Oyun Haberleri

İnsanlar RTX 3060 grafik kartlarını satın almaktan vazgeçmeyecek

Nvidia RTX 3060 Ti FE laying next to Zotac RTX 3060 12GB Twin Edge graphics card

Lise biyolojisinden hatırladığım bir şey varsa, o da GPU’nun bilgisayarın güç merkezi olduğudur. PC oyuncularına hangi yapıyı çalıştırdıklarını sorun, ağızlarından çıkan ilk kelimeler genellikle canavarlarının paketlediği grafik kartının adı olacaktır. Tüm operasyonun beyni olan CPU bile genellikle ikinci planda kalır. Bilgisayar harcamalarımızın çoğunu adadığımız, övündüğümüz ve salya akıttığımız kısım.

GPU, bir yapıdan elde etmeye çalıştığınız şey hakkında da çok şey söyleyebilir. Örneğin, 4000 serisi bir Nvidia kartıyla sıkı bir kurulum çalıştıran biri, maliyeti umursamadan en iyinin en iyisini elde etmek istiyor. Daha eski kartlar da bir resim çiziyor. 1080’i olan biri, daha iyi bir şeyi ne kadar umutsuzca isteseler de, muhtemelen çekici, akıllı ve para konusunda sorumlu olacaktır.

Steam’in ekran kartı istatistikleri (yeni sekmede açılır) PC oyun topluluğunun geniş bir resmini çizerek, neyin popüler olduğuna topluca bir göz atmamızı sağlıyor. Şu anda, birçok kişinin önceki neslin orta sınıf RTX 3060’ına yöneldiği bir hikaye anlatıyorlar ve bu kartların popülaritesi mevcut nesil çıktıkça artıyor.

RTX 3060 (yeni sekmede açılır) geçen yıl Ekim ayında Steam’de en hızlı büyüyen kartlardan biri olarak oldukça iyi gidiyordu, ancak yeni kartların çıkışı, tatil indirimleri ve hediye verme ile bu sayıların Kasım ayında düşmeye başladığını gördük. Büyük ölçüde değil, ancak beklendiği gibi yeni nesil kartlara kulak vermek için yeterli.

Bir sonraki yükseltmeniz

(İmaj kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi CPU (yeni sekmede açılır): Intel ve AMD’den en iyi yongalar
En iyi oyun anakartı (yeni sekmede açılır): Doğru tahtalar
En iyi grafik kartı (yeni sekmede açılır): Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor
Oyun için en iyi SSD (yeni sekmede açılır): Oyuna diğerlerinden önce girin

OKU  Dungeons and Dragons: Homebrew Söylenti Tartışmasının Ortasında Twitter'da 'OpenDnD' Trendleri

Takip eden aylar 3060 alımı için oldukça istikrarlıydı, ancak Şubat ayında bir önceki Aralık ayından bu yana en yüksek rakamları gördük. Steam’deki 3060 kullanıcı yüzdesi, şu anda platformda popülerlik açısından beşinci sırada yer aldığı için daha da artacak gibi görünüyor (yeni sekmede açılır). Çok daha eski kartların, eşdeğer 3060 dizüstü bilgisayar GPU’sunun ve RTX 2060’ın arkasında bu var.

Ama bu rakamlar beni pek şaşırtmadı. Nvidia’nın 30 serisi, 4000’ler köşeyi dönmeden önce gün ışığını zar zor gördü. Güçlü kartlar olsa da, yeni seri çok büyük, muazzam güç çekimleri var ve çılgınca pahalı.

Bir RTX 3060 olduğunda (yeni sekmede açılır) 400 USD’nin altında ve daha ucuz RTX 4070 Ti (yeni sekmede açılır) hala 800 doların üzerinde oturuyor, bu çok mantıklı. Belki 4070 daha iyi bir fiyata gelir (yeni sekmede açılır)ancak o zamana kadar, üst düzey meraklıların en son nesli benimsemek için dışarı fırladığını göreceğimizden şüpheliyim.

Aynı zamanda, ortalama bir PC oyuncusunun aslında evde ne koştuğunun iyi bir hatırlatıcısıdır. En üst düzey yapıların heyecanına kapılmak ve en güçlü kit parçasını istemek kolaydır, ancak çoğu oyun için buna gerçekten ihtiyacınız yoktur. Görkemli GTX 1060, yalnızca GTX 1650’yi geride bırakarak hala ikinci sırada yer alıyor. (yeni sekmede açılır). Belki de kendi GTX 1080’ime karşı biraz daha saygılı olmalıyım. Hala popülerlik listesinde herhangi bir 4000 serisi karttan daha üst sıralarda yer alıyor.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.