Sağlık

Akıllı saatler ve fitness takipçileri, kalp pilleri ve implante cihazlarla nasıl etkileşime girebilir?

Akıllı saatler ve fitness takipçileri, kalp pilleri ve implante cihazlarla nasıl etkileşime girebilir?

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, kalp pili ve diğer implante cihazları olan kişilerin akıllı telefonlarda fitness izleyicileri kullanırken dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor. 10.000 saat/Getty Images
  • Araştırmacılar, akıllı telefonlardaki kondisyon izleyicilerinin kalp pili gibi implante cihazların çalışmasına müdahale etme olasılığının olduğunu söylüyor.
  • Riskin yüksek olmadığını ancak implante cihazları olan kişilerin dikkatli olması gerektiğini belirtiyorlar.
  • Uzmanlar, fitness takipçisi kullanımı artmaya devam ettikçe sorunun gelecekte daha yaygın hale gelebileceğini söylüyor.

Vücudumuzdaki teknoloji ile vücudumuzdaki teknoloji arasında sorun olabilir.

Bugün dergide yayınlanan bir çalışma kalp ritmi akıllı saatlerin ve diğer fitness takipçilerinin kalp pillerini ve diğer implante cihazları engelleyebileceğini söylüyor.

Tipik olarak kalp atış hızı, kan basıncı ve diğer yaşamsal belirtiler gibi sağlığımızın çeşitli yönlerini izlemeye odaklanan giyilebilir cihazlar popüler hale geldi.

Bununla birlikte, araştırmacılar, bariz faydalarına rağmen, bazı fitness ve sağlıklı yaşam takip cihazlarının, kalp pili, implante edilebilir kardiyoverter-defibrilatör (ICD’ler) ve kardiyak resenkronizasyon tedavisi (CRT) cihazları gibi implante edilebilir elektronik kalp cihazları (CIED’ler) olan kişiler için ciddi riskler oluşturabileceğini söylüyor. .

Akıllı saat araştırması nasıl yapıldı?

Araştırmacılar, biyoempedans ölçümü sırasında kullanılan elektrik akımını uygularken önde gelen üç üreticinin CRT cihazlarının işleyişini inceledi.

Biyoimpedans ölçümü, vücuda küçük, algılanamayan bir elektrik akımı (mikroamper cinsinden ölçülür) ileten bir teknolojidir.

Elektrik akımı, kişinin vücut kompozisyonunu (örneğin, iskelet kası kütlesi veya yağ kütlesi), stres seviyesini veya solunum hızı gibi yaşamsal belirtilerini belirlemek için yanıtı ölçen sensörler ile vücutta akar.

Utah Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde yardımcı doçent olan Benjamin Sanchez Terrones, “Biyoimpedans ölçümü, Gıda ve İlaç İdaresi tarafından kabul edilen yönergeleri aşan ve CIED’in düzgün çalışmasına müdahale eden elektriksel parazit üretti” dedi. çalışma için araştırmacı, bir açıklamada.

gerçek risk

Sanchez Terrones, dikkatli simülasyonlar ve tezgah üstü testler yoluyla elde edilen sonuçların izleyicileri giyen kişiler için acil veya kesin bir risk oluşturmadığını vurguladı.

Ancak, yayılan farklı seviyelerin kalpte gereksiz şoklara veya kalp atış hızında kesintilere yol açabileceğini söyledi.

Sanchez Terrones, “Bulgularımız, CIED’leri ve giyilebilir cihazları olan hastaları inceleyen gelecekteki klinik deneyleri garanti ediyor” dedi.

Genel elektronik cihazlar ve son zamanlarda akıllı telefonlar ile CIED’ler arasındaki etkileşim son yıllarda incelenmiştir.

OKU  Bitki ve Hayvan Proteini: Kas Kazanımı ve Kilo Kaybı İçin Hangisi Daha İyi?

Hemen hemen tüm implante edilebilir kardiyolojik cihazlar, kullanıcılarını, örneğin kalp pilinin yanında göğüs cebinde bir cep telefonu taşırken, manyetik alanlardan kaynaklanan çeşitli elektronik cihazlardan kaynaklanan olası parazitlere karşı uyarır.

Araştırmacılar, giyilebilir sağlık teknolojilerinin yükselişinin son yıllarda hızlanarak tıbbi ve tüketici cihazları arasındaki çizgiyi bulanıklaştırdığını söyledi. Bu çalışmaya kadar araştırmacılar, güvenliği sağlamaya yönelik objektif değerlendirmenin yeni cihazlara ayak uyduramadığını söylüyordu.

Sanchez Terrones, “Araştırmamız, biyoimpedans algılama teknolojisi kullanan cihazları inceleyen ve CRT cihazları gibi CIED’lerle potansiyel girişim sorunlarını keşfeden ilk araştırmadır” dedi. “Daha geniş bir cihaz grubunu ve bu cihazlara sahip hastaları test etmemiz gerekiyor. Araştırmacılar ve endüstri arasında ortak bir soruşturma, hasta güvenliğini sağlamak için yardımcı olacaktır.”

Uzmanlar akıllı telefonlar için endişeleniyor

doktor UTHealth Houston’daki McGovern Tıp Okulu’nda kardiyovasküler tıp profesörü olan John Higgins, Healthline uzmanlarına iç ve dış cihazlar arasındaki olası çatışmalardan endişe duyduklarını söyledi. 2007’den beri.

“Akıllı saatler, akıllı teraziler, akıllı yüzükler ve diğer akıllı cihazlar/giyilebilir ürünlerin genellikle küçük mıknatıslar içerdiği bilinmektedir; B. Küçük ama güçlü manyetik alanlar üreten Neodimyum-demir-bor (NdFeB) mıknatısları,” dedi Higgins. “Elektrik paraziti nedeniyle kalıcı kalp pillerinin (PPM’ler) ve otomatik implante edilebilir kardiyoverter defibrilatörlerin (AICD’ler) işlevini etkileyebilir. Tipik olarak, giyilebilir cihazın büyük sorunlara neden olması için iki ila üç inç arasında oldukça yakın (daha az) olması gerekir.

Higgins’e göre, olası komplikasyonlar arasında implante edilmiş kardiyoverter-defibrilatörün etkinleştirilmesi (ateşlenmesi) veya devre dışı bırakılması ve kalp pili normal çalışmayabilir, böylece kalp pili modunun kalıcı olarak değiştirilmesi yer alır.

“Benim hiç vakam olmadı ama [I’ve] AICD/PPM arızalarıyla ilgili bazı sorunlar duydum,” diye belirtti Higgins. “Elektrofizyoloji doktorları (AICD ve PPM kullananlar) genellikle hastaları uyarır.”

doktor Ohio Eyalet Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi’nde bir kardiyolog olan Jim Liu, Healthline’a dahili tıbbi cihazlara müdahale eden herhangi bir akıllı saat veya diğer giyilebilir teknoloji vakası görmediğini söyledi.

Ayrıca olası bir sorun hakkında konuşan hiçbir doktordan haber almadı.

OKU  40 yaş üstü kadınlar neden düzenli mamografi çektirmeli?

Liu, “Doktorların şu anda hastaları giyilebilir cihazlar ve CIED’lerle girişim hakkında uyardığını düşünmüyorum.” Dedi. “Çalışmada belirtildiği gibi, önceki çalışmalar biyoimpedans cihazları ve CIED’lerle ilgili herhangi bir sorun göstermedi.”

Liu, çalışmanın simüle edilmiş bir modele ve elektrik devresine dayandığını hatırlamanın önemli olduğunu söyledi.

Liu, “Bu sonuçların gerçek bir insan vücuduna dönüşüp dönüşmediği bilinmiyor” dedi. “Bunun gerçekten gerçek bir sorun olup olmadığını bilmeden önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulacaktır.”

Elektronik cihazlarınızı neden izlemeniz gerekebilir?

Nancy Mitchell, kayıtlı bir hemşire ve tıp yazarıdır ve kardiyovasküler hastalığı olan kişiler için bakım birimleri yönetmiştir.

Healthline’a, insanların kendi sağlık hizmetleriyle daha fazla ilgilenmeye başladıkları ve giyilebilir cihazların daha güçlü hale geldiği bir dönemde sorunların ortaya çıkabileceğini görebildiğini söyledi.

Mitchell, “Bulgular, hem kalp pillerinin hem de akıllı cihazların elektrik yükleri yayarak çalıştığını gösteriyor.” Dedi. “Akıllı saatler potansiyel olarak bu voltajlar için FDA onaylı eşiği aşabilir ve bu da kalp pili implantlarının performansını etkileyebilir. Bazı durumlarda, artan gerilim hastalar için bir şok olarak gelebilir. Tek başına bu, endişelerini artırabilir, özellikle de ara sıra meydana gelen bu zapların asıl nedeninin farkında değillerse.”

Mitchell, riskin muhtemelen kullanıcıya göre değişeceğini söyledi.

Mitchell, “Belirli bir markayı veya cihazı ayırmak zor,” dedi. “Teslim edilen ücretler büyük ölçüde bireysel biyometriye bağlıdır. Örneğin, bir cihaz bazı hastalarda komplikasyonlara neden olabilirken diğerlerinde önemli bir etki yaratmayabilir.”

Higgins, dahili cihazları olan kişilerin harici sağlık monitörlerini kullanmasını önermediğini söyledi.

“Olası elektriksel parazit nedeniyle bu popülasyonda biyoimpedans teknolojisine sahip bu cihazların (PPM’ler veya AICD’ler) kullanılmasını önermiyoruz” dedi. “Hastalar bu risk konusunda bilgilendirilmeli ve bilekliklerini/diğer giyilebilir cihazları/diğer cihazları kalp cihazlarından en az 15 cm uzakta tutmaları ve uyurken takmamaları talimatını vermelidir.”

Higgins, sorunun muhtemelen bir noktada ele alınması gerekeceğini söyledi.

“Bu giyilebilir cihazlarda bir mıknatıs/manyetik alana alternatif bir teknolojinin geliştirilmesi gerekebilir veya bu girişimi engellemek için AICD/PPM kalkanında daha güçlü bir bariyer/kuvvet alanının geliştirilmesi gerekebilir” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir