikrar, ebeveynlerin çocukları için sahip oldukları en büyük umutlar arasındadır.

Pinterest’te paylaş
Yeni bir anket, ebeveynlerin en çok çocukları için endişelendiğini gösteriyor. Juanma Hache/Getty Images
  • Yeni bir anket, ebeveynlerin büyüyen çocukları için endişelerine ve umutlarına ışık tutuyor.
  • Raporda, ebeveynler en çok çocuklarının ruh sağlığı, finansal istikrarı ve iş tatmini konusunda endişeliydi.
  • Evlenmek, çocuk sahibi olmak ve üniversiteye gitmek gibi şeyler ebeveynlerin istek listesinde üst sıralarda yer almıyordu.

Yeni bir Pew Araştırma Merkezi anketine göre, ebeveynler çocuklarının akıl sağlığı, finansal istikrarı ve iş tatmini konusunda endişeli, ancak hayattaki başarının diğer özellikleri, örneğin evlenmek, çocuk sahibi olmak veya üniversiteye gitmek gibi konularda daha az endişe duyuyorlar.

3.700 ebeveynle yapılan ankette, 10 ebeveynden 4’ü, çocuklarının zorbalığının ikinci en büyük kaygısı olduğu kaygı veya depresyonla mücadele eden çocukları hakkında aşırı veya çok endişe duyduklarını söyledi.

Yelpazenin diğer ucunda, ebeveynler, çocuklarının polisle başının belaya girmesi konusunda en az endişeliydi – %67’si “aşırı derecede” veya “hiç” endişelenmediklerini söylerken, %54’ü endişelenmediklerini söyledi. çocuklarının hamile kalması veya gençken birini hamile bırakması.

Uzmanların veli anketine tepkisi

Baker Street Behavioral Health’in klinik psikoloğu ve CEO’su olan PsyD’den Joseph Galasso, COVID-19 salgınının baskıları göz önüne alındığında, bu ankette ruh sağlığına odaklanılmasının şaşırtıcı olmadığını söyledi.

Galasso, Healthline’a verdiği demeçte, “Günlük yaşamlarımızı deneyimleme biçimimizde ve son yıllarda hissettiğimiz kontrol düzeyinde benzeri görülmemiş bir değişime tanık olduk.” “Dolayısıyla, bu endişe seviyesinin tarihsel verilerden kaynaklanan bir yükseliş eğilimi olduğuna inanıyorum. Bununla birlikte, içinden geçmekte olduğumuz pandemi ile açıkça ilişkilidir. Son yıllarda çocukların ve gençlerin hizmete katılımında fiziksel uygulamamızda çok gerçek bir artış gördük.”

Maryland’de bir ebeveynlik koçu olan EdD, Courtney Conley kabul etti.

Healthline’a verdiği demeçte, “Çalışmalar, ergenlerde zihinsel sağlık sorunlarının yaygınlığının arttığını, depresyon ve anksiyetenin ergenlerde yetişkinlerden daha hızlı arttığını buldu” dedi. “Gençler arasında akıl sağlığı sorunlarının artmasıyla, bunun ebeveynler için artan bir endişe kaynağı olması mantıklı.”

OKU  Kabuslar: Araştırmacılar "hoş sesler" diyor ve diğer terapiler onları azaltabilir

Çocukların mutluluğu ve memnuniyeti her şeyden önce gelir

Akıl sağlığı ebeveynler için bu kadar büyük bir endişe kaynağıyken, Kamuoyu yoklamasına göre ebeveynlerin büyük çoğunluğunun (%88) çocuklarının finansal istikrarının ve iş tatmininin yetişkinler olarak onlar için çok veya çok önemli olduğunu söylemesi belki de şaşırtıcı değil.

Bu, çocuklarının büyüyünce evlenmelerinin veya çocuk sahibi olmalarının önemli olduğunu söyleyenlerin oranı sırasıyla %21 ve %20’dir.

Conley, “Bunun, kısmen pandemiye atfettiğim toplumsal beklentiler ve değerlerdeki değişimlere değindiğini düşünüyorum” dedi. “Toplum olarak yavaşlama ve dönme zorunluluğu, insanlar için zihinsel bir değişim yarattı. İnsanlar stresli, talepkar ve tatmin edici olmayan çalışma ortamlarından çıkarıldıktan sonra geri dönmeleri zordu. Koşuşturma kültüründen uzaklaşmaya, refah ve dengeye daha fazla önem vermeye başlıyoruz.”

“Stresin refahımızı ve ruh sağlığımızı nasıl etkilediği düşünüldüğünde bu olumlu bir değişiklik” diye ekledi. “İnsanların çocukları için istikrar ve memnuniyet istemesi harika. Birinin olmadan diğerine sahip olmak, tatminsizliğe yol açan bir dengesizlik yaratacaktır.”

Diğer değerler arasında, ebeveynler aynı dini inançları (%35) veya siyasi inançları (%16) paylaşmak gibi diğer faktörlere karşı çocuklarının dürüst ve etik olmasını (%94 bunun son derece veya çok önemli olduğunu söyledi) en yüksek sırada sıraladılar.

Üniversiteye devam daha az önemli görülüyor

İş ve mali başarı, ebeveynler için genel olarak güçlü bir umut olsa da, çocuklarının üniversite diploması almasını sağlamak çok daha azdı.

10 ebeveynden sadece 4’ü çocuklarının üniversite derecesinin kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.

CEO’su Jean Eddy, “Giderek artan sayıda genç liseden üniversiteye giden yola karşı giderek daha temkinli davrandığından ve daha esnek lise sonrası eğitim yolları istediğinden, ebeveynlerin üniversite derecelerinin ötesinde düşünmesi şaşırtıcı değil,” dedi. kar amacı gütmeyen kariyer planlama firması American Student Assistance.

OKU  Daha sağlıklı bir Akdeniz diyetine geçmek, 4.000 adım daha anlamına gelebilir

Eddy, Healthline’a “2022 baharında, bir önceki yıla göre lisans programlarına kayıtlı 662.000 daha az öğrenci vardı ve yakın tarihli bir araştırma, bugünün lise öğrencilerinin yalnızca yüzde 53’ünün üniversiteye devam etme olasılıklarının yüksek olduğunu söylediğini ortaya koydu” dedi.

Ve bir zamanlar üniversitenin kariyer başarısına giden birincil yol olarak görüldüğü yerde, düşünmenin de değişmekte olduğuna dair işaretler var.

“American Student Assistance ve Jobs for the Future tarafından yaptırılan ve Morning Consult tarafından yürütülen yakın tarihli bir araştırma, işverenlerin yüzde 81’inin artık işe alırken derece yerine beceri aramaları gerektiğine inandıklarını ortaya koydu” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir